Všechny aktuality :: Novinky / Avíza a pozvánky / Napsali o nás

Novinky a aktuality

03.11.2020

Ne každý hospitalizovaný pacient s covidem skutečně potřebuje nemocniční lůžko. Řeč je o takzvaných sociálních hospitalizacích, které mohou blokovat významnou část zdravotnických kapacit v Česku. V Thomayerově nemocnici je takových pacientů aktuálně 45 a jejich počet narůstá.

03.11.2020

Darovat krevní plazmu je jednoduché a bezbolestné. Je možné ji darovat už dva týdny po uzdravení a pro příjemce krevní plazmy je takové darování bezpečné, protože koronavir se krví či transfuzí nepřenáší!

03.11.2020

Lidé vyléčení z nákazy koronavirem mohou zachránit lidský život darováním krevní plazmy. Té je v současné době v Česku akutní nedostatek. Přitom právě její podání pacientovi s těžkým průběhem nákazy covid-19 výrazně zvyšuje jeho šanci na uzdravení. Samotný odběr zabere zhruba půl hodiny. Podmínky jsou věk 18–60 let a dobrý zdravotní stav. Odběr je možný nejdříve 14 dnů od uzdravení a nejpozději do tří měsíců. O podmínkách darování covidové krevní plazmy hovořil v reportáži MUDr. Petr Turek, CSc., primář Transfuzního oddělení z Thomayerovy nemocnice. O prodělané nemoci covid-19 a zkušenostech s ní poskytla rozhovor vyléčená pacientka paní Irena Klapalová, kterou zachránili lékaři z TN i díky krevní plazmě od vyléčených dárců z virové infekce.

30.10.2020

V Thomayerově nemocnici se sázely ovocné a listnaté stromy, a to pod záštitou spol. Sázíme stromy za finanční podpory společností Henkel a ROSSMANN a jejich společné iniciativy „Vraťte stromům korunu“. 11 stromů bylo vysazeno díky 11-ti individuálním dárcům, kteří si zakoupili dárkové certifikáty. Velký dík za pomoc s výsadbou stromů patří i skupině Wenku, která zvládla vysadit 30 ovocných stromů.

30.10.2020

Dýchá Vaše dítě ústy? Chrápe v noci? Nejčastější příčinou těchto obtíží v dětském věku je totiž zvětšená nosní mandle. Co to je nosní mandle, jaké obtíže způsobuje její zvětšení a jaké jsou možnosti léčby? Na tyto a další otázky odpovídal  MUDr. Jan Paska, MBA, primář ORL z TN v rozhovoru pro Pražský deník extra.

30.10.2020

Počet úmrtí na nádor prostaty se nedaří snižovat, ročně jí podlehne kolem 1400 mužů. Počet nových případů každý rok případů ale roste, více lidí se daří vyléčit. Novinářům to dnes řekl Roman Zachoval, předseda České urologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a přednosta Urologické kliniky Thomayerovy nemocnice v Praze. Pomoci odhalit nové nádory včas, kdy se dají lépe léčit, může prevence. Tu ale podle odborníků muži zanedbávají. Zlepšit to chce pravidelná listopadová osvětová akce Movember. Rakovina prostaty zachycená v časném stádiu je podle odborníků zcela vyléčitelná. Je nejčastějším onkologickým onemocněním mužů v Česku, zkušenost s ní má 62.000 lidí. Průměrný věk pacientů s tímto nádorem během posledního dvacetiletí klesl ze 73 na 68 let.

27.10.2020

Reportáž ČT o aktuální situaci v TN v souvislosti s nedostatkem zdravotníků, počty a péčí o pacienty s onemocněním covid-19 a nové covid JIP, která dosud fungovala pro potřeby Oddělení hrudní chirurgie. O tom, jak náročná je práce zdravotních sester v novém režimu, co vše musí zvládnout v péči o přibývající covid+ pacienty atp. poskytla rozhovor Simona Slaná, DiS., staniční sestra uvedeného pracoviště. Tématem byl také nedostatek zdravotního personálu. Dlouhodobě chybí v TN více než 80 zdravotních sester a sanitářů. Kromě toho je více než 80 zdravotníků v domácí izolaci a počet hospitalizovaných pozitivních pacientů je 127 (stav k 23.10.).

27.10.2020

Dárců krevní plazmy s protilátkami proti koronaviru, kterou nemocnice využívají k léčbě covidem-19 nakažených osob v těžkém stavu, je málo. Navíc v posledních týdnech spotřeba covidové krevní plazmy prudce roste. Pražské nemocnice proto apelují na ty, kteří se vyléčili z covidu-19, aby přišli krevní plazmu darovat.  Zájemce může darovat plazmu až 14 dní po uzdravení. V této době už má totiž dostatek protilátek. Odběr plazmy zabere jedinci standardně kolem 30 až 40 minut. Důležité je, aby byl odpočatý, dostatečně najezený a napitý. O podmínkách darování covidové krevní plazmy a jak je důležitá v této složité době poskytl rozhovor MUDr. Petr Turek, CSc., primář Transfuzního oddělení z TN pro TV Praha.

23.10.2020

Pomoc zdravotníkům či pomocnému personálu v nemocnicích má různé podoby a formy, a každá z nich je v této napjaté době nanejvýš vítána. Společnost Metrostav se rozhodla pomoci Thomayerově nemocnici a zcela zdarma jí zapůjčila svůj obytný kontejner, který bude sloužit jako zázemí pro sanitáře při jejich každodenním převlékání z ochranných zdravotnických obleků proti Covid-19.

21.10.2020

Celkem 15 dortů a veliké množství nejrůznějších dobrot či pamlsků putovalo pro zdravotníky z tzv. první linie z Thomayerovy nemocnice od soukromých dárců. V dnešní složité době je každá pomoc či podpora velice důležitá a každá taková iniciativa má mnohem větší a hlubší význam než kdykoliv dříve.

 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.