Všechny aktuality :: Novinky / Avíza a pozvánky / Napsali o nás

Novinky a aktuality

09.11.2023

Jako vrchní sestra Interní kliniky 3. LF UK ve FTN má na starosti tým sto osmdesáti lidí, k tomu každý pátek vede praxi studentů zdravotnické školy. Ale výčet jejích činností ještě není kompletní. Přibrala si i úvazek na oddělení paliativní péče. „Práce vrchní sestry je především spojená s řízením provozu, ale mě pořád těší péče o pacienty, takže na tomto oddělení funguju jako řadová sestra u lůžka.“ Když si na konci základní školy měla vybrat další studium, nebyla u ní zdravotnická škola na prvním místě. Podle rodinné tradice by se měla hlásit jinam. „Dědeček byl strojař, tatínek s maminkou jsou strojaři stejně jako můj bratr, teta a bratranec, všichni samí strojaři,“ vypráví s úsměvem vrchní sestra Karolína.

09.11.2023

U příležitosti Světového dne diabetu, který v letošním roce vychází na 14. listopad nabídne veřejnosti Lékárna ve FTN měření glykémie z krve a následné zhodnocení výsledku možných rizik v souvislosti s diabetem.  Akce se bude konat z provozních důvodů již 13. listopadu od 9.00 do 14.00 hod. v pavilonu P (lékárna pro veřejnost).

08.11.2023

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) je součástí mezinárodního projektu SOLACE (Strengthening the screening of Lung Cancer in Europe). Jeho cílem je zajištění implementace a optimalizace efektivního screeningu karcinomu plic v členských státech Evropské unie. Mezinárodní projekt je spolufinancovaný programem EU4Health a je složen z 8 pracovních balíčků. Jelikož nyní neexistuje žádné univerzální řešení, cílem projektu SOLACE je poskytnout soubor nástrojů pro individualizované přístupy ke screeningu rakoviny plic, a to na národní či globální úrovni. Celkově je do projektu SOLACE zapojeno 33 institucí z 15 členských států EU.

08.11.2023

Říká se, že rakovina nebolí. Jak ale upozornil v pořadu Epicentrum prof. MUDr. Roman Zachoval, rakovina prostaty nebolí jen na začátku. Navíc se jedná o nejčastější karcinom u mužů, jehož výskyt v Česku stoupá. Jedním z důvodů je i životní styl. Proč se rakovině prostaty říká tichý zabiják? A hrozí po operaci prostaty erektilní dysfuknce?

08.11.2023

Se začátkem listopadu si muži nechávají narůst knír. Startuje totiž charitativní akce s názvem Movember, která má zvýšit povědomí o mužském zdraví, zejména o rakovině prostaty. Tou ročně v Česku onemocní 8 tisíc mužů a 1500 umírá. Předseda České urologické společnosti a přednosta Urologické kliniky 3. LF UK ve FTN prof. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D. v pořadu Epicentrum upozornil, že Movember není o změně vzhledu, ale zejména o motivaci pro muže, aby nezanedbávali prevenci. Ti se ale vyšetření prostaty obávají. Lékař prozradil, zda je tento strach oprávněný.

04.11.2023

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) oslavila 95. narozeniny a stalo se tak jen pár dní před oslavou významného státního svátku, který se konal 28. října ke Dni vzniku samostatného Československa. To kdysi dostalo ke svým 10. narozeninám v roce 1928 nevšední dárek ve formě tehdy Masarykových domovů, dnešní Fakultní Thomayerovu nemocnici. V letošním roce si tedy nemocnice připomíná 95 let od svého vzniku. V jejím historickém sále, ve kterém dříve působilo divadlo či kino, se konalo slavnostní zahájení oslav, a to za účasti významných hostů v čele s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem a starostou MČ Prahy 4 Ondřejem Kubínem. Mezi dalšími hosty byly například i Radek Lacko, radní pro sociální a zdravotní oblast z MČ Prahy 4, předseda představenstva a generální ředitel společnosti ČEZ ESCO Kamil Čermák či zástupci neziskového sektoru, spolupracujících nadací, pojišťoven, Ministerstva zdravotnictví a další hosté. V rámci oslav bylo také oceněno celkem 18 významných osobností nemocnice, které obdržely pamětní diplom za příkladnou a dlouholetou činnost ve svém oboru.

03.11.2023

Očkovací centrum ve FTN nově nabízí možnost očkování proti tzv. RSV virům. Vakcína je určena především pro osoby starší 60 let a není hrazena z veřejného pojištění, ale jednotlivé pojišťovny na ni přispívají.

03.11.2023

Upozorňujeme na změnu otevírací doby našeho Očkovacího centra (pavilon K, přízemí), která bude nově od 6. listopadu v režimu: PO-PÁ / 8.00-10.30 hod.

03.11.2023

U příležitosti oslav letošního 95. výročí vzniku Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN) se v Thomayerově kavárně konala vernisáž obrazů pod názvem Toulky přírodou III.  S příchodem barevného podzimu tak tato kavárna ožila kolekcí obrazů od autorky Renaty Kocianové, která se věnuje malbě nejen přírody, ale i v tomto případě roztomilým a hravým zvířatům v různých ročních obdobích. Jedná se v pořadí již o třetí výstavu, kterou autorka obrazů věnovala nemocnici a jejím zaměstnancům, aby jim vyjádřila úctu a obdiv za jejich každodenní náročnou práci a obětavost o nemocné. Z vystavených obrazů zároveň vytváří i charitativní kalendář a z jeho prodeje se snaží udělat radost vždy některému z oddělení nemocnice. Což je samo o sobě ušlechtilé a nevšední. V letošním roce přišla na řadu Chirurgická klinika 1. LF UK, která tak darem obdržela lékařskou digitální nášlapnou váhu.

31.10.2023

V České republice byl v lednu 2022 zaveden pilotní program časného záchytu karcinomu plic. V říjnu byla zahájena pilotní fáze screeningu karcinomu plic pro rizikové pacienty (po prodělaném onkologickém onemocnění, po orgánové transplantaci) a pacienty s chronickým plicním onemocněním v rámci mezinárodního projektu SOLACE, kterého cílem je posílení screeningu rakoviny plic v Evropě. Začátkem října letošního roku se konal na Velvyslanectví Švédska seminář na téma "Evropský plán boje proti rakovině: Český a švédský pohled na včasnou diagnostiku a léčbu rakoviny prsu a plic", kde se svou prezentací vystoupila prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková, Ph.D., přednostka z Plicní kliniky 1. LF UK z FTN.

 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.