Všechny aktuality :: Novinky / Avíza a pozvánky / Napsali o nás

Napsali o nás

01.02.2023

MUDr. Libor Havel: „Pouze jeden ze sedmi kuřáků dostane plicní rakovinu. Mozek raději slyší, že rakovinu nedostanu, než dostanu.“

24.01.2023

Jak přesně operace probíhá, jak dlouho trvá a co přijde po ní? Jak o ní přemýšlet a jak se s ní smířit? Poslechněte si v podcastu - Jiné stavy o císařském řezu. Provází ho nekomfort, obavy, někdy spěch i pocit selhání. Po něm přichází dlouhé hojení, mnoho bolesti a nemalá jizva na těle.

18.01.2023

Fakultní Thomayerova nemocnice v pražské Krči uvedla do provozu v prostorách ozařoven Onkologické kliniky 1. LF UK dva nové lineární urychlovače, které patří mezi nejmodernější ozařovače na světě. Jejich unikátnost je hlavně v přesnosti léčby bez narušení okolních zdravých tkání. „Nové přístroje umožňují provádět nejmodernější radioterapeutické techniky včetně například ozařování v řízeném dýchání (v hlubokém nádechu a 4D radioterapii),“ přiblížila léčbu přednostka Onkologické kliniky 1. LF UK z FTN doc. MUDr. Radka Lohynská, Ph.D.

10.01.2023

V Česku by letos měla vzniknout vůbec první centrální dárcovská banka stolice. Fungovat bude při Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze. Nemocnicím nabídne přístup ke stolici od dárců, kterou budou moct použít pro léčbu pacientů se závažnou střevní infekcí. Do budoucna by ale takzvaná transplantace stolice mohla pomáhat i při jiných zdravotních potížích.

10.01.2023

Martina Šeflová pracuje jako herní terapeutka deset let. Její povolání oficiálně neexistuje a veřejnosti není příliš známé. V rozhovoru pro Vitalia.cz proto přibližuje, co obnáší. Prostřednictvím hry dokáže dítě nejen zabavit, uklidnit, ale také poznat jeho emoce, pracovat s nimi nebo jej i jeho rodiče seznámit s tím, co je v nemocnici čeká. Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) v Praze začala nabízet herní terapii jako jedna z prvních v Česku už v roce 2008, a to v rámci Centra podpůrné péče, pod které spadá také činnost dobrovolníků či nemocničních kaplanů. Nemocnice nyní má tři herní terapeutky, jež pečují o dětské pacienty na čtyřech odděleních. Jednou z nich je Martina Šeflová, za kterou jsme se vypravili na Kliniku dětské chirurgie a traumatologie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a FTN.

06.01.2023

Ročně podlehne rakovině plic v Česku kolem pěti tisíc lidí. Bohužel ji nelze odhalit v počátku, ale zpravidla až když je pozdě. Nemoc si většina z nás spojuje hlavně s kuřáky, ale týká se i nekuřáků. V pořadu Neklepat! hovoří přední český pneumoonkolog z Fakultní Thomayerovy nemocnice Libor Havel, který sice všem doporučuje nekouřit, ale navrhuje i alternativní řešení, když prostě kouřit chcete…

08.12.2022

Průjem, zácpa, bolest břicha, pocit častého nucení na stolici – i tak se projevuje syndrom dráždivého tračníku, kterým v Česku trpí až 1,5 milionu lidí. Příznaky mohou být ale neurčité a diagnostika nemoci složitá – přestože je to jedno z nejčastějších onemocnnění trávicího traktu. Lékaři se nyní snaží vyzkoumat, zda by nemocným pomohla tzv. fekální mikrobiální terapie neboli transplantace stolice.

08.12.2022

Financování tak nákladného projektu by se neobešlo bez EU dotací a podpoře ze strany státu. Z EU dotací díky #OPŽP je hrazeno 45% výdajů a 50% ze státního rozpočtu. Stavební práce intenzivně pokračují a postupně se vyměňují stará okna za nová, která mnohem lépe izolují, a to v několika pavilonech najednou. Celkem jich je přes 1870 kusů a více než 100 druhů v různých velikostech. Probíhá instalace nových termostatických ventilů a hlavic u radiátorů vč. osazení tzv. IRC hlavic a teplotních čidel (celkově téměř 6280 ks), díky kterým se bude efektivněji a úsporněji řídit topný systém ve dvaceti pavilonech nemocnice. Kromě toho se rovněž realizuje výměna starých stropních svítidel za nová LED úsporná světla, která budou mít o 60 % nižší spotřebu energie ve srovnání se stávajícím osvětlením, což představuje úsporu 4,6 mil. korun ročně. Celkově bude vyměněno téměř 11600 kusů světel za úsporná LED osvětlení. Práce postupně probíhají i na zateplování fasád v některých pavilonech. A je toho mnohem více! To vše za plného provozu nemocnice.

06.12.2022

Herci ze seriálu ZOO vyrazili v převlecích do pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice, aby zpříjemnili den dětem, které musely na lůžkách zůstat i 5. prosince, kdy chodí Mikuláš, anděl a čert. Děti samy uvedly, že jim akce pomohla více nasát pravou mikulášskou atmosféru.

05.12.2022

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) vzniklo nové samostatné pracoviště – Oddělení paliativní péče, které již postupně zahájilo svou činnost ve spolupráci s dalšími útvary napříč celou nemocnicí. Nové oddělení působí v pavilonu F za závodní jídelnou. V rámci ambulantní péče poskytuje komplexní péči dětským i dospělým pacientům nevyléčitelnou nemocí.

 
 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.