Všechny aktuality :: Novinky / Avíza a pozvánky / Napsali o nás

Napsali o nás

03.04.2024

Preventivní program na odhalení rakoviny plic je skoro v půlce pětileté pilotní doby. Určený je pro čtvrt milionu silných kuřáků nad 55 let věku. Lékaři za tu dobu oslovili každého desátého z nich, zapojila se polovina. Nádor se bez screeningu často projeví příliš pozdě na to, aby se dal zvládnout. Ročně na něj v tuzemsku umírá pět tisíc lidí.

26.03.2024

Další díl pořadu Moci bez nemoci se věnoval diagnóze Astma bronchiale a nové biologické léčby. Svůj příběh vyprávěla paní Anna, která tento způsob léčby právě podstupuje. Pozvání moderátorky a autorky pořadu Šárky Volemanové přijala i profesorka Martina Koziar Vašáková, přednostka z Pneumologické kliniky 1. LF UK a Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze.

22.03.2024

Riziko Alzheimerovy nemoci zvyšuje neléčený či špatně léčený vysoký krevní tlak už ve středním věku. Upozornil na to přednosta Neurologické kliniky 3. LF UK a FTN profesor Robert Rusina. Riziko rozvoje Alzheimerovy nemoci roste s přibývajícím věkem. Nemoc postihuje zhruba pět procent populace ve věku 65 a více let. A každých pět let se počty pacientů v této věkové skupině až zdvojnásobují. Profesor Rusina nyní ale upozornil na další riziko přispívající k rozvoji demence. Jde o neléčený vysoký krevní tlak neboli hypertenze.

22.03.2024

Počet lidí s tuberkulózou meziročně vzrostl o 17 procent, narostl i počet nemocných dětí. Uvedla to Česká pneumologická a ftizeologická společnost u příležitosti Světového dne boje proti tuberkulóze, který připadá na 24. března. Nápor pacientů potvrzuje i Pneumologická klinika Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze. S tuberkulózou tam již měsíc leží také Ondřej. O nemoci otevřeně promluvil před kamerou Novinek.

22.03.2024

Samovolné vysazování prášků na tlak nebo ignorování léčby přispívá k rozvoji demence a Alzheimerovy choroby. Upozornili na to všeobecní lékaři, kteří apelují zejména na padesátníky, ať nepodceňují preventivní prohlídky. Péči o pacienty s alzheimerem chtějí zefektivnit. V létě představí nové postupy pro lékaře. „Ne každý má plně rozvinutou nemoc a je těžce dementní, ale ta čísla jsou velmi významná,“ zdůraznil přednosta Neurologické kliniky 3. LF UK z Fakultní Thomayerovy nemocnice prof. Robert Rusina.

21.03.2024

Robotické centrum v plné výbavě s těmi nejmodernějšími přístroji, nová diagnostická technika a posílená IT infrastruktura. Fakultní Thomayerova nemocnici v Praze (FTN) má za sebou velkou modernizaci. Tento krok posouvá operační výkony a diagnostiku v ČR na novou úroveň a nabízí pacientům kvalitnější a dostupnější urgentní péči. Fondy EU podpořily projekt více než 192 miliony korun.

13.03.2024

V ČR přibývá počet pacientů s tuberkulózou (TBC). O jaké onemocnění se jedná, jaké má příznaky a jaké jsou možnosti léčby, tak o tom všem mluvila prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková, Ph.D., přednostka Plicní kliniky z Fakultní Thomayerovy nemocnice v pořadu Nový den na CNN Prima News. Růst počtu pacientů s tuberkulózou souvisí mj. také s migrační vlnou, řekla lékařka Vašáková.

04.03.2024

Urolog prof. Roman Zachoval z Urologické kliniky 3. LF UK z Fakultní Thomayerovy nemocnice v Press klubu na Frekvenci 1 hovořil o rakovině prostaty. Urologie umí vyléčit většinu pacientů a dalším významně prodloužit život.

04.03.2024

Unikátní multioborové chirurgické robotické centrum, které díky dotačnímu programu REACT-EU spustilo svůj provoz koncem minulého roku ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze, poskytuje zdravotní péči na té nejvyšší úrovni. Úspěšně se zde podařilo zahájit operování na robotickém systému da Vinci Xi současně hned ve čtyřech odbornostech: urologii, hrudní chirurgii, chirurgii a gynekologii, což je v rámci ČR jedinečné.

01.03.2024

Otcem myšlenky založit ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze multioborové centrum robotické chirurgie je přednosta Urologické kliniky 3. LF UK a FTN prof. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D. Jak říká, zejména v urologii u operací karcinomu prostaty jsou benefity robotického přístupu markantní. Kromě vyšší preciznosti operačních výkonů, většího komfortu pro operatéry, méně pooperačních komplikací u pacientů i jejich kratší hospitalizace je zde téměř stoprocentní naděje na vyléčení.

 
 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.