- Úřední deska
- Rezidenční místa
- Pacientům a veřejnosti
- O nás
- Centrum pro vzdělávání
- Věda, výzkum a EK
- Sponzoři a dárci
- Kariéra
- Veřejné zakázky
Novinky a aktuality

Říká se, že po jídle můžeme mít v bříšku jako v pokojíčku. Ale co když se někdo cítí spíš jako vlk, který právě sežral Karkulku? Bolest břicha po jídle může mít řadu příčin. O zdravé životosprávě, typech bolesti v zažívacím traktu či o tzv. mikrobiomu poskytl rozhovor MUDr. Jiří Vejmelka z Interní kliniky 3. LF UK z FTN v pořadu Vesele a zdravě na Českém rozhlasu.

Začátkem ledna proběhla ve FTN konference „Diabetologie ve FTN – současnost a perspektivy“, která přinesla pohled na aktuální stav i budoucí směřování této odbornosti. Setkání vedl přednosta Interní kliniky 3. LF UK a FTN, doc. MUDr. Pavel Kohout, Ph.D., společně s týmem diabetologické skupiny pod vedením prof. MUDr. Alexandry Jirkovské, CSc. a doc. MUDr. Jana Poláka, PhD.

Nemocniční kaplani z FTN Vás zvou na Mši svatou s udílením popelce, a tu u příležitosti zahájení postní doby. Ta tradičně připadá na Popeleční středu - 3. března! Těšíme se na Vás v kapli sv. Václava ve FTN.

Lékaři v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) asi před měsícem provedli náročnou transplantaci jater pětitýdenní holčičce, část svých daroval její strýc. Dítěti kvůli akutnímu selhání orgánu zbývaly bez operace desítky hodin života. Po výkonu se o miminko vážící 3,5 kilogramu staraly dětské sestry ze sousední Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN), protože IKEM nemá dětské oddělení.

IKEM a Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) dál prohlubují společnou péči o děti s akutním selháním orgánu. V lednu zachránily společně život dosud nejmenšímu a nejmladšímu dítěti. Transplantované dívce (Rozálie) bylo 5 týdnů a vážila 3,5 kilogramu. Obě nemocnice na programu transplantace jater u dětí dlouhodobě spolupracují. FTN již od roku 1996 a k dnešním dni se jedná už o 217 těchto případů. Na společné tiskové konferenci došlo zároveň k poděkování všem zdravotníkům z obou nemocnic za jejich kvalitní práci a koordinaci mezi oběma týmy, které pečovaly o malou Rozálku. Ředitel FTN doc. MUDr. Zdeněk Beneš, CSc. společně Ing. Helenou Rögnerovou, ředitelkou IKEM předali zdravotním sestřičkám kytice jako výraz poděkování za jejich pozitivní přístup k práci a nadšení pro věc.

V lednu 2025 se v naší porodnici (pavilon U) ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) narodilo 140 miminek. Nejvíce bylo Viktorií, Sofií, Ell, Aniček, Elišek, Mateů a Vojtěchů. Všem maminkám a jejich dětem přejeme hlavně pevné zdraví, štěstí a pohodu. Od roku 1993 se může naše porodnice pyšnit titulem Baby Friendly Hospital. V lednu 2025 tento titul opět obhájila v rámci recertifikace, a to jako teprve druhá porodnice v České republice. V roce 2024 navíc vyhrála naše porodnice v anketě Porodnice roku v rámci Prahy. V rámci zkvalitňování služeb a komfortu pro maminky nabízíme i populární porodní gauče a mnoho dalšího.

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici odstartoval projekt Senior Point, který má pomoci pacientům ve vyšším věku zvládnout moderní technologie a zpříjemnit si tak pobyt ve zdravotnickém zařízení. Semináře organizované ve spolupráci se spolkem Moudrá Síť učí seniory nakupovat online či používat komunikační aplikace, aby po návratu domů mohli žít samostatněji a zůstat déle v domácím prostředí. Kurzy jsou vedeny zdarma a do budoucna se plánuje i rozšíření pro seniory mimo nemocnici.

Senior Point ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) nadále pomáhá seniorům s digitální gramotností, a to díky podpoře spolku Moudrá Síť, který se věnuje vzdělávání lidí starších 60 let v oblasti moderních technologií. V únoru 2025 se v rámci programu uskutečnilo další setkání starších pacientů z Oddělení geriatrie a následné péče s tzv. digitálními asistenty – dobrovolníky, mezi nimiž jsou nejčastěji studenti vysokých škol z různých oborů nebo nadšenci do IT technologií. Tito asistenti pomáhají seniorům lépe ovládnout chytré telefony, tablety či notebooky, což jim usnadňuje každodenní život.

Fakultní Thomayerovu nemocnici (FTN) navštívil japonský velvyslanec v ČR, pan Nagaoka Kansuke. Hlavním tématem jeho návštěvy byla historie nemocnice a její současná činnost, především v oblasti léčby tuberkulózy (TBC). Japonsko patří mezi země, které ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) investují značné finanční prostředky do rozvoje a podpory léčby TBC v ČR. Historie je pro Japonce mimořádně důležitá, a to zvláště v případech, kdy se vztahuje k členům japonské císařské rodiny. V roce 1932 zavítal do tehdejších Masarykových domovů (dnešní FTN) japonský princ Nobuhito Takamatsu, mladší bratr císaře Hirohita, společně se svou chotí princeznou Takamatsu Kikuko. Masarykovy domovy tehdy patřily mezi nejmodernější zařízení sociálně zdravotní typu v Evropě, což bylo hlavním důvodem jejich návštěvy.

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici jsme si 11. února připomněli Světový den nemocných a oslavili ho krásným gestem solidarity a péče. Na Oddělení geriatrie a následné péče jsme našim pacientům rozdávali barevné a pohodlné polštářky, které jim přinesly nejen větší komfort, ale i úsměv na tváři.