Všechny aktuality :: Novinky / Avíza a pozvánky / Napsali o nás

Novinky a aktuality

30.03.2021

O chutné a milé překvapení pro zdravotníky z tzv. I. linie ve Fakultní Thomayerově nemocnici se tentokrát postarali zástupci Policie ČR. Ti během pondělního odpoledne dovezli do FTN dary v podobě domácích buchet, bábovek či koláčů jako výraz poděkování a podpory vůči našim zdravotníkům, kteří pracují na covidových odděleních.

29.03.2021

Rozhovor s prof. MUDr. Martinou Vašákovou, Ph.D., přednostkou Pneumologické kliniky I. LF UK ve FTN o léku bamlanivimabu a dalších možnostech léčby nemoci covid-19. Máme nadějné léky, Češi by ale jako ochranu před virem měli především zhubnout, říká expertka. Lék bamlanivimab se osvědčil, navíc jsme u pacientů nepozorovali vedlejší účinky, chválí jeden z léků proti koronaviru přednostka Pneumologické kliniky I. LF UK ve Fakultní Thomayerově nemocnici Martina Vašáková.

26.03.2021

Do Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN) dorazil první tzv. lineární urychlovač, který je určen pro léčbu onkologických pacientů.  Ozařovač - TrueBeam (Varian Medical Systems) poskytuje nejmodernější techniky radioterapie. Ozařování lze bezproblémově přizpůsobit dýchání pacienta (tj. DIBH-deep inspiration breathhold, 4D radioterapie). Přesné nastavení pacienta před ozářením je zabezpečeno díky speciálnímu polohovacímu 6D stolu. Lineární ozařovač umožňuje vysoce přesné ozáření zhoubných nádorů s účinným šetřením okolních zdravých orgánů. V nejbližší době dorazí do FTN ještě druhý tento unikátní přístroj.

26.03.2021

O možnostech léčby nemoci covid-19 a o různých přístupech k ní, o očkování či o novém bamlanivimabu, který je určen pro léčbu rizikových pacientů s mírným průběhem nemoci, poskytla rozhovor prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., přednostka Pneumologické kliniky I. LF UK ve FTN pro redakci DVTV. Tématem rozhovoru byl i lék – Ivermektin a postoji k němu ze strany Plicní kliniky ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN).

24.03.2021

Premiér Andrej Babiš o víkendu vyzval nemocnice, aby více používaly experimentální lék bamlanivimab od firmy Eli Lilly, který pomáhá předejít těžkému průběhu nemoci u rizikových pacientů. Zájem lékařů je podle něj zatím malý. Ze sta nemocnic se ozvalo šest desítek, které převzaly šest set balení. Česká republika jich přitom objednala tři tisíce. Více informací o bamlanivimabu na webu FTN.

24.03.2021

S chutí pečeme pro zdravotníky a rádi!, tak by se dala nazvat veřejná podpora ze strany několika lidí, dětí či dobrovolníků, kteří se rozhodli poděkovat zdravotníkům z Fakultní Thomayerovy nemocnice za jejich nekonečné úsilí během současné koronavirové pandemie. Doslova desítky pečených koláčů, sladkých dezertů, buchet, cukroví či domácích bábovek nebo doplňků zdravé výživy, energetických nápojů a mnoho dalšího, to vše putovalo zdravotníkům z tzv. I. linie ve FTN jako podpora místních covidových oddělení.

24.03.2021

Reportáž o novém léku proti nemoci covid-19, kterým je bamlanivimab od americké společnosti Eli Lilly. Lék je určen pro rizikové pacienty, kteří mají počáteční průběh nemoci a zabraňuje přechodu do těžkého stádia onemocnění. Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) je centrálním místem pro distribuci léku pro ostatní zdravotnická zařízení, která mají urgentní příjem I. či II. typu. K dnešnímu dni byl lék ve FTN úspěšně aplikován celkem 60 pacientům.  Více INFO o bamlanivimabu - na webu FTN.

23.03.2021

Dětí s covidem během února prudce přibylo, stejně jako těch, které s ním musely do nemocnice. Počet hospitalizovaných do 19 let v únoru vzrostl o 84 procent, jak ukazuje analýza Pedagogické komory na základě dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Je to nejvyšší počet dětí, které musely být za celou dobu pandemie hospitalizovány, čtyři z nich nemoci podlehly. Protože vzrostl počet infikovaných také ve věkové kategorii od čtyř do osmi let, uzavřela vláda na začátku března mateřské školy a první a druhé třídy základních škol. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného může za rozšíření nákazy i nebezpečného multisystémového zánětlivého syndromu u dětí zejména britská mutace viru.

22.03.2021

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) je centrálním výdejovým místem pro lék – bamlanivimab pro ostatní zdravotnická zařízení v ČR. Lék je určen pro rizikové skupiny pacientů, kteří mají spíše lehký či středně lehký průběh nemoci covid-19. Dosud tento lék byl distribuován do více než 60 nemocnic a ve FTN byl úspěšně aplikován již ve 43 případech. Aktuálně o léku hovořil ředitel FTN doc. MUDr. Zdeněk Beneš, CSc. v reportáži ČT. O samotné léčbě pomocí bamlanivimabu, zkušenostech a indikací poskytla rozhovor prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., přednostka Pneumologické kliniky, 1. LF UK ve FTN. Nejvíce léku bylo distribuováno do nemocnice IKEM a dále do Pardubického, Královéhradeckého či Karlovarského kraje, a to přes 560 dávek (stav k 20.3.).

19.03.2021

Ve Fakultní nemocnici (FN) Brno lékaři poprvé vyzkoušeli americký lék bamlanivimab od společnosti Eli Lilly. Experimentální léčbu nemoci COVID-19 podstoupil pacient s akutní leukémií. Nyní má průběh nemoci bez příznaků. Do ČR dorazily už tři tisíce dávek léku. V největší nemocnici na Moravě mají lék bamlanivimab k dispozici od letošního března a zatím ho podali jednomu pacientovi. Devětatřicetiletému muži s akutní leukémií odborníci diagnostikovali britskou mutaci COVID-19. Po podání léku zůstává v dobrém stavu a průběh této nemoci má bez příznaků. Lék je k dispozici od konce února ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN), která je centrálním výdejovým místem pro ostatní zdravotnická zařízení v ČR.

 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.