Všechny aktuality :: Novinky / Avíza a pozvánky / Napsali o nás

Novinky a aktuality

23.11.2021

O tzv. postcovidovém syndromu neboli syndromu multisystémové zánětlivé odpovědi (PIMS) u malých dětí hovořila v pořadu Země v nouzi MUDr. Markéta Bloomfield, dětská imunoložka z Pediatrické kliniky 1. LF UK z Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN). Tématem pořadu byl život s koronavirem a současná sílící epidemie z pohledu několika dalších pozvaných odborníků.

19.11.2021

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) zve na URL prevenci v rámci osvětové kampaně MOVEMBER na Urologické klinice 3. LF UK, a to dne 25. 11. od 9.00 do 13.00 hod. Heslem letošním kampaně je „vercajk v cajku“ a pod tímto heslem je možné se objednat na preventivní prohlídku na níže uvedených kontaktech.

18.11.2021

Testovat neočkované pracovníky na nákazu covidem-19, jak nařídila vláda, nebude pro nemocnice v Praze problém, některé už k tomu dříve přistoupily. Testování se bude týkat asi desetiny až čtvrtiny zaměstnanců pražských nemocnic. Počet pacientů hospitalizovaných s covidem-19 se zvyšuje, k omezení neakutní péče však nemocnice v metropoli zatím nepřistupují. Na dotaz ČTK to uvedli mluvčí pražských nemocnic.

15.11.2021

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) jsme začali očkovat 30. prosince 2020 a od té doby jsme v našem novém očkovacím centru aplikovali dávku vakcíny celkem 186 tisícům lidí. Většina zdravotníků ve FTN je k dnešnímu dni také již naočkována, a to i 3. posilující dávkou vakcíny. Očkujeme i bez REGISTRACE!

11.11.2021

Sedmdesát procent případů rakoviny plic souvisí podle lékařů s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN). Nemocí, o jejímž vzniku se často rozhoduje už v dětství, může v ČR trpět odhadem asi 700.000 lidí, léčí se však jen asi 250.000 pacientů. Zástupci České pneumologické a ftizeologické společnosti o tom informovali na tiskové konferenci. Předpoklady pro vznik CHOPN podle odborníků vznikají už v dětství, mohou být vrozené, způsobené kouřením matky v těhotenství nebo narozením jako nedonošené dítě. Plíce se vyvíjejí podle Koblížka do 25 let, mohou je ovlivnit i dětské nemoci, astma nebo obezita. Poprvé se CHOPN na plicních buňkách projeví kolem 30 let.

11.11.2021

U lidí s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) se může rozvinout rakovina plic, a to až pětkrát častěji ve srovnání se zdravou populací. Pneumologové varují, že asi 70 % zhoubných nádorů plic vzniká právě v souvislosti s touto nemocí. Právě kvůli propojení obou nemocí a jejich záludnosti v tom, že se zpočátku téměř nijak neprojevují, chtějí plicní lékaři v rámci nového screeningu rakoviny plic sledovat i CHOPN.

10.11.2021

Vedení Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN) děkuje MUDr. Jiřímu Běhounkovi za reprezentaci nemocnice na 25. ročníku DNE ZDRAVÍ, který se konal pod záštitou ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha v Konferenčním centru City na Pankráci.  Akce se konala v říjnu a zúčastnilo se jí více než 600 návštěvníků. MUDr. Běhounek na Dni zdraví zastupoval Kliniku revmatologie a rehabilitace 3. LF UK ve FTN.

08.11.2021

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) rozšiřuje své kapacity pro aplikaci tzv. monoklonálních protilátek, které se používají k léčbě počáteční fáze nemoci Covid-19, a to až na 40 lidí denně.  Mezi tyto protilátky patří bamlanivimab a etesevimab a FTN je jejich centrálním výdejovým místem pro ostatní zdravotnická zařízení v ČR. Důležité je podat tyto protilátky včas, a to nejdéle do 7 dnů od pozitivního testu na Covid-19. Aktuálně se rozšířila kapacita aplikacích míst v rámci plicního oddělení a nově rovněž na pracovišti Interní kliniky 3. LF UK ve FTN.

04.11.2021

Lék na covid, který zachraňuje lidské životy. I tak by se daly popsat monoklonální protilátky, které jsou v boji proti koronaviru určené především pro rizikové skupiny. Na vysoké účinnosti monoklonálních protilátek panuje shoda v odborných kruzích po celém světě. Například americký imunolog Anthony Fauci poznamenal, že lék může snížit riziko hospitalizace nebo úmrtí na covid o 70 až 85 procent. Podle Zdeňka Beneše, ředitele pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice, odkud se u nás monoklonální protilátky distribuují do celé republiky, je ještě vyšší. „Monoklonální protilátky jsou velice účinné, u 95 až 97 procent lidí se neprojeví progrese nemoci,“ řekl.

 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.