Všechny aktuality :: Novinky / Avíza a pozvánky / Napsali o nás

Napsali o nás

06.12.2023

Mikuláše v rouchu, s dlouhými vousy a velkou berlou doprovázeli hodný anděl a čtyři neposední čerti. Tihle všichni oživili chodby dětské chirurgie Fakultní Thomayerovy nemocnice. Jen občas došlo na dětské slzičky, v tom případě hned nastoupila andělská Sabina Laurinová, aby situaci zachránila. Děti díky dárkům, sladkostem a focení s herci přišly na malou chvíli na jiné myšlenky, protože fanoušků seriálu ZOO se v pokojích našlo dost.

06.12.2023

Po celém Česku chodí tradičně 5. prosince Mikuláš, čert a anděl. Ti odměňují děti sladkostmi anebo také uhlím, podle toho, zda byly hodné, nebo ne. Mikuláš s družinou se vydali mimo jiné na dětskou neurologii pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice. Nadílku od tváří televize Nova dostaly děti, které nemohly sváteční den trávit doma s rodiči.

21.11.2023

Někdy není zbytí a lékař musí pacientovi předepsat více léků. Potíž nastává ve chvíli, kdy jich je příliš a vzájemná kombinace pacientovi škodí. Až desetina seniorů končí v nemocnici právě kvůli tomu, že bere moc prášků. Přitom by stačilo, kdyby lékaři věděli o tom, který z nich co předepisuje a proč. Co s tím? „Lékaři by měli využít každou ambulantní návštěvu nebo hospitalizaci pacienta k revizi jeho medikace,“ řekl MUDr. Dan Rakušan, endokrinolog z Fakultní Thomayerovy nemocnice v pořadu Ranní interview na Radiožurnálu.

16.11.2023

O nadměrném užívání léků a antibiotik či o někdy zbytečném velkém množství náročných vyšetření u pacienta má upozornit kampaň České internistické společnosti pod názvem „Choosing Wisely“. O kampani a o problematice nadužívání léků v ČR hovořil MUDr. Dan Rakušan z Interní kliniky 3. LF UK ve FTN, který pracuje v Endokrinologické ambulanci.  V rozhovoru zaznělo mj. také to, co znamená terapeutická iluze v souvislosti s použitím antibiotik například u virových onemocnění typu infekce horních cest dýchacích a proč jsou v tomto případě antibiotika zbytečná.

14.11.2023

Bojí se Češi doktorů a využívají dostatečně všech preventivních programů nebo chodí vůbec na prevenci a zajímají se o své zdraví, tak na tyto a další otázky odpovídala prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková, Ph.D., přednostka Pneumologické kliniky 1. LF UK ve FTN v pořadu Nový den na CNN Prima News.

09.11.2023

Jako vrchní sestra Interní kliniky 3. LF UK ve FTN má na starosti tým sto osmdesáti lidí, k tomu každý pátek vede praxi studentů zdravotnické školy. Ale výčet jejích činností ještě není kompletní. Přibrala si i úvazek na oddělení paliativní péče. „Práce vrchní sestry je především spojená s řízením provozu, ale mě pořád těší péče o pacienty, takže na tomto oddělení funguju jako řadová sestra u lůžka.“ Když si na konci základní školy měla vybrat další studium, nebyla u ní zdravotnická škola na prvním místě. Podle rodinné tradice by se měla hlásit jinam. „Dědeček byl strojař, tatínek s maminkou jsou strojaři stejně jako můj bratr, teta a bratranec, všichni samí strojaři,“ vypráví s úsměvem vrchní sestra Karolína.

08.11.2023

Říká se, že rakovina nebolí. Jak ale upozornil v pořadu Epicentrum prof. MUDr. Roman Zachoval, rakovina prostaty nebolí jen na začátku. Navíc se jedná o nejčastější karcinom u mužů, jehož výskyt v Česku stoupá. Jedním z důvodů je i životní styl. Proč se rakovině prostaty říká tichý zabiják? A hrozí po operaci prostaty erektilní dysfuknce?

08.11.2023

Se začátkem listopadu si muži nechávají narůst knír. Startuje totiž charitativní akce s názvem Movember, která má zvýšit povědomí o mužském zdraví, zejména o rakovině prostaty. Tou ročně v Česku onemocní 8 tisíc mužů a 1500 umírá. Předseda České urologické společnosti a přednosta Urologické kliniky 3. LF UK ve FTN prof. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D. v pořadu Epicentrum upozornil, že Movember není o změně vzhledu, ale zejména o motivaci pro muže, aby nezanedbávali prevenci. Ti se ale vyšetření prostaty obávají. Lékař prozradil, zda je tento strach oprávněný.

31.10.2023

Ačkoli dnešní Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze byla založena jako nemocnice v květnu 1954, její historie je mnohem starší. Již v roce 1928 zde bylo otevřeno zařízení sociálního typu, které se zaměřovalo na péči o choré, seniory či o děti v rámci tehdejší zotavovny. Ústav, nazvaný Masarykovy domovy, byl slavnostně otevřen k desátému výročí vzniku Československé republiky 28. října 1928, a to za přítomnosti prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

31.10.2023

Do energetických úspor se vedle domácností pustily i velké státní instituce. Na drahých energiích tak ušetří až desítky procent. Svým rozpočtům modernizací nově uleví třeba některé nemocnice. Například Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze od jara měnila u dvaceti pavilonů okna, světla, ale také topení. „Máme čidlo, které nám zajišťuje snímání teploty v místnosti a na radiátorech máme osazené termostatické hlavice,“ vysvětluje náměstek pro ekonomiku, techniku a provoz z Thomayerovy nemocnice Ing. Jan Halíř.

 
 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.