Všechny aktuality :: Novinky / Avíza a pozvánky / Napsali o nás

Napsali o nás

03.03.2023

Ve středu 1. března uplynuly tři roky od doby, kdy testování objevilo v Česku první případy nového typu koronaviru. Dle přednostky pneumologické kliniky prof. Martiny Koziar Vašákové pandemie ještě u konce není, nicméně díky imunizaci lidstva není jeho mortalita tak vysoká. Lékař z Ústavu všeobecného lékařství Cyril Mucha si myslí, že se covid pomalu posouvá k běžnému virovému onemocnění. První stopy koronaviru se objevily v prosinci 2019 v čínském městě Wu-chan. Koncem ledna následujícího roku byl covid zejména v Číně a okolních zemích, pomalu se ale začal šířit i do Evropy a do Spojených států. Nejzasaženější zemí evropského kontinentu byla Itálie. 23. února 2020 byla také třetí na světě v počtu potvrzených případů.

22.02.2023

Záněty mozkových blan u dětí, to bylo tématem rozhovoru s MUDr. Tomášem Hechtem z Odd. dětské intenzivní medicíny v pořadu Sama doma na ČT. Co znamená zánět mozkových blan, jak se projevuje u dětí a jaký je jeho průběh, co mu předchází či jaký typ léčby je v těchto případech běžný, tak na tyto a další otázky odpovídal MUDr. Hecht z Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN).

17.02.2023

Hostem v pořadu Na plovárně byla prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková, přednostka Pneumologické kliniky 1. LF UK z FTN, která hovořila o své práci a rodině, životě a svých bohatých zkušenostech v oblasti oboru pneumologie a pohledu na léčbu plicních nemocí.

14.02.2023

Dobrovolnictví ve zdravotnictví a s tím spojený pilotní projekt Ministerstva zdravotnictví v několika nemocnicích, o tom byla reportáž ČT a mj. také z Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN) z Odd. geriatrie a následné péče, kde dobrovolníci hrají dlouhodobě důležitou roli při pomoci a vytváření příjemnějšího prostředí místním seniorům, kteří jsou zde delší dobu hospitalizovaní. O dobrovolnictví ve FTN hovořila v reportáži vedoucí Centra podpůrné péče Mgr. Romana Hrabáková a dlouhodobá zkušená dobrovolnice Alena Krajíčková.

10.02.2023

Rakovinou plic onemocní v Česku každoročně víc než 6500 lidí, jedná se o čtvrtý nejčastější typ rakoviny u mužů i u žen. Počet nových případů se posledních dvacet let příliš nemění.

07.02.2023

Střeva byla po léta opomíjenými orgány, protože je máme spojena s vyměšováním. Jenže dnes už na základě výzkumů víme, že existuje obousměrná komunikace mezi střevem a naším mozkem. Víme, že střeva pouze netráví přijímanou potravu, ale zamezují prosakování toxinů do krevního řečiště a jsou velice důležitá pro imunitní systém a jeho funkčnost. Špatně fungující střeva jsou základem mnoha nemocí, které se mohou projevit kdekoli v našem těle. Co všechno může způsobit zánět střev, jak se projevuje a jak se dá léčit a jak a čím svým střevům sami škodíme?

01.02.2023

MUDr. Libor Havel: „Pouze jeden ze sedmi kuřáků dostane plicní rakovinu. Mozek raději slyší, že rakovinu nedostanu, než dostanu.“

24.01.2023

Jak přesně operace probíhá, jak dlouho trvá a co přijde po ní? Jak o ní přemýšlet a jak se s ní smířit? Poslechněte si v podcastu - Jiné stavy o císařském řezu. Provází ho nekomfort, obavy, někdy spěch i pocit selhání. Po něm přichází dlouhé hojení, mnoho bolesti a nemalá jizva na těle.

18.01.2023

Fakultní Thomayerova nemocnice v pražské Krči uvedla do provozu v prostorách ozařoven Onkologické kliniky 1. LF UK dva nové lineární urychlovače, které patří mezi nejmodernější ozařovače na světě. Jejich unikátnost je hlavně v přesnosti léčby bez narušení okolních zdravých tkání. „Nové přístroje umožňují provádět nejmodernější radioterapeutické techniky včetně například ozařování v řízeném dýchání (v hlubokém nádechu a 4D radioterapii),“ přiblížila léčbu přednostka Onkologické kliniky 1. LF UK z FTN doc. MUDr. Radka Lohynská, Ph.D.

10.01.2023

Martina Šeflová pracuje jako herní terapeutka deset let. Její povolání oficiálně neexistuje a veřejnosti není příliš známé. V rozhovoru pro Vitalia.cz proto přibližuje, co obnáší. Prostřednictvím hry dokáže dítě nejen zabavit, uklidnit, ale také poznat jeho emoce, pracovat s nimi nebo jej i jeho rodiče seznámit s tím, co je v nemocnici čeká. Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) v Praze začala nabízet herní terapii jako jedna z prvních v Česku už v roce 2008, a to v rámci Centra podpůrné péče, pod které spadá také činnost dobrovolníků či nemocničních kaplanů. Nemocnice nyní má tři herní terapeutky, jež pečují o dětské pacienty na čtyřech odděleních. Jednou z nich je Martina Šeflová, za kterou jsme se vypravili na Kliniku dětské chirurgie a traumatologie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a FTN.

 
 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.