- Úřední deska
- Rezidenční místa
- Pacientům a veřejnosti
- O nás
- Centrum pro vzdělávání
- Věda, výzkum a EK
- Sponzoři a dárci
- Kariéra
- Veřejné zakázky
Napsali o nás
Miminko po porodu pořád u maminky a neopouští její hruď. Pečlivá příprava na kojení, kdy se maminky na kurzech učí už v těhotenství třeba práci s odsávačkou. A zdánlivě obyčejné věci, jako jsou osobní přístup a pocit bezpečí. Jak opravdu vypadá baby friendly porodnice? Více se dozvíte v reportáži webu Maminka.cz z porodnice ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN).
S naším projektem Maminka v porodnici jsme tentokrát nemuseli příliš daleko. Naše kroky vedly do porodnice v pražské Krči, kde nás přivítali vřele a s úsměvem na tváři. Jakými specifiky se toto zařízení pyšní? A v čem je porodnice jedinečná? Ve vstupní hale nás vítá vrchní sestra Lenka Cejpková a jdeme dělat první rozhovor s maminkou, která tu před pár dny přivedla na svět syna. Procházíme oddělením šestinedělí a já si přesně vybavuji, ve kterém pokoji jsem před třemi lety ležela s dcerou Stellou. Měly jsme zdarma samostatný pokoj s vlastní koupelnou. To je specifikum místní porodnice – nejsou zde tzv. nadstandardy.
Dětská venkovní hřiště a možné úrazy na nich byly hlavním tématem reportáže v ČT v pořadu Černé ovce. Hostem pořadu byl mj. doc. MUDr. Tomáš Pešl, Ph.D., přednosta Kliniky dětské chirurgie a traumatologie 3. LF UK, který hovořil o dětských úrazech, pádech a různých zraněních i s těžkými následky, které se často stávají ve venkovních prostorách, kde si hrají malé děti.
V Česku se už několik dní používají nové vakcíny proti omikronu. Zároveň se změnilo spektrum důvodů, proč lidé očkování vyhledávají. Cestování opět sesadila starost o zdraví. Do center také oproti létu přichází více seniorů. Fakultní Thomayerova nemocnice v pražské Krči očkovala vakcínami upravenými na variantu omikron už minulý týden ve čtvrtek a v pátek. Během těchto dobu dnů si pro látku přišlo asi 340 lidí. Zájem je zejména mezi seniory, což potvrzuje aktuální i věkové složení osazenstva čekárny.
Ve Fakultní Thomayerově nemocnici začalo ve čtvrtek očkování proti Covidu-19 novou upravenou vakcínou. Od 8.30 do 11.00 hodin mohli zájemci o novou vakcínu přijít do očkovacího centra nemocnice a nechat se naočkovat proti koronaviru. Během prvního dne ji dostalo celkem 117 lidí.
Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) v Praze ve čtvrtek poprvé zájemce očkovala novou vakcínou proti covidu-19. Pro posilující dávku vakcínou, která je upravená na nové varianty koronaviru, si do krčské nemocnice přišlo 117 lidí, uvedl mluvčí nemocnice Petr Sulek. Očkovací centrum FTN je v provozu od 08:30 do 11:00. FTN má podle mluvčího nyní k dispozici asi 2880 dávek nové vakcíny.
V pondělí 1. srpna se konal Světový den rakoviny plic a k této příležitosti poskytla ve Snídani s Novou rozhovor prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková, Ph.D., přednosta Plicní kliniky 1. LF UK z FTN. V pořadu mluvila prof. Vašáková o problému rakoviny plic, která patří mezi nejzávažnější onkologická onemocnění v ČR a postihuje především aktivní kuřáky. „Je to nemoc, která má vysokou úmrtnost, nějakou dobu byla dokonce považována za neléčitelnou,“ řekla v pořadu prof. Vašáková. Důležitá je prevence a včasné řešení zdravotního problému, a proto byl v ČR z kraje letošního roku spuštěn Program časného záchytu karcinomu plic.
„Rozsáhlé studie potvrdily, že káva prodlužuje lidský život a odkládá nástup Alzheimerovy choroby,“ tvrdí gastroenterolog doc. MUDr. Pavel Kohout, Ph.D. ze 3. lékařské fakulty UK. Roku 2014 stál u zrodu nezávislého Institutu kávy. O kávě i její historii dokáže zaníceně hovořit hodiny; je jejím horlivým „obhájcem“. Už během studia medicíny měl jasno – chtěl se stát chirurgem. Osud a alergie na všemožné dezinfekce však tomu chtěly, že svoji „chirurgickou razanci“ k řešení zdravotnických problémů nakonec uplatňuje ve zcela odlišném oboru: v gastroenterologii. Pavel Kohout se stal výživovým guru, dlouho vedl Centrum výživy Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze a nyní je přednostou Interní kliniky 3. LF UK tamtéž.
Reportáž ČT o Programu časného záchytu karcinomu plic, který v ČR začal fungovat z kraje letošního roku. Plicní klinika ve FTN je jedním z pracovišť, kde se tento program začal mezi prvními realizovat. Zatím přes něj prošlo v rámci ČR více než 400 lidí a u desítky z nich již lékaři diagnostikovali různá plicní onemocnění (např. plicní fibróza, CHOPN aj.) a také bohužel stádia rakoviny plic. Program je určený nejen pro aktivní kuřáky, ale i pro ty, kteří s kouřením přestali či jsou tzv. pasivními kuřáky anebo pracují v těžkých prašných podmínkách. Rakovina plic patří mezi nejzávažnější onkologická onemocnění v ČR. Ročně na rakoviny plic umírá přes 5 400 lidí.
Reportáž ČT o malém Adámkovi, který před časem prodělal těžký Covid-19 a byl kvůli této nemoci 40 dní v kómatu. Zdravotníci z naší Kliniky dětské chirurgie a traumatologie 3. LF UK (KDCHT) mu zachránili doslova život. Dnes Adámek plně rehabilituje a opět má důvod k radosti ze života. Má však ještě před sebou kus cesty, kterou musí ujít, aby se opět plně vrátil mezi své vrstevníky.