Všechny aktuality :: Novinky / Avíza a pozvánky / Napsali o nás

Napsali o nás

11.05.2023

Pacientům s chronickou bronchitidou mohou pomoci operace, při nichž lékaři elektrickým pulzem zničí část buněk produkujících hlen. Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze, kde takto začali léčit nemocné s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN), o tom v úterý informovala v tiskové zprávě. CHOPN může v Česku trpět podle odhadů odborníků asi 700 tisíc lidí, léčí se však jen asi čtvrt milionu pacientů.

10.05.2023

Zánětlivé onemocnění střeva, které je vyvolané nepřiměřenou imunitní reakcí na lepek, to je stručný popis onemocnění, které se nazývá celiakie. Tato nemoc byla tématem pořadu Sama doma na ČT, ve kterém byla hostem přednostka Pediatrické kliniky 1. LF UK ve FTN paní MUDr. Lucie Gonsorčíková, Ph.D.

09.05.2023

Pacienti s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) mají šanci na zlepšení svého stavu a kvalitnější život. V pražské Fakultní Thomayerově nemocnici provedli minulý týden jako první v Česku unikátní zákrok, při kterém pomocí elektrických pulzů šetrně zničili vadné buňky v průduškách zodpovědné za nadměrnou produkci hlenů. Efekt vypadá podle lékařů velmi slibně. Pacientům se po zákroku zlepší plicní funkce a méně kašlou. V Česku je asi 250 tisíc lidí s CHOPN a dalšího půl milionu o ní podle odhadů vůbec neví.

28.04.2023

„Mám radost, jak se naše pracoviště rozvíjí. Před čtyřiceti lety jsem začal zkypřovat záhon, pak se objevily sazeničky, vzešly a já už jen s velkým uspokojením sleduji, do jaké mohutnosti vyrostly a jak rostou další,“ říká MUDr. František Koukolík, DrSc., o svém působení na patologii pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice.

18.04.2023

O modernizaci a investic do českých státních nemocnic a probíhajícím velkém Projektu energetických úsporných opatření a stavební rekonstrukce několika pavilonů ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) vč. generální rekonstrukce budovy Plicní kliniky 1. LF UK ve FTN byla reportáž ČT.  Rozhovor v ní poskytl Ing. Jan Halíř, náměstek pro ekonomiku, techniku a provoz z FTN, který hovořil o projektu nemocnice a jeho financování.

13.04.2023

Rakovinou plic u nás každý rok onemocní přes 6000 pacientů a donedávna na ni většina z nich umírala. Zhruba před deseti lety se ale začaly objevovat možnosti léčby. Jak je možné, že dříve beznadějné případy dnes přežívají řadu let? A proč ani čtyřcentimetrový nádor v plicích nemusí vždy znamenat úplnou katastrofu? O tom a mnohem více jsme si povídali s naším předním pneumologem MUDr. Liborem Havlem z Plicní kliniky 1. LF UK z FTN.

30.03.2023

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) dostala od NF Kolečko dar v podobě unikátní kostní vrtačky, která je v dětské chirurgii nepostradatelná. Dar v hodnotě přes 400 tis. Kč obdržela Klinika dětské chirurgie a traumatologie 3. LF UK (KDCHT), pro kterou je tento multifunkční nástroj velice důležitý pro operaci různých dětských zlomenin a problematických úrazů, kdy dochází k velkému poškození kostí. V reportáži o využití kostní vrtačky hovořil přednosta kliniky doc. MUDr. Tomáš Pešl, Ph.D. a také předsedkyně správní rady NF Kolečko Linda Jandová.

17.03.2023

V pražské Thomayerově nemocnici vznikne letos v létě zcela první banka lidské stolice v Česku. Ponese název Restore-Restart. Darované vzorky bude nemocnice ukládat do speciálních mrazicích boxů a přístup k nim nabídne i dalším zdravotnickým zařízením. Stolice je zatím určena pouze pacientům s vážným onemocněním tlustého střeva. Vznik banky umožní lékařům hlavně rychlou dostupnost zdravé stolice. Lékaři budou stolici v krčské nemocnici skladovat ve speciálních boxech při teplotě minus 80 stupňů Celsia.

17.03.2023

Případů tuberkulózy (TBC) bylo podle předběžných dat loni 374. Kompletní data z registru budou po konci dubna, laboratoře ještě dohlašují další. Nákaz bylo více než minulé dva roky, avšak méně než před vypuknutím epidemie covidu-19. Odborníci upozorňují, že při krátkodobém kontaktu se lidé nenakazí, potřeba je několikahodinový kontakt. Světový den boje proti tuberkulóze připadá na 24. března.

07.03.2023

Rakovinou plic u nás každý rok onemocní přes šest tisíc pacientů. A bohužel to donedávna vypadalo tak, že koho tento nádor postihl, ten na něj většinou zemřel. Zhruba před deseti lety se ale začaly objevovat nové možnosti léčby, které u určitých typů nemocných dokázaly zcela zásadně změnit prognózu. Jak je možné, že dříve beznadějné případy najednou přežívají řadu let? A proč ani čtyřcentimetrový nádor v plicích nemusí znamenat úplnou katastrofu, jsme si povídali s naším předním pneumoonkologem Liborem Havlem z Plicní kliniky 1. LF UK z Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN).

 
Strana: 1 ... 2345678910111213141516 ... 39
 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.