- Úřední deska
- Rezidenční místa
- Pacientům a veřejnosti
- O nás
- Centrum pro vzdělávání
- Věda, výzkum a EK
- Sponzoři a dárci
- Kariéra
- Veřejné zakázky
Napsali o nás
Léky, viry nebo bakterie. Všechny tyto částice se do odpadních vod běžně dostávají po celé Praze. Přirozeně se tak ale ve větší koncentraci děje zejména v případě nemocnic. Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) proto ve spolupráci s městskou společností Pražské vodovody a kanalizace (PVK) vybudovala unikátní čističku odpadních vod.
Fakultní Thomayerova nemocnice společně s Pražskými vodovody a kanalizacemi spustila do ostrého provozu novou čistírnu odpadních vod za využití unikátních technologií. Projekt je zaměřen na ekologii a ochranu životního prostředí. Jeho hlavním cílem je ochrana zdrojů pitné vody. Rekonstrukce zařízení trvala přes dva roky s finanční podporou Státního fondu životního prostředí.
V Praze ve Fakultní Thomayerově nemocnici znovu otevřeli budovu Pneumologické kliniky 1. LF UK a FTN po její generální rekonstrukci, která trvala bezmála rok a půl. Klinika patří mezi největší pracoviště v Praze i v rámci celé ČR a zaměřuje se na ty nejzávažnější plicní nemoci jako jsou nádory plic, tuberkulóza vč. multirezistentní formy TBC, těžká astmata, plicní fibrózy a řada dalších onemocnění. Projekt pod názvem „Energeticky úsporná renovace pavilonu G1 Fakultní Thomayerovy nemocnice“ byl financován díky EU dotacím v rámci Operačního programu Životní prostředí (OP ŽP), ze státního rozpočtu a z vlastních zdrojů FTN. Celkové výdaje byly ve výši 326 mil. Kč, z toho 231 mil. Kč byl podíl ze státního rozpočtu prostř. Min. zdravotnictví a Min. životního prostředí v rámci EU dotací. Celkem 95 mil. Kč činily náklady z rozpočtu FTN.
Pacientům i jejich návštěvám usnadňuje orientaci v areálu Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN) nový interaktivní navigační systém. K orientaci poslouží samoobslužný infokiosek nebo mobilní telefon. Infokiosky jsou v nemocnici k dispozici dva, u hlavního vjezdu do areálu a v přístupové hale porodnice (pavilon U). Projekt nejprve prošel pilotním testováním, do ostrého provozu byl spuštěn na konci května. Systém oceňují i zástupci nemocnice. Že mnohdy může být orientace v areálu pavilonového typu složitá potvrzuje i její ředitel doc. Zdeněk Beneš.
Termín „morbidní obezita“ se používá u lidí, kteří se dostanou na škále tělesné hmotnosti úplně nejvýš. Poměr jejich váhy a výšky přeskočil normu, nadváhu i obezitu prvního a druhého stupně. Právě morbidně obézní pacientku úspěšně operovali gynekologové teď v květnu v pražské Fakultní Thomayerově nemocnici, a to pomocí robotického systému. Takový zákrok bývá komplikovaný kvůli vrstvám tuku i přidruženým nemocem, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak nebo problémy se srdcem.
Nový interaktivní navigační systém pro pacienty a návštěvníky nemocnice začal fungovat ve Fakultní Thomayerově nemocnici. Z počátku jako pilotní projekt a nyní byl systém spuštěn do ostrého provozu. Jeho cílem je zjednodušit a zrychlit orientaci v rozsáhlém areálu zařízení. Pomocí moderního samoobslužného infokiosku nebo mobilního telefonu dovede člověka nejrychlejší cestou k hledanému cíli, a to i z pohodlí domova. K dispozici má FTN dva infokiosky, a to u hlavního vjezdu do areálu a v přístupové hale porodnice (pavilon U). Jde o ryze český systém, který byl vyvinut českou firmou.
Tato bolestivá slova si vyslechl strojvedoucí pražského metra pan Marek Řehák (49), kterému lékaři diagnostikovali nádor hrtanu. Přes negativní vyhlídky mu však pozitivní mysl, špičkoví lékaři a následná lázeňská péče nakonec pomohli zákeřnou nemoc překonat.
Státní zdravotní ústav eviduje od začátku letošního roku téměř 15 tisíc případů černého kašle, což odpovídá stavu z 60. let minulého století. K lepšímu porozumění nemoci a vývoji efektivnějších vakcín má přispět nový výzkum vědců z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR, Mikrobiologického ústavu AV ČR a Thomayerovy nemocnice v Praze. Výzkumníci shánějí dobrovolníky, kteří onemocnění prodělali a jsou ochotni ke studii přispět. Týdně přibývá přes tisíc nakažených. Letos už na černý kašel zemřelo šest lidí - pět seniorů a jeden novorozenec. Dobrovolníci se mohou hlásit do studie na webové stránce, kde se dozvědí všechny další potřebné informace.
Ústav sociální péče hlavního města Prahy vznikl podle funkcionalistického návrhu Bohumíra Kozáka. Komplex dvacítky budov v pražské Krči vyrostl velmi rychle, stavět se začalo v červenci 1926.
Zahrnoval pavilóny pro chudé nemocné a seniory, nemocnici, dětskou ozdravovnu, pekárnu, řeznictví, krejčovské dílny, zahradnictví, školu, kino, kapli i sportoviště. Areál o rozloze 33 hektarů, jenž hlídalo pět policistů, patřil tehdy k nejmodernějším svého druhu v Evropě.
Kdy se vám poštěstí konzultovat svůj zdravotní stav s těmi nejlepšími specialisty? V redakci Blesku se sešlo osm lékařů na civilizační onemocnění. To jsou choroby, které přináší moderní doba a s ní ruku v ruce nezdravý životní styl. Na tyto nemoci se umírá nejvíc a často i zbytečně a předčasně. Za Fakultní Thomayerovu nemocnici se akce zúčastnila prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková, Ph.D., přednostka Pneumologické kliniky 1. LF UK.