Všechny aktuality :: Novinky / Avíza a pozvánky / Napsali o nás

Napsali o nás

12.02.2024

„Troufám si říci, že žádný dětský neurolog v Česku nemá prázdnou ambulanci. Bylo by skvělé, pokud by se nám i nadále podařilo zachovat počet lékařů naší specializace okolo 140. Nemůžu ale říci, že bychom měli úplný přetlak zájemců. Víme přitom, že v příštích pěti letech bychom potřebovali vychovat šedesát odborníků, abychom zachovali alespoň současný stav,“ říká MUDr. Klára Brožová, primářka Oddělení dětské neurologie Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze a místopředsedkyně Společnosti dětské neurologie ČLS JEP. Ve své praxi se dlouhodobě věnuje leukodystrofiím a jiným vzácným neurologickým onemocněním. Jako první v ČR také pomohla zajistit genovou terapii pro děti s metachromatickou leukodystrofií, které díky přeshraniční spolupráci tuto léčbu nedávno podstoupily v italském Miláně a mají šanci na lepší život.

02.02.2024

Lékaři se často obávají, zda nezapomněli udělat všechna potřebná vyšetření. Méně si však lámou hlavu s tím, zda nějaké vyšetření neudělali zbytečně. Přitom zbytečná vyšetření nejenže ekonomicky zatěžují celý zdravotní systém, ale mohou také významně poškodit pacienta. Tímto častým dilematem lékařů se zabývá už přes 10 let kampaň Choosing Wisely, k níž se přihlašují i české odborné společnosti. Tato mezinárodní kampaň byla velkým tématem i na 30. kongresu České internistické společnosti ČLS JEP. O jejích principech a o tom, proč je někdy moudřejší „nedělat nic“, jsme hovořili s jedním z propagátorů kampaně a internistou MUDr. Danem Rakušanem z Interní kliniky 3. LF UK z Fakultní Thomayerovy nemocnice.

26.01.2024

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) se poprvé realizovala resekce tzv. hluboké infiltrující ENDOMETRIÓZY na nejmodernějším robotickém systému současnosti s názvem Da Vinci. Jedinečná akce svého druhu daVinci DIE MASTERCLASS byla zaměřena na komplexní chirurgickou léčbu hluboké infiltrační endometriózy pod vedením jednoho z největších expertů v tomto oboru prof. Gaby Moawade z Washingtonské univerzitní nemocnice (mj. zakladatel CEAPS -The center for Endometriosis and Advanced Pelvic Surgery).

26.01.2024

Přístup k porodům se v porovnání s předchozími lety výrazně posunul. Zatímco dříve bylo vše v režii porodnic, dnes je možné rodičkám vyhovět téměř v jakémkoli požadavku. Jaké jsou trendy v porodnictví v roce 2024? Co všechno se změnilo? A v čem vycházejí nastávajícím maminkám vstříc samy porodnice?

17.01.2024

Pražská Fakultní Thomayerova nemocnice oslavila na podzim roku 2023 své 95. narozeniny. Původně sociální zařízení nesoucí název Masarykovy domovy bylo postaveno za první republiky, aby se postaralo o chudé, nemocné nebo staré Pražany. Svého času ojedinělé zařízení navštívila řada vzácných zahraničních hostů včetně egyptského krále nebo bratra japonského císaře. Byly zde internovány přeživší děti z Lidic, léčili se zde vojáci wehrmachtu i Rudé armády. O bohatou historii Thomayerovy nemocnice se s redaktorkou z pražské redakce Blesku podělil docent MUDr. Tomáš Sosna, CSc. z Očního oddělení nemocnice.

09.01.2024

Oči jsou nejvytíženějším smyslovým orgánem, a přitom nejsou schované uvnitř těla. Je tedy na nás, jakou péči a ochranu jim dopřejeme. Primářka Očního oddělení pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice MUDr. Kateřina Myslík Manethová říká, že od jistého věku jsou preventivní prohlídky u očního lékaře nezbytností.

05.01.2024

Jedna z pěti žen prožije po porodu psychické potíže. Od pláče přes apatii, obavy, strach o miminko až po sebevražedné myšlenky. Ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) v Praze mohou maminky po porodu vyplnit dotazník a zjistit, zda jejich potíže vyžadují odbornou péči. FTN dostala nabídku stát se součástí projektu Národního ústavu duševního zdraví. Na projektu Duševní pohoda mámy pracuje MUDr. Antonín Šebela, Ph.D., z NUDZ. „Byli jsme požádáni o spolupráci a mapování poporodních stavů u žen, které u nás porodí,“ vysvětluje vrchní sestra Gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice Bc. Lenka Cejpková.

30.12.2023

V předvánočním čase byla MUDr. Lucie Gonsorčíková, Ph.D., přednostka Pediatrické kliniky 1. LF UK z FTN hostem v pořadu Noční Mikrofórum, kde hovořila o svém životě, rodině a studiu medicíny.  V rozhovoru mluvila také o svém působení na klinice a například i o nejčastějších diagnózách u dětských pacientů, kteří podstupují léčbu na Pediatrické klinice a mnoho dalšího.

19.12.2023

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) se poprvé realizovala resekce takzvané hluboké infiltrující endometriózy na nejmodernějším robotickém systému současnosti s názvem Da Vinci. Jedinečná akce svého druhu byla zaměřena na komplexní chirurgickou léčbu hluboké infiltrační endometriózy pod vedením jednoho z největších expertů v tomto oboru Gaby Moawade z Washingtonské univerzitní nemocnice. Server Pražský patriot o tom informoval mluvčí FTN Petr Sulek.

18.12.2023

Už potřinácté se konalo slavnostní předání sbírky z akce "Děti dětem" Dětskému centru při Fakultní Thomayerově nemocnici s komplexní péčí a podpůrnou rodinnou terapií v Sulické ulici. A to za účasti 1. místostarostky Ireny Michalcové. Jedná se o výtěžek sbírky, která je každoročně organizovaná ve školách na území Prahy 4. Věcné dary byly v neuvěřitelné výši za celkem 450 tisíc korun. Akce se zúčastnilo 18 ZŠ a celkem 17 mateřinek. Dvě základní školy z Prahy 4 poskytly i finanční dar Dětskému centru.

 
 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.