Všechny aktuality :: Novinky / Avíza a pozvánky / Napsali o nás

Napsali o nás

16.08.2023

Před časem jsme si připomněli Světový den rakoviny plic. Akce zaměřené na prevenci, možnosti léčby a osvětu. Jde o typ rakoviny, která patří mezi nejzákeřnější onkologická onemocnění. Ročně postihne okolo 6700 pacientů.  Bohužel na tento zhoubný nádor plic posléze zemře přibližně 5300 lidí za rok. Rakovina plic tak patří mezi nejčastější příčinu úmrtí mezi onkologickými diagnózami. Nejvíce postihuje samozřejmě kuřáky, kdy přibližně 85 ze 100 pacientů s karcinomem plic kouří cigarety nebo někdy v minulosti kouřilo. O prevenci, léčbě, rizikových faktorech či koho se tato nemoc nejvíce týká nebo zda rakovinou plic může onemocnět i nekuřák a jak hodně jsou škodlivé i různé náhražky cigaret, tak o tom všem a mnohem více hovořil MUDr. Libor Havel, vedoucí klinických studií pneumoonkologicé ambulance z Plicní kliniky 3. LF UK ve FTN ve Snídani s Novou.

11.08.2023

Cenu zdánlivě nejobyčejnějších věcí poznáme, až když je ztratíme. Pneumoonkolog MUDr. Libor Havel z Plicní kliniky ve Fakultní Thomayerově nemocnici se zabývá nemocí, na kterou většina z nás nepomýšlí. Přitom často si rakovinu plic způsobujeme sami.  A nejen kouřením. Co způsobuje rakovinu plic, koho nejčastěji postihuje a jaké jsou možnosti léčby, tak na tyto a další otázky odpovídal MUDr. Havel v rozhovoru pro magazín Víkend v MF Dnes.

11.08.2023

Tuberkulóza je infekční onemocnění, o kterém se u nás příliš nemluví, protože jím trpí málo lidí. Momentálně je v českém registru necelých 400 pacientů. Podle odborníků ale přibylo nemocných, kteří mají takzvanou multirezistentní tuberkulózu, na niž běžné léky nezabírají. O tom, jak se této zákeřné chorobě vyhnout a jak ji léčit, hovoří v podcastu Neklepat! předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti prof. Martina Koziar Vašáková.

10.08.2023

Desítky volně se pohybujících muflonů, kteří jsou unikátní atrakcí Fakultní Thomayerovy nemocnice v Krči, nijak neznepokojuje čilý stavební ruch spojený s rekonstrukcí řady budov v areálu. V poklidu si žijí vlastním životem bez ohledu na množství lidí i aut a svojí přítomností těší návštěvníky. Někdy dokonce zapózují tak, že přimějí vytáhnout telefony a natáčet i zaměstnance nemocnice, pro něž jsou tato setkání prakticky každodenní.

09.08.2023

Nejčastější zdravotní komplikací, která Čechy postihne přimo na dovolené, nebo po návratu, je průjem. Podle MUDr. Stanislavy Šimkové, primářky Infekčního oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN), by cestovatelský průjem neměli podceňovat senioři, děti a imunitně oslabení jedinci. Zároveň uvedla, že na cestovatelský průjem většinou nezaberou léky, ale přísná dieta a zavodňování. Proč nepomůže kola nebo piškoty? A kdy se vydat s průjmem k lékaři?

03.08.2023

Dárcovství krve, to bylo tématem reportáže v Krimi zprávách na CNN Prima News, a to u příležitosti zahájení II. ročníku výzvy „I tobě v žilách koluje naše krev!“, která odstartovala na Transfuzním oddělení ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) a pokračuje dál. Kampaň na podporu dárcovství krve potrvá dva měsíce a tradičně ji vyhlásili složky IZS (Police ČR, HZS Praha a ZZS) s cílem zapojit veřejnost do této akce.

02.08.2023

Policie ČR společně s hasičským sborem Prahy a Zdravotnickou záchrannou službou v úterý odstartovala kampaň vyzývající k dárcovství krve. Kampaň začala jako první ve Fakultní Thomayerově nemocnici. Navazuje tak na loňský první ročník, během kterého se podařilo zaznamenat skoro 16 tisíc odběrů. Kampaň probíhá od 1. srpna do 30. září a cílem je rozšířit povědomí o bezpříspěvkovém darování krve a tím pomoci transfuzním stanicím najít nové dárce.

30.06.2023

Renáta Svobodová se jako první v Česku podrobila náročné bronchiální rheoplastice, která jí přinesla úlevu. Zákrok provedli experti ve Fakultní Thomayerově nemocnici. Procedura, která probíhá v celkové anestezii, zahrnuje použití elektrody pro odumírání buněk sliznice a následné obnovení dýchacích cest. Jak na nemoc, zákrok i rekonvalescenci vzpomíná sama Renáta?

11.05.2023

Pacientům s chronickou bronchitidou mohou pomoci operace, při nichž lékaři elektrickým pulzem zničí část buněk produkujících hlen. Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze, kde takto začali léčit nemocné s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN), o tom v úterý informovala v tiskové zprávě. CHOPN může v Česku trpět podle odhadů odborníků asi 700 tisíc lidí, léčí se však jen asi čtvrt milionu pacientů.

10.05.2023

Zánětlivé onemocnění střeva, které je vyvolané nepřiměřenou imunitní reakcí na lepek, to je stručný popis onemocnění, které se nazývá celiakie. Tato nemoc byla tématem pořadu Sama doma na ČT, ve kterém byla hostem přednostka Pediatrické kliniky 1. LF UK ve FTN paní MUDr. Lucie Gonsorčíková, Ph.D.

 
 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.