Všechny aktuality :: Novinky / Avíza a pozvánky / Napsali o nás

Napsali o nás

13.04.2023

Rakovinou plic u nás každý rok onemocní přes 6000 pacientů a donedávna na ni většina z nich umírala. Zhruba před deseti lety se ale začaly objevovat možnosti léčby. Jak je možné, že dříve beznadějné případy dnes přežívají řadu let? A proč ani čtyřcentimetrový nádor v plicích nemusí vždy znamenat úplnou katastrofu? O tom a mnohem více jsme si povídali s naším předním pneumologem MUDr. Liborem Havlem z Plicní kliniky 1. LF UK z FTN.

30.03.2023

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) dostala od NF Kolečko dar v podobě unikátní kostní vrtačky, která je v dětské chirurgii nepostradatelná. Dar v hodnotě přes 400 tis. Kč obdržela Klinika dětské chirurgie a traumatologie 3. LF UK (KDCHT), pro kterou je tento multifunkční nástroj velice důležitý pro operaci různých dětských zlomenin a problematických úrazů, kdy dochází k velkému poškození kostí. V reportáži o využití kostní vrtačky hovořil přednosta kliniky doc. MUDr. Tomáš Pešl, Ph.D. a také předsedkyně správní rady NF Kolečko Linda Jandová.

17.03.2023

V pražské Thomayerově nemocnici vznikne letos v létě zcela první banka lidské stolice v Česku. Ponese název Restore-Restart. Darované vzorky bude nemocnice ukládat do speciálních mrazicích boxů a přístup k nim nabídne i dalším zdravotnickým zařízením. Stolice je zatím určena pouze pacientům s vážným onemocněním tlustého střeva. Vznik banky umožní lékařům hlavně rychlou dostupnost zdravé stolice. Lékaři budou stolici v krčské nemocnici skladovat ve speciálních boxech při teplotě minus 80 stupňů Celsia.

17.03.2023

Případů tuberkulózy (TBC) bylo podle předběžných dat loni 374. Kompletní data z registru budou po konci dubna, laboratoře ještě dohlašují další. Nákaz bylo více než minulé dva roky, avšak méně než před vypuknutím epidemie covidu-19. Odborníci upozorňují, že při krátkodobém kontaktu se lidé nenakazí, potřeba je několikahodinový kontakt. Světový den boje proti tuberkulóze připadá na 24. března.

07.03.2023

Rakovinou plic u nás každý rok onemocní přes šest tisíc pacientů. A bohužel to donedávna vypadalo tak, že koho tento nádor postihl, ten na něj většinou zemřel. Zhruba před deseti lety se ale začaly objevovat nové možnosti léčby, které u určitých typů nemocných dokázaly zcela zásadně změnit prognózu. Jak je možné, že dříve beznadějné případy najednou přežívají řadu let? A proč ani čtyřcentimetrový nádor v plicích nemusí znamenat úplnou katastrofu, jsme si povídali s naším předním pneumoonkologem Liborem Havlem z Plicní kliniky 1. LF UK z Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN).

03.03.2023

Ve středu 1. března uplynuly tři roky od doby, kdy testování objevilo v Česku první případy nového typu koronaviru. Dle přednostky pneumologické kliniky prof. Martiny Koziar Vašákové pandemie ještě u konce není, nicméně díky imunizaci lidstva není jeho mortalita tak vysoká. Lékař z Ústavu všeobecného lékařství Cyril Mucha si myslí, že se covid pomalu posouvá k běžnému virovému onemocnění. První stopy koronaviru se objevily v prosinci 2019 v čínském městě Wu-chan. Koncem ledna následujícího roku byl covid zejména v Číně a okolních zemích, pomalu se ale začal šířit i do Evropy a do Spojených států. Nejzasaženější zemí evropského kontinentu byla Itálie. 23. února 2020 byla také třetí na světě v počtu potvrzených případů.

03.03.2023

Nedovolil bych si říci, že je žlučník banální operace

Primář Chirurgické kliniky 1. LF UK a Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze MUDr. Marek Mráček má za sebou bezpočet náročnějších operací, než je laparoskopické odnětí žlučníku. Přesto tvrdí, že i tento zákrok má specifická úskalí. V rukách zkušeného chirurga jde ale o bezpečný výkon, jehož benefit vysoce převyšuje možná rizika.

03.03.2023

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) byla první nemocnicí v ČR, ve které byl 11. 3. 2020 hospitalizován první český pacient s Covid-19. V reportáži o tomto prvním pacientovi a o první těžké zkušenosti do té doby s neznámou infekční nemocí hovořila mj. i prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková, Ph.D., přednostka Plicní kliniky 1. LF UK ve FTN. A právě toto pracoviště bylo během několika koronavirových vln nejvíce vytíženo přílivem pozitivních pacientů s nemocí Covid-19. V nejtěžších chvílích byla FTN z velké části přetransformována i na covidová pracoviště na několika klinikách a odděleních. Počty hospitalizovaných covid pozitivních pacientů v nejvyšším počtu se pohybovaly až kolem 270 nemocných.

22.02.2023

Záněty mozkových blan u dětí, to bylo tématem rozhovoru s MUDr. Tomášem Hechtem z Odd. dětské intenzivní medicíny v pořadu Sama doma na ČT. Co znamená zánět mozkových blan, jak se projevuje u dětí a jaký je jeho průběh, co mu předchází či jaký typ léčby je v těchto případech běžný, tak na tyto a další otázky odpovídal MUDr. Hecht z Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN).

17.02.2023

Hostem v pořadu Na plovárně byla prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková, přednostka Pneumologické kliniky 1. LF UK z FTN, která hovořila o své práci a rodině, životě a svých bohatých zkušenostech v oblasti oboru pneumologie a pohledu na léčbu plicních nemocí.

 
 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.