- Úřední deska
- Rezidenční místa
- Pacientům a veřejnosti
- O nás
- Centrum pro vzdělávání
- Věda, výzkum a EK
- Sponzoři a dárci
- Kariéra
- Veřejné zakázky
Napsali o nás
Fakultní Thomayerova nemocnice (dříve Masarykovy domovy) slaví v letošním roce 95. výročí. Nemocnice byla slavnostně otevřena k desátému výročí vzniku I. Československé republiky, a to 28. října roku 1928 za přítomnosti prezidenta T.G. Masaryka. Tehdy se jednalo ještě o zařízení sociálního typu, které se zaměřovalo na choré, seniory či pečovalo o děti v rámci tehdejší zotavovny a bylo toho mnohem více. Teprve později byly Masarykovy domovy postupně přetransformovány na nemocnici. V roce 1954 pak došlo k založení Thomayerovy nemocnice. Dnes patří naše nemocnice mezi největší zdravotnická zařízení v ČR, která zajišťuje zdravotní péči nejen pro MČ Prahu 4, ale i pro část Středočeského kraje a spolupracuje s ostatními nemocnicemi napříč republikou.
Reportáž ze slavnostního otevření zrekonstruované Kliniky dětské chirurgie a traumatologie 3. LF UK ve FTN na CNN Prima News, které se konalo 1. září. Lůžkové oddělení kliniky vč. Odd. dětské intenzivní medicíny bylo po delší době opět otevřeno, a to zcela v novém kabátě. Celý projekt byl financován díky EU dotacím z programu REACT-EU a za podpory Ministerstva zdravotnictví.
Fakultní Thomayerova nemocnice v pátek slavnostně otevřela zrekonstruovanou Kliniku dětské chirurgie a traumatologie 3. LF UK. Rekonstrukce mohla proběhnout díky dotačnímu programu REACT-EU. PrahaIN.cz byla u toho. Oddělení dětské chirurgie a traumatologie včetně Oddělení dětské intenzivní medicíny je nyní zcela zmodernizované a přestavěné. Nechybí ani nový výtah a celá řada dalšího důležitého přístrojového vybavení.
Rakovina plic je často dávána do souvislosti s kouřením. I proto byl pro dlouholeté kuřáky v letošním roce spuštěn screening rakoviny plic. Zájem je zatím ale velmi malý. Jak s povzdechem říká vedoucí klinických studií pneumoonkologické ambulance Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze MUDr. Libor Havel, zrovna kuřáci o své zdraví moc nepečují. V posledních letech se ale rakovina plic netýká jen kuřáků. S touto diagnózou se potkávají i lidé, kteří nikdy neměli cigaretu v ústech. Navíc přibývá žen s karcinomem plic, a to i hodně mladých. Co je příčinou? Jaké mohou být rizikové faktory vzniku karcinomu plic? Jak by mohl být screening rakoviny plic úspěšnější? MUDr. Libor Havel odpovídá v rozhovoru.
Svět Džungle, to je název projektu Nadace Archa Chantal, který se před časem realizoval v prostorách Střediska péče o děti s tuberkulózou a mykobakteriózami na Pediatrické klinice 1. LF UK ve FTN. Velká část oddělení byla díky projektu zrekonstruována za téměř 350 tisíc korun. V celém prostoru byla položena nová podlahová krytina vč. výmalby světlými a pestrými barvami v duchu džungle a tím se celý prostor opticky projasnil a zvětšil.
Před časem jsme si připomněli Světový den rakoviny plic. Akce zaměřené na prevenci, možnosti léčby a osvětu. Jde o typ rakoviny, která patří mezi nejzákeřnější onkologická onemocnění. Ročně postihne okolo 6700 pacientů. Bohužel na tento zhoubný nádor plic posléze zemře přibližně 5300 lidí za rok. Rakovina plic tak patří mezi nejčastější příčinu úmrtí mezi onkologickými diagnózami. Nejvíce postihuje samozřejmě kuřáky, kdy přibližně 85 ze 100 pacientů s karcinomem plic kouří cigarety nebo někdy v minulosti kouřilo. O prevenci, léčbě, rizikových faktorech či koho se tato nemoc nejvíce týká nebo zda rakovinou plic může onemocnět i nekuřák a jak hodně jsou škodlivé i různé náhražky cigaret, tak o tom všem a mnohem více hovořil MUDr. Libor Havel, vedoucí klinických studií pneumoonkologicé ambulance z Plicní kliniky 3. LF UK ve FTN ve Snídani s Novou.
Cenu zdánlivě nejobyčejnějších věcí poznáme, až když je ztratíme. Pneumoonkolog MUDr. Libor Havel z Plicní kliniky ve Fakultní Thomayerově nemocnici se zabývá nemocí, na kterou většina z nás nepomýšlí. Přitom často si rakovinu plic způsobujeme sami. A nejen kouřením. Co způsobuje rakovinu plic, koho nejčastěji postihuje a jaké jsou možnosti léčby, tak na tyto a další otázky odpovídal MUDr. Havel v rozhovoru pro magazín Víkend v MF Dnes.
Tuberkulóza je infekční onemocnění, o kterém se u nás příliš nemluví, protože jím trpí málo lidí. Momentálně je v českém registru necelých 400 pacientů. Podle odborníků ale přibylo nemocných, kteří mají takzvanou multirezistentní tuberkulózu, na niž běžné léky nezabírají. O tom, jak se této zákeřné chorobě vyhnout a jak ji léčit, hovoří v podcastu Neklepat! předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti prof. Martina Koziar Vašáková.
Desítky volně se pohybujících muflonů, kteří jsou unikátní atrakcí Fakultní Thomayerovy nemocnice v Krči, nijak neznepokojuje čilý stavební ruch spojený s rekonstrukcí řady budov v areálu. V poklidu si žijí vlastním životem bez ohledu na množství lidí i aut a svojí přítomností těší návštěvníky. Někdy dokonce zapózují tak, že přimějí vytáhnout telefony a natáčet i zaměstnance nemocnice, pro něž jsou tato setkání prakticky každodenní.
Nejčastější zdravotní komplikací, která Čechy postihne přimo na dovolené, nebo po návratu, je průjem. Podle MUDr. Stanislavy Šimkové, primářky Infekčního oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN), by cestovatelský průjem neměli podceňovat senioři, děti a imunitně oslabení jedinci. Zároveň uvedla, že na cestovatelský průjem většinou nezaberou léky, ale přísná dieta a zavodňování. Proč nepomůže kola nebo piškoty? A kdy se vydat s průjmem k lékaři?