- Úřední deska
- Rezidenční místa
- Pacientům a veřejnosti
- O nás
- Centrum pro vzdělávání
- Věda, výzkum a EK
- Sponzoři a dárci
- Kariéra
- Veřejné zakázky
Napsali o nás
Financování tak nákladného projektu by se neobešlo bez EU dotací a podpoře ze strany státu. Z EU dotací díky #OPŽP je hrazeno 45% výdajů a 50% ze státního rozpočtu. Stavební práce intenzivně pokračují a postupně se vyměňují stará okna za nová, která mnohem lépe izolují, a to v několika pavilonech najednou. Celkem jich je přes 1870 kusů a více než 100 druhů v různých velikostech. Probíhá instalace nových termostatických ventilů a hlavic u radiátorů vč. osazení tzv. IRC hlavic a teplotních čidel (celkově téměř 6280 ks), díky kterým se bude efektivněji a úsporněji řídit topný systém ve dvaceti pavilonech nemocnice. Kromě toho se rovněž realizuje výměna starých stropních svítidel za nová LED úsporná světla, která budou mít o 60 % nižší spotřebu energie ve srovnání se stávajícím osvětlením, což představuje úsporu 4,6 mil. korun ročně. Celkově bude vyměněno téměř 11600 kusů světel za úsporná LED osvětlení. Práce postupně probíhají i na zateplování fasád v některých pavilonech. A je toho mnohem více! To vše za plného provozu nemocnice.
Herci ze seriálu ZOO vyrazili v převlecích do pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice, aby zpříjemnili den dětem, které musely na lůžkách zůstat i 5. prosince, kdy chodí Mikuláš, anděl a čert. Děti samy uvedly, že jim akce pomohla více nasát pravou mikulášskou atmosféru.
Ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze bylo otevřeno detašované pracoviště praktické výuky budoucích praktických a diplomovaných všeobecných sester z Církevní SZŠ Jana Pavla II. Jde o první pracoviště tohoto druhu v ČR v rámci fakultních nemocnic. Celkově jde o více než 60 studentek a studentů v oborech praktická sestra, všeobecná sestra a VOŠ.
Ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) vzniklo nové samostatné pracoviště – Oddělení paliativní péče, které již postupně zahájilo svou činnost ve spolupráci s dalšími útvary napříč celou nemocnicí. Nové oddělení působí v pavilonu F za závodní jídelnou. V rámci ambulantní péče poskytuje komplexní péči dětským i dospělým pacientům nevyléčitelnou nemocí.
Zájem o studium zdravotnických škol podle ministerstva práce i ministerstva zdravotnictví od začátku epidemie covidu-19 roste, navyšují se kapacity a otevírají nové prostory. Jejich zástupci to dnes řekli na tiskové konferenci k otevření učeben Církevní střední zdravotnické školy Jana Pavla II. v prostorách pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN). Podle jejího ředitele Zdeňka Beneše je jedním z cílů spolupráce i to, aby studenti po ukončení studia zůstali jako zdravotní sestry pracovat v jejich nemocnici.
Od začátku letošního roku byl v Česku odstartován pilotní program screeningu rakoviny plic. Ze čtyř tisíc oslovených lidí v riziku jich přitom nabídky se do screeningu zapojit využila polovina – a u pěti procent zúčastněných byl záchyt pozitivní. Pokud se povede screening zavést tak, aby ho riziková populace využívala, mohlo by se zvýšit přežití pacientů s rakovinou plic. Odborníci by ale také chtěli zapracovat na průchodu pacienta systémem, a to zejména v některých regionech. Smutnou realitou totiž je, že lidé žijící v některých krajích mají v případě, že onemocní rakovinou plic, vyhlídky podstatně horší než v regionech jiných. Pravidlem by tak mělo být, že pacienti s tímto onemocněním budou léčeni v některém ze sedmi pneumoonkochirurgických center.
U pěti procent lidí, kteří se zapojili do preventivního programu, odhalili lékaři rakovinu plic. Čtvrtinu budou kvůli nejednoznačnému nálezu zvát častěji na kontroly. Takzvaný screening karcinomu pojišťovny proplácejí silným kuřákům nad 55 let. Pacient se do screeningu karcinomu plic dostane tak, že mu na pravidelné prohlídce pneumolog nabídne zařazení do programu. Pokud souhlasí, tak se dostane na vstupní vyšetření, případně ho lékaři budou dál indikovat k nízkodávkovému vyšetření CT hrudníku.
Největší energetický a stavební projekt ve Fakultní Thomayerově nemocnici za posledních čtyřicet let je v plném proudu. V současnosti se vyměňují stará okna za nová, která mnohem lépe izolují, a to v několika pavilonech najednou. Celkem jich je přes 1870 kusů a více než 100 druhů v různých velikostech. Nemocnice chce zároveň efektivněji řídit topný systém ve svých dvaceti pavilonech, proto řemeslníci instalují nové termostatické ventily a hlavice u radiátorů včetně teplotních čidel. Těch nemocnice potřebuje 6280.
Před více než rokem vznikla v pražské Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) tzv. Mozková banka neboli BrainBank, kde jsou uchovávány vzorky mozkové tkáně pacientů zemřelých na různé neurologické nemoci – nejen nejčastější neurodegenerativní onemocnění jako například Alzheimerova nebo Parkinsonova nemoc, ale také vzácné diagnózy. V rámci úzké spolupráce mezi Neurologickou klinikou a Ústavem patologie a molekulární medicíny 3. LF UK z FTN tak vzniklo unikátní pracoviště, které umožňuje zlepšování diagnózy neurodegenerativních onemocnění (Alzheimerova, Parkinsonova či Huntingtonova nemoc a jiné - pozn. red.) a demence. Podívejte se, jak to v takové bance vypadá.
Energetická krize ohrozila dodávky elektřiny a plynu do řady klíčových institucí v Česku. Smlouvy na příští rok zatím nemají uzavřené nejen školy či domovy důchodců, ale také třeba nemocnice. Ty se na zvyšující ceny připravují také s předstihem, a to kupříkladu zateplováním budov. Fakultní Thomayerova nemocnice odstartovala největší stavební a energetickou modernizaci pavilonů za posledních čtyřicet let. Celkově tento projekt zahrnuje 20 objektů. Rozhovor pro Novinky.cz poskytl ředitel FTN doc. MUDr. Zdeněk Beneš, CSc.