- Úřední deska
- Rezidenční místa
- Pacientům a veřejnosti
- O nás
- Centrum pro vzdělávání
- Věda, výzkum a EK
- Sponzoři a dárci
- Kariéra
- Veřejné zakázky
Napsali o nás

O významu a nedostatku krve, podmínkách jejího darování a o aktuální situaci hovořil MUDr. Petr Turek, CSc., primář Transfuzního oddělení z Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN) v rozhovoru pro TV Praha. Transfuzní stanice, napříč Českem, se letos potýkají s nedostatkem dárců. Větším, než v letech předchozích. Jedním z důvodů je třeba i to, že po očkování proti koronaviru nemůžete nějaký čas darovat krev, stejně jako po dovolené v zahraničí. Životodárná tekutina, která je v našem těle nenahraditelná. To je krev. Transfuzní stanice po celém Česku, se ale letos potýkají s nedostatkem dárců krve.

Patnáct nejmodernějších nemocničních lůžek věnovala televize Prima Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze. Jde o vyvrcholení zdravotnických promo aktivit spojených se seriály Modrý kód a Sestřičky: Modrý kód. Postele za dva miliony korun teď nemocnice rozdělí mezi oddělení. Podle staniční sestry z odd. ARO paní Jiřiny Holasové může opravdu dobrá postel při léčení pomoct. „K různým vyšetřením ji můžeme zvýšit, snížit, rozšířit, váhový systém nám umožňuje i zvážit pacienta, nastavit různý program poloh,“ vyjmenovala výhody postelí.

Pacienti s rakovinou plic přichází až v 85 procentech případů pozdě. Navíc podle plicních lékařů a onkologů pokročilých stadií přibývá aktuálně i kvůli pandemii. Příznaky v podobě kašle a zadýchávání se mnohdy přisuzovaly covidu. S rozvinutým onemocněním přicházeli i mladí lidé. Rakovina plic patří k nejvážnějším onemocněním, kdy většina pacientů umírá. Zásadní zlepšení si specialisté slibují od spuštění národního screeningu plic, který se zaměří hlavně na kuřáky. Nadějí jsou i dostupnější biologické a imunoonkologické léky. Každý rok onemocní rakovinou plic zhruba sedm tisíc lidí. Z toho 5500 umírá.

Covid-19 řádí v Česku už dost dlouho. Nejlepším způsobem, jak se ho zbavit, je podle odborníků očkování. Ve Fakultní Thomayerově nemocnici očkují od 1. července samoplátce i všechny zájemce starší 12 let. Mezi prvními byla i dvanáctiletá Vivian, která se svěřila s dojmy z injekce.

Každému z nás koluje v žilách červená tekutina. Poptávka po krvi zůstává v nemocnicích neustále velká, tak jako v krčské Fakultní Thomayerově nemocnici. Životodárné tekutiny je málo kvůli letním dovoleným a čekací době po očkování. Máme se kvůli momentálnímu nedostatku dárců bát, že krve bude nedostatek? Nač by, když darovat ji může téměř každý.

Česká republika má svou první mozkovou banku, kterou slavnostně otevřela Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) společně s 3. lékařskou fakultou UK v Praze. Co to mozková banka je, zjišťovala reportérka Petra Staňová. Rozhovor poskytli doc. MUDr. Robert Rusina, Ph.D., přednosta Neurologické kliniky 3. LF UK ve FTN a také prof. MUDr. Radoslav Matěj, Ph.D., přednosta Ústavu patologie a molekulární medicíny 3. LF UK ve FTN.

V pražské Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) otevřeli banku mozkových tkání, je jediná na východ od Mnichova. Bude uchovávat vzorky mozků pacientů s neurodegenerativními nemocemi, jako je Parkinsonova choroba nebo Alzheimerova demence. Má jako instituce pomoci s jejich výzkumem a vývojem nových léků. U příležitosti otevření banky to řekl přednosta Neurologické kliniky 3. LF UK ve FTN doc. Robert Rusina.

Slavnostním přestřižením pásky se v pátek (18.6.) v jednom z pavilonů Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN) otevřela první mozková banka v Česku. Ukládají se sem vzorky mozkové tkáně i celé mozky pacientů, kteří zemřeli například na Parkinsonovu nebo Alzheimerovu chorobu. Motto banky zní „Zkoumání mozkové tkáně je naděje pro nemocné s demencí.“ Sloužit má právě výzkumu a hledání léčby na tyto závažná onemocnění, kterými v Česku trpí kolem 150 tisíc lidí.

Počet mužů s diagnózou rakoviny prostaty v České republice stále narůstá. Každoročně si nepříjemnou zprávu vyslechne 8000 mužů, pětina z nich přichází k lékaři pozdě. Kdo chce situaci řešit preventivně, musí často platit ze svého, a to i když je v rizikové skupině. Celoplošný program časného záchytu totiž zatím nefunguje. Čeští urologové volají po změně už dlouho, protože vědí, že screening rakoviny prostaty má smysl. V zemích, kde ho zavedli, se totiž úmrtnost na tento karcinom snížila až o 20 %. Slibná jednání ale prozatím přerušila pandemie koronaviru.
O rakovině prostaty, léčbě a prevenci hovořil prof. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D., MBA, přednosta Urologické kliniky 3. LF UK ve FTN.

I v porodnici může podle primáře Gynekologicko-porodnického oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze MUDr. Petra Kolka být porod, do kterého není nijak zasahováno. Nemocnice na zájem o přirozené porody reagují úpravou prostor na přívětivější. Přirozený porod vyžaduje zpravidla více času. Krčská nemocnice za 1,4 milionu korun upravila čtyři porodní pokoje tak, aby tam rodička a její doprovod měli víc soukromí.