- Úřední deska
- Rezidenční místa
- Pacientům a veřejnosti
- O nás
- Centrum pro vzdělávání
- Věda, výzkum a EK
- Sponzoři a dárci
- Kariéra
- Veřejné zakázky
Napsali o nás

Největší energetický a stavební projekt ve Fakultní Thomayerově nemocnici za posledních čtyřicet let je v plném proudu. V současnosti se vyměňují stará okna za nová, která mnohem lépe izolují, a to v několika pavilonech najednou. Celkem jich je přes 1870 kusů a více než 100 druhů v různých velikostech. Nemocnice chce zároveň efektivněji řídit topný systém ve svých dvaceti pavilonech, proto řemeslníci instalují nové termostatické ventily a hlavice u radiátorů včetně teplotních čidel. Těch nemocnice potřebuje 6280.

Před více než rokem vznikla v pražské Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) tzv. Mozková banka neboli BrainBank, kde jsou uchovávány vzorky mozkové tkáně pacientů zemřelých na různé neurologické nemoci – nejen nejčastější neurodegenerativní onemocnění jako například Alzheimerova nebo Parkinsonova nemoc, ale také vzácné diagnózy. V rámci úzké spolupráce mezi Neurologickou klinikou a Ústavem patologie a molekulární medicíny 3. LF UK z FTN tak vzniklo unikátní pracoviště, které umožňuje zlepšování diagnózy neurodegenerativních onemocnění (Alzheimerova, Parkinsonova či Huntingtonova nemoc a jiné - pozn. red.) a demence. Podívejte se, jak to v takové bance vypadá.

Energetická krize ohrozila dodávky elektřiny a plynu do řady klíčových institucí v Česku. Smlouvy na příští rok zatím nemají uzavřené nejen školy či domovy důchodců, ale také třeba nemocnice. Ty se na zvyšující ceny připravují také s předstihem, a to kupříkladu zateplováním budov. Fakultní Thomayerova nemocnice odstartovala největší stavební a energetickou modernizaci pavilonů za posledních čtyřicet let. Celkově tento projekt zahrnuje 20 objektů. Rozhovor pro Novinky.cz poskytl ředitel FTN doc. MUDr. Zdeněk Beneš, CSc.

Pneumologové varují před záměnou postcovidového syndromu s jinou plicní nemocí. Nejčastěji s idiopatickou plicní fibrózou (IPF). S nemocí se léčí stovky lidí, další o ní neví. Pokud se ale neodhalí včas, pacienti nedostanou správnou léčbu a doba dožití se zkrátí. Příčiny vzniku IPF lékaři neznají, může jimi být genetika a vnější vlivy, jako je znečištěné prostředí nebo kouření. Od začátku koronavirové pandemie pneumologové také zkoumají vliv prodělání covidu-19 právě na vznik fibróz.

Čeští lékaři zkouší nový postup, jak lidem s poškozenou míchou vrátit hybnost nohou. Klíčem metody je velmi přesná implantace elektrody do míchy. Prvním pacientům byla zavedena v srpnu a v budoucnu by mohla pomoct tisícům dalších. V reportáži ČT24 je rozhovor s jedním z prvních pacientů, kterému byla tato elektroda voperována, a to lékaři z VFN. Jedná se o pacienta Tomáše Sváčka, který je na invalidním vozíku již 7 let a nyní podstupuje náročnou a cílenou rehabilitaci na Klinice revmatologie a rehabilitace 3. LF UK ve FTN.

Miminko po porodu pořád u maminky a neopouští její hruď. Pečlivá příprava na kojení, kdy se maminky na kurzech učí už v těhotenství třeba práci s odsávačkou. A zdánlivě obyčejné věci, jako jsou osobní přístup a pocit bezpečí. Jak opravdu vypadá baby friendly porodnice? Více se dozvíte v reportáži webu Maminka.cz z porodnice ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN).

S naším projektem Maminka v porodnici jsme tentokrát nemuseli příliš daleko. Naše kroky vedly do porodnice v pražské Krči, kde nás přivítali vřele a s úsměvem na tváři. Jakými specifiky se toto zařízení pyšní? A v čem je porodnice jedinečná? Ve vstupní hale nás vítá vrchní sestra Lenka Cejpková a jdeme dělat první rozhovor s maminkou, která tu před pár dny přivedla na svět syna. Procházíme oddělením šestinedělí a já si přesně vybavuji, ve kterém pokoji jsem před třemi lety ležela s dcerou Stellou. Měly jsme zdarma samostatný pokoj s vlastní koupelnou. To je specifikum místní porodnice – nejsou zde tzv. nadstandardy.

Dětská venkovní hřiště a možné úrazy na nich byly hlavním tématem reportáže v ČT v pořadu Černé ovce. Hostem pořadu byl mj. doc. MUDr. Tomáš Pešl, Ph.D., přednosta Kliniky dětské chirurgie a traumatologie 3. LF UK, který hovořil o dětských úrazech, pádech a různých zraněních i s těžkými následky, které se často stávají ve venkovních prostorách, kde si hrají malé děti.

V Česku se už několik dní používají nové vakcíny proti omikronu. Zároveň se změnilo spektrum důvodů, proč lidé očkování vyhledávají. Cestování opět sesadila starost o zdraví. Do center také oproti létu přichází více seniorů. Fakultní Thomayerova nemocnice v pražské Krči očkovala vakcínami upravenými na variantu omikron už minulý týden ve čtvrtek a v pátek. Během těchto dobu dnů si pro látku přišlo asi 340 lidí. Zájem je zejména mezi seniory, což potvrzuje aktuální i věkové složení osazenstva čekárny.

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici začalo ve čtvrtek očkování proti Covidu-19 novou upravenou vakcínou. Od 8.30 do 11.00 hodin mohli zájemci o novou vakcínu přijít do očkovacího centra nemocnice a nechat se naočkovat proti koronaviru. Během prvního dne ji dostalo celkem 117 lidí.