- Úřední deska
- Rezidenční místa
- Pacientům a veřejnosti
- O nás
- Centrum pro vzdělávání
- Věda, výzkum a EK
- Sponzoři a dárci
- Kariéra
- Veřejné zakázky
Napsali o nás
Rozhovor s dětským chirurgem MUDr. Martinem Prchlíkem, vedoucím lékařem JIRP z Kliniky dětské chirurgie a traumatologie 3. LF UK ve FTN o aktuálním zdravotním stavu malého chlapce, který před časem vypadl z 19. patra vysoké budovy a utrpěl celou řadu velmi závažných poranění vnitřních orgánů či těžkou zlomeninu pánve. Patnáctiletý chlapec však naštěstí strašlivý pád z výšky zázrakem přežil a jeho stav se dokonce začíná postupně zlepšovat, a to díky lékařům uvedené kliniky ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN).
Rozhovor s MUDr. Martinem Prchlíkem, vedoucím lékařem JIRP z Kliniky dětské chirurgie a traumatologie 3. LF UK, který hovořil o aktuálním stavu malého pacienta po nedávném pádu z vysoké budovy. Díky péči lékařů z dětské chirurgie pacient přežil a jeho zdravotní stav se začal velice zlepšovat. Měsíc po pádu z devatenáctého patra panelového domu na pražských Hájích je stav patnáctiletého chlapce stabilizovaný. Vše před úrazem si pamatuje, sám dýchá, pohyb mu nedělá problém, říká jeho lékař MUDr. Martin Prchlík z Fakultní Thomayerovy nemocnice.
O případu mladíka, který spadl z jedné z nejvyšších budov v Česku a přežil, vás redakce CNN Prima NEWS již informovala. Policisté stále nechtějí komentovat průběh vyšetřování. Lékaři jsou ale sdílnější. Mluví o zázraku. Mladík se totiž probral z umělého spánku a jeho prognózy jsou den ode dne lepší. Patnáctiletý mladík se zřítil z okna v devatenáctém patře a dopadl na přístřešek zdravotní pojišťovny. Policejní ubytovna je vysoká přes osmdesát metrů. Za několik málo minut o jeho život začali bojovat záchranáři. Převezli ho do Thomayerovy nemocnice. Už od začátku se o chlapce starají lékaři na Jednotce intenzivní péče dětské chirurgie a traumatologie v Thomayerově nemocnici. Jeho stav byl velmi kritický. Stabilizovat se ho lékařům podařilo během prvních osmačtyřiceti hodin.
Dětské centrum při Thomayerově nemocnici přijalo velké množství dárků od dětí ze základních škol a mateřinek Prahy 4. V centru se starají o matky s dětmi, které nemají dostatečné sociální zázemí. Hygienické potřeby nebo hračky, tak ve vánočním období potěší všechny obdarované. Děti dětem, tak jmenuje sbírka, kterou organizuje Praha 4. Děti ze základních a mateřských škol z městské části, v ní finančními prostředky a věcnými dary pomáhají Dětskému centru při Thomayerově nemocnici. To pečuje o děti a maminky, které nemají potřebné zázemí, ale chtějí se zařadit do běžného života.
Stát se rodičem bývá pro mnohé ten nejradostnější pocit ze všech. Mnohdy ale i ta nepopsatelná radost umí krutě zhořknout. Své o tom vědí rodiče teprve třináctiměsíční Lucinky. Před časem jí byla diagnostikována spinální svalová atrofie (SMA), načež se rodiče museli pomalu smiřovat i s těmi nejčernějšími scénáři. Lucince, coby vůbec první Češce, z nejhoršího pomohl nejdražší lék světa Zolgensma. Ani tak není zdaleka vyhráno.
Krevní skupina by mohla mít vliv na závažnost infekce covid-19. U koronavirového onemocnění je známo, že aktivuje krevní srážení a lidé s krevní skupinou A mají větší sklon k tvorbě sraženin a častěji trpí infarkty a mrtvicemi. Mezi těmi, kteří pak skončí v nemocnici, může být krevní skupina A více zastoupena, říká pro Aktuálně.cz MUDr. Petr Turek, CSc., primář Transfuzního oddělení Thomayerovy nemocnice.
Dnes ráno (dne 10.12.) byl do venkovního areálu Thomayerovy nemocnice (TN) vypuštěn muflon, který byl v květnu odvezený s tříštivou zlomeninou do Záchranné stanice hlavního města Prahy pro volně žijící živočichy. Do nemocnice se vrátil už uzdravený, po dlouhé léčbě a rehabilitaci. Nyní se znovu připojil k domovskému stádu, které v areálu nemocnice a okolním lese žije mnoho let a rozptyluje zdejší pacienty. Muflon byl do volné přírody vypuštěn za účasti zástupců Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy a Magistrátu hl. m. Prahy.
Darovat krev je normální. Nebo by přinejmenším mělo být a totéž lze říci o tzv. rekonvalescentní krevní plazmě, která účinně bojuje s následky nemoci covid-19. Jde o plazmu, kterou mohou darovat lidé, kteří se z nemoci vyléčili. Na to, jak působí, zda je jí dostatek a zda je, nebo není třeba se při odběru bát, se Blesk.cz zeptal doktora Petra Turka, který je primářem Transfuzního oddělení Thomayerovy nemocnice v pražské Krči.
Hotový zázrak! Tak se dá bez nadsázky nazvat to, co se 4. prosince odpoledne odehrálo v pražských Hájích. Teprve 15letý chlapec se zřítil z 19. patra tamní budovy, pád z obrovské výšky přežil. Velkou měrou se o to zasloužili záchranáři, kteří vážně zraněného chlapce na místě pečlivě a ukázkově ošetřili, a také tým jednotky intenzivní péče Kliniky dětské chirurgie a traumatologie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Thomayerově nemocnici, který se o chlapce nyní stará. O tom, jak se mu daří, pro Blesk.cz promluvil vedoucí lékař MUDr. Martin Prchlík.
Spinální svalová atrofie (SMA) je pořádný prevít, který v tělíčkách bezbranných miminek umí nadělat pořádnou paseku. Ročně se s ní v Čechách narodí okolo 10 dětí. Mezi nimi loni byla i teprve třináctiměsíční Lucinka, u níž lékaři toto onemocnění rozpoznali až letos. V pražské Thomayerově nemocnici prodělala unikátní léčbu nejdražším lékem světa – Zolgensmou. A lék již přináší první kýžené výsledky. SMA je závažným onemocněním, s nímž si doposud současná medicína neví tak úplně rady. Dětem, které jsou spinální svalovou atrofií nemocné, schází při narození gen označovaný jako SMN 1, který je nezbytný pro přežití míšních buněk, skrz které člověk ovládá svaly.