- Úřední deska
- Rezidenční místa
- Pacientům a veřejnosti
- O nás
- Centrum pro vzdělávání
- Věda, výzkum a EK
- Sponzoři a dárci
- Kariéra
- Veřejné zakázky
Napsali o nás
První dívka v České republice trpící spinální svalovou atrofií dostala v Thomayerově nemocnici v Praze nejdražší lék na světě. Medikament za více než 50 milionů korun podali třináctiměsíční Lucince a hradila jej zdravotní pojišťovna. Nemoc u holčičky lékaři zjistili začátkem září. V Česku se s onemocněním každoročně narodí kolem deseti dětí. Spinální svalová atrofie je vrozené onemocnění, při kterém postupně ubývá svalstvo, a tím se zhoršuje schopnost pohybu. Postižené bývají především nohy, nemocní ale také hůře polykají a později mají potíže i s dýcháním. Diagnóza byla u Lucinky stanovena v jedenáctém měsíci věku.
Nemocnice v Praze, které odebírají krevní plazmu určenou k léčbě covidu-19, mají dostatek dárců. Na dotaz to v pondělí uvedli jejich mluvčí. Ještě před měsícem si pražské nemocnice stěžovaly na nedostatek zájemců o darování plazmy. Ta se odebírá od těch, kteří již covid-19 prodělali, a využívá se při léčbě pacientů s těžkým průběhem nemoci. Tzv. rekonvalescentní plazmu začala pro léčbu covidu-19 jako první využívat Thomayerova nemocnice v Krči. Podle jejího mluvčího Petra Sulka se v posledních týdnech zájem o dárcovství výrazně zvýšil, a to díky větší medializaci a zlepšení povědomí mezi pacienty.
Thomayerova nemocnice v Praze půjčuje pacientům po léčbě koronaviru speciální přístroj – oxygenátor. Ten zlepšuje zásobování organismu kyslíkem. Pacienti pak díky němu mohou dřív domů. Jak lidem pomáhá během domácí léčby pro CNN Prima NEWS popsal jeden z bývalých pacientů nemocnice. Přístroj se jednoduše zapne, pacient si ho nasadí a dýchá kyslík. Při jeho užívání může sedět, ležet, nebo třeba jezdit na rotopedu.
Kvůli zákazu návštěv v nemocnicích v době epidemie covidu-19 pacienti prožívají velkou osamělost. Více než jindy je pro pacienty potřebná služba nemocničních kaplanů, kteří k nim i jako zaměstnanci nemocnic mohou přicházet a být jim nablízku. Lidé teď využívají příležitost svěřit se v daleko větší míře, řekla v rozhovoru kaplanka TN v Praze Doubravka Vokáčová. Lidé podle ní vedle péče o zdraví jejich těla potřebují také vědět, co je v nemocnici čeká, jak bude léčba probíhat nebo jakou mají perspektivu. Potřebují podle ní také cítit, že mají hodnotu jako člověk a podpořit vlastní sebeúctu v situaci, kdy jsou odkázaní na péči druhých.
Krve a plazmy není nikdy dost! V duchu bohulibého hesla vyrazila do Thomayerovy nemocnice hodně povedená partička, kterou dal dohromady moderátor Petr Vágner (43). Nechyběli například hokejista Radko Gudas, fotbalista Vladimír Šmicer nebo herec Martin Písařík. Do Transfuzního oddělení Thomayerovy nemocnice (TN) přišel darovat krev i ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček a celá řada dalších známých osobností.
S chronickou obstrukční plicní nemocí se v Česku léčí zhruba 300 tisíc pacientů. Podle předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti a přednostky Pneumologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a TN prof. MUDr. Martiny Vašákové, Ph.D. ale ve skutečnosti nemocí nejspíše trpí násobně více lidí. „Kuřáci většinou považují svůj kašel za normální, i zadýchávání se považují za zcela normální. To, co vidíme v ordinacích, je špička ledovce,“ poukázala. Zná případy, kdy chronická obstrukční plicní nemoc pacienty nijak nezatěžovala v běžném životě, ale projevila se, když se nakazili infekcí. „Doputovali třeba i do nemocnice,“ podotkla lékařka.
O rakovině prostaty, její možné léčbě a příznacích či koho se týká nejvíce a jak důležitá je prevence, poskytl online rozhovor prof. MUDr. Romana Zachoval, Ph.D., MBA, přednosta z Urologické kliniky 3. LF UK v TN pro čtenáře ze serveru idnes.cz. Karcinom prostaty je u českých mužů už několik let nejrozšířenějším typem nádorového onemocnění. Lékaři každoročně diagnostikují až osm tisíc nových případů.
V týmu zlínských a českobudějovických hokejistů se nedávno rozšířil koronavirus. Po vyléčení se hráči obou týmů rozhodli pomoci dalším nemocným darováním plazmy. K podobnému kroku teď nemocnice po celé republice vyzývají všechny pacienty, kteří si onemocněním covid-19 prošli. V jejich plazmě se totiž nacházejí protilátky, které mohou ulehčit průběh nemoci u dalších nakažených. Dárců je ale stále akutní nedostatek. O podmínkách darování covidové krevní plazmy, jak důležitá je pro možnou léčbu virové infekce a jaké zkušenosti s tím mám Thomayerova nemocnice, poskytl rozhovor MUDr. Petr Turek, CSc., primář Transfuzního oddělení.
Covid-19 už několik týdnů významně zasahuje do chodu nemocnic, což představuje výzvu i pro jejich vedení. Hrozící kolaps se sice zatím nekoná, ale „vyhráno“ ještě není, naznačil v rozhovoru pro Pražský deník ředitel krčské Thomayerovy nemocnice doc. MUDr. Zdeněk Beneš, CSc.
Počty dárců krevní plazmy s protilátkami na koronavirus v posledních dnech narůstají. Stejně tak se ale zvyšuje i počet pacientů, kteří ji potřebují, a české nemocnice tak trápí její nedostatek. Nejvíce by plazma pomohla pacientům, jejichž stav se právě zhoršil a byli převezeni do nemocnice. Odběrů plazmy od lidí, kteří nákazu prodělali, se na transfúzním oddělení pražské Thomayerovy nemocnice účastnily i Novinky s kamerou. Rekonvalescentní plazma, tedy krevní plazma vyléčených pacientů, se v českých nemocnicích čím dál více používá k léčbě pacientů s covidem-19. Pro darování rekonvalescentní plazmy platí podobná kritéria jako u běžného dárcovství. Vyléčený dárce musí splňovat všeobecné podmínky, jakými jsou například všeobecné zdraví, věk mezi 18 až 65 lety či váha nad 50 kilogramů. O podmínkách darování covidové krevní plazmy, jak probíhá samotný odběr a komu může plazma pomoci poskytl rozhovor MUDr. Petr Turek, CSc., primář Transfuzního oddělení pro Novinky.cz.