Všechny aktuality :: Novinky / Avíza a pozvánky / Napsali o nás

Napsali o nás

09.11.2020

O rakovině prostaty, její možné léčbě a příznacích či koho se týká nejvíce a jak důležitá je prevence, poskytl online rozhovor prof. MUDr. Romana Zachoval, Ph.D., MBA, přednosta z Urologické kliniky 3. LF UK v TN pro čtenáře ze serveru idnes.cz. Karcinom prostaty je u českých mužů už několik let nejrozšířenějším typem nádorového onemocnění. Lékaři každoročně diagnostikují až osm tisíc nových případů.

05.11.2020

Počty dárců krevní plazmy s protilátkami na koronavirus v posledních dnech narůstají. Stejně tak se ale zvyšuje i počet pacientů, kteří ji potřebují, a české nemocnice tak trápí její nedostatek. Nejvíce by plazma pomohla pacientům, jejichž stav se právě zhoršil a byli převezeni do nemocnice. Odběrů plazmy od lidí, kteří nákazu prodělali, se na transfúzním oddělení pražské Thomayerovy nemocnice účastnily i Novinky s kamerou. Rekonvalescentní plazma, tedy krevní plazma vyléčených pacientů, se v českých nemocnicích čím dál více používá k léčbě pacientů s covidem-19. Pro darování rekonvalescentní plazmy platí podobná kritéria jako u běžného dárcovství. Vyléčený dárce musí splňovat všeobecné podmínky, jakými jsou například všeobecné zdraví, věk mezi 18 až 65 lety či váha nad 50 kilogramů. O podmínkách darování covidové krevní plazmy, jak probíhá samotný odběr a komu může plazma pomoci poskytl rozhovor MUDr. Petr Turek, CSc., primář Transfuzního oddělení pro Novinky.cz.

05.11.2020

Covid-19 už několik týdnů významně zasahuje do chodu nemocnic, což představuje výzvu i pro jejich vedení. Hrozící kolaps se sice zatím nekoná, ale „vyhráno“ ještě není, naznačil v rozhovoru pro Pražský deník ředitel krčské Thomayerovy nemocnice doc. MUDr. Zdeněk Beneš, CSc.

03.11.2020

Lidé vyléčení z nákazy koronavirem mohou zachránit lidský život darováním krevní plazmy. Té je v současné době v Česku akutní nedostatek. Přitom právě její podání pacientovi s těžkým průběhem nákazy covid-19 výrazně zvyšuje jeho šanci na uzdravení. Samotný odběr zabere zhruba půl hodiny. Podmínky jsou věk 18–60 let a dobrý zdravotní stav. Odběr je možný nejdříve 14 dnů od uzdravení a nejpozději do tří měsíců. O podmínkách darování covidové krevní plazmy hovořil v reportáži MUDr. Petr Turek, CSc., primář Transfuzního oddělení z Thomayerovy nemocnice. O prodělané nemoci covid-19 a zkušenostech s ní poskytla rozhovor vyléčená pacientka paní Irena Klapalová, kterou zachránili lékaři z TN i díky krevní plazmě od vyléčených dárců z virové infekce.

03.11.2020

Ne každý hospitalizovaný pacient s covidem skutečně potřebuje nemocniční lůžko. Řeč je o takzvaných sociálních hospitalizacích, které mohou blokovat významnou část zdravotnických kapacit v Česku. V Thomayerově nemocnici je takových pacientů aktuálně 45 a jejich počet narůstá.

30.10.2020

Počet úmrtí na nádor prostaty se nedaří snižovat, ročně jí podlehne kolem 1400 mužů. Počet nových případů každý rok případů ale roste, více lidí se daří vyléčit. Novinářům to dnes řekl Roman Zachoval, předseda České urologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a přednosta Urologické kliniky Thomayerovy nemocnice v Praze. Pomoci odhalit nové nádory včas, kdy se dají lépe léčit, může prevence. Tu ale podle odborníků muži zanedbávají. Zlepšit to chce pravidelná listopadová osvětová akce Movember. Rakovina prostaty zachycená v časném stádiu je podle odborníků zcela vyléčitelná. Je nejčastějším onkologickým onemocněním mužů v Česku, zkušenost s ní má 62.000 lidí. Průměrný věk pacientů s tímto nádorem během posledního dvacetiletí klesl ze 73 na 68 let.

30.10.2020

Dýchá Vaše dítě ústy? Chrápe v noci? Nejčastější příčinou těchto obtíží v dětském věku je totiž zvětšená nosní mandle. Co to je nosní mandle, jaké obtíže způsobuje její zvětšení a jaké jsou možnosti léčby? Na tyto a další otázky odpovídal  MUDr. Jan Paska, MBA, primář ORL z TN v rozhovoru pro Pražský deník extra.

27.10.2020

Dárců krevní plazmy s protilátkami proti koronaviru, kterou nemocnice využívají k léčbě covidem-19 nakažených osob v těžkém stavu, je málo. Navíc v posledních týdnech spotřeba covidové krevní plazmy prudce roste. Pražské nemocnice proto apelují na ty, kteří se vyléčili z covidu-19, aby přišli krevní plazmu darovat.  Zájemce může darovat plazmu až 14 dní po uzdravení. V této době už má totiž dostatek protilátek. Odběr plazmy zabere jedinci standardně kolem 30 až 40 minut. Důležité je, aby byl odpočatý, dostatečně najezený a napitý. O podmínkách darování covidové krevní plazmy a jak je důležitá v této složité době poskytl rozhovor MUDr. Petr Turek, CSc., primář Transfuzního oddělení z TN pro TV Praha.

27.10.2020

Reportáž ČT o aktuální situaci v TN v souvislosti s nedostatkem zdravotníků, počty a péčí o pacienty s onemocněním covid-19 a nové covid JIP, která dosud fungovala pro potřeby Oddělení hrudní chirurgie. O tom, jak náročná je práce zdravotních sester v novém režimu, co vše musí zvládnout v péči o přibývající covid+ pacienty atp. poskytla rozhovor Simona Slaná, DiS., staniční sestra uvedeného pracoviště. Tématem byl také nedostatek zdravotního personálu. Dlouhodobě chybí v TN více než 80 zdravotních sester a sanitářů. Kromě toho je více než 80 zdravotníků v domácí izolaci a počet hospitalizovaných pozitivních pacientů je 127 (stav k 23.10.).

21.10.2020

Lékař Pavel Kohout je vedoucím oddělení Centra výživy pražské Thomayerovy nemocnice. Patří mezi naše špičkové odborníky v oblasti výživy pacientů a poskytování nutriční péče, za výživového specialistu se však nepovažuje. Označení výživový specialista je podle doktora Pavla Kohouta v současné době často zneužíváno: „Oslovení výživový specialista nemám rád, protože je to dnes u nás každý. Bohužel k vykonávání této činnosti u nás lidé nepotřebují žádný certifikát. Já mám atestaci z klinické výživy, jsem tedy nutricionista,“ vysvětluje lékař Kohout.

 
 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.