Všechny aktuality :: Novinky / Avíza a pozvánky / Napsali o nás

Napsali o nás

13.12.2021

Školy a školky v městské části Praha 4 se opět zapojily do sbírky Děti dětem. Zájemci mohli do školských zařízení přinášet potřebné věci, které byly poté předány Dětskému centru Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN). Městská část uspořádala sbírku již po jedenácté. Letos se odhadovaná materiální cena darů vyšplhala až na 350 tisíc Kč. Nejčastěji byly darovány podložky, dětské pleny, hračky, dezinfekce a dětská kosmetika.

13.12.2021

Rodiče mohou svoje děti ve věku pět až jedenáct let registrovat k očkování proti covidu-19 ve vakcinačních centrech už od nedělního večera. Oficiálně se měl systém na očkovacím webu ministerstva zdravotnictví otevřít až v pondělí, stejně jako u jiných věkových kategoriích bylo ale možné se do něj přihlásit o několik hodin dříve před stanoveným termínem. Dosud se mohly v Česku očkovat děti starší dvanácti let. Další možností pro mladší děti je očkování v ordinacích praktických lékařů pro děti a dorost, kam se lidé nemusí registrovat přes internet, ale osloví přímo lékaře.

08.12.2021

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici je s covidem hospitalizováno 118 pacientů (stav k 3.12.) a většina z nich je bohužel bez očkování. Sedmnáct lidí leží ve vážném stavu na oddělení ARO a JIP. „Tento stav se ale se však rychle mění. Je potřeba uvést, že jsme kvůli velkému množství covid pozitivních pacientů museli již řadu našich pracovišť upravit a přizpůsobit na covidová oddělení,“ vysvětluje mluvčí nemocnice Petr Sulek. Další covidová lůžka má Thomayerova nemocnice například i na oddělení ARO.

06.12.2021

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) se konala mikulášská nadílka. Tentokrát však přišli Mikuláš, čert a anděl potěšit hlavně dospělé, a to zdravotníky z tzv. první linie. Tváře TV Prima včele s Petrem Vágnerem, Karlem Voříškem a Klárou Doležalovou přijely udělat hlavně radost těm, kteří zažívají v poslední době velmi krušné chvíle a radostných dnů si příliš mnoho bohužel neužijí.

23.11.2021

O tzv. postcovidovém syndromu neboli syndromu multisystémové zánětlivé odpovědi (PIMS) u malých dětí hovořila v pořadu Země v nouzi MUDr. Markéta Bloomfield, dětská imunoložka z Pediatrické kliniky 1. LF UK z Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN). Tématem pořadu byl život s koronavirem a současná sílící epidemie z pohledu několika dalších pozvaných odborníků.

18.11.2021

Testovat neočkované pracovníky na nákazu covidem-19, jak nařídila vláda, nebude pro nemocnice v Praze problém, některé už k tomu dříve přistoupily. Testování se bude týkat asi desetiny až čtvrtiny zaměstnanců pražských nemocnic. Počet pacientů hospitalizovaných s covidem-19 se zvyšuje, k omezení neakutní péče však nemocnice v metropoli zatím nepřistupují. Na dotaz ČTK to uvedli mluvčí pražských nemocnic.

11.11.2021

U lidí s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) se může rozvinout rakovina plic, a to až pětkrát častěji ve srovnání se zdravou populací. Pneumologové varují, že asi 70 % zhoubných nádorů plic vzniká právě v souvislosti s touto nemocí. Právě kvůli propojení obou nemocí a jejich záludnosti v tom, že se zpočátku téměř nijak neprojevují, chtějí plicní lékaři v rámci nového screeningu rakoviny plic sledovat i CHOPN.

11.11.2021

Sedmdesát procent případů rakoviny plic souvisí podle lékařů s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN). Nemocí, o jejímž vzniku se často rozhoduje už v dětství, může v ČR trpět odhadem asi 700.000 lidí, léčí se však jen asi 250.000 pacientů. Zástupci České pneumologické a ftizeologické společnosti o tom informovali na tiskové konferenci. Předpoklady pro vznik CHOPN podle odborníků vznikají už v dětství, mohou být vrozené, způsobené kouřením matky v těhotenství nebo narozením jako nedonošené dítě. Plíce se vyvíjejí podle Koblížka do 25 let, mohou je ovlivnit i dětské nemoci, astma nebo obezita. Poprvé se CHOPN na plicních buňkách projeví kolem 30 let.

04.11.2021

Lék na covid, který zachraňuje lidské životy. I tak by se daly popsat monoklonální protilátky, které jsou v boji proti koronaviru určené především pro rizikové skupiny. Na vysoké účinnosti monoklonálních protilátek panuje shoda v odborných kruzích po celém světě. Například americký imunolog Anthony Fauci poznamenal, že lék může snížit riziko hospitalizace nebo úmrtí na covid o 70 až 85 procent. Podle Zdeňka Beneše, ředitele pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice, odkud se u nás monoklonální protilátky distribuují do celé republiky, je ještě vyšší. „Monoklonální protilátky jsou velice účinné, u 95 až 97 procent lidí se neprojeví progrese nemoci,“ řekl.

04.11.2021

Prodlužující se věk ruku v ruce s rostoucím výskytem civilizačních chorob jsou velkou výzvou nejen pro české zdravotnictví. Klíčem k udržitelnosti systému je hlavně prevence – v jejímž dodržování však u nás máme značné mezery. Situaci ještě zhoršil covid, kvůli němuž v loňském roce někteří nedorazili na preventivní prohlídky, což se odrazilo i na nižším počtu nově diagnostikovaných s rakovinou. A platí to i o rakovině prostaty, která je u mužů vůbec nejčastěji se vyskytujícím nádorem. Na důležitost prevence upozorňuje právě startující osvětová akce Movember.

 
 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.