- Úřední deska
- Rezidenční místa
- Pacientům a veřejnosti
- O nás
- Centrum pro vzdělávání
- Věda, výzkum a EK
- Sponzoři a dárci
- Kariéra
- Veřejné zakázky
Napsali o nás

O novém léku bamlanivimabu a jeho významu v boji proti nemoci covid-19 poskytla krátký rozhovor prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., přednostka z Pneumologické kliniky 1. LF UK ve FTN pro Praha TV. Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) bude centrálním místem pro výdej léku tzv. bamlanivimab prodávaný jako BAMLAN. Lék je určen pro pacienty s počínajícím covidem, kteří mají navíc rizikové faktory pro rozvoj závažného onemocnění. V současné době má nemocnice k dispozici 500 dávek léku. K navýšení dodávek dojde v následujících měsících. Fakultní Thomayerova nemocnice získala první dodávku léku s názvem bamlanivimab. Ten je určen pro pacienty nakažené virem Covid - 19, kterým hrozí vysoké riziko pro rozvoj dalšího závažného onemocnění - jako je zápal plic

Premiér Andrej Babiš navštívil pražskou Thomayerovu nemocnici, která dostala k dispozici lék na covid-19 pod názvem - bamlanivimab. Tiskového brífinku se kromě premiéra zúčastnili ředitel FTN Zdeněk Beneš a přednostka Pneumologické kliniky 1. LF UK ve FTN prof. Martina Vašáková.

Lék bamlanivimab amerického výrobce Eli Lilly, který má bránit vážnému průběhu nemoci covid-19, dostala ve čtvrtek v Thomayerově nemocnici v Praze jako první v Česku čtyřiatřicetiletá Eva Naihaiplová. V rozhovoru pro Novinky žena, která se léčí s rakovinou prsu a patří do rizikové skupiny, popsala své pocity i průběh podání léku.

Látku bamlanivimab dostala ve čtvrtek první pacientka. Pomáhá pouze v počátcích nemoci covid-19 a dokáže zabránit těžkému průběhu. Krčská nemocnice tento týden obdržela první zásilku 500 ampulek bamlanivimabu ze Spojených států amerických, každá je určena pro jednoho pacienta. Sérum se podává infúzí do žíly po dobu jedné hodiny a stačí jedna dávka. Ve čtvrtek jej v Česku dostala první pacientka, jednalo se o ženu ve středních letech s mírnějším průběhem nemoci.

Jsou na pokraji lůžkových kapacit i sil personálu. Pražské nemocnice, které EuroZprávy.cz oslovily, přiznávají, že v boji proti covidu-19 transformují různá oddělení na jednotky pro koronavirové pacienty. S rozšiřováním míst je bohužel na limitu i Fakultní Thomayerova nemocnice.

První dodávka léku bamlanivimab chránícího před vážným průběhem covidu-19 od firmy Eli Lilly dorazila do Česka, uvedla ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová. Podle vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) na Twitteru bylo léčivo doručeno do pražské Thomayerovy nemocnice. Ta jej podle rozhodnutí ministerstva o povolení užívání léku bude předávat dalším nemocnicím pro pacienty, kteří splní podmínky pro jeho použití.

O průběhu onemocnění covid-19 toho bylo napsáno již mnoho, a přece ne vše. Maličko stranou obecného povědomí jsou totiž následky prodělané nemoci u dětí. Těm hrozí tzv. multisystémový zánětlivý syndrom, který ty nejmladší pacienty může ohrozit na zdraví i na životě. O zkušenostech s touto nemocí pro Blesk.cz promluvila MUDr. Markéta Bloomfield, která je imunoložkou z Pediatrické kliniky 1. LF UK ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze Krči.

Máme stále dost plno, zní z většiny nemocnic v Česku. K pondělí evidují nemocnice celkem 5 473 pacientů. Na zoufalou situaci už mnohokrát poukázal prezident České lékařské komory Milan Kubek. Zajímalo nás, jak to skutečně vypadá v jednotlivých krajích. Oslovili jsme několik nemocnic a přinášíme srovnání. Kde jsou na hraně kapacit a kde se naopak situace výrazně lepší?

O žádném lidském orgánu se v pandemické době nemluví tolik jako o plicích. Právě v nich se teď často odehrává souboj rozhodující o životě a smrti. Profesorka Martina Vašáková z Pneumologické kliniky 1. LF UK a FTN v Praze je respektovaná expertka na léčbu plicních nemocí, pracuje s nejtěžšími covidovými pacienty. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, co se děje v plicích i poté, co se člověk koronaviru zbaví.

Obával se přeplněných nemocničních chodeb a dlouhého čekání, které viděl v televizi anebo na snímcích z médií. Téměř pětaosmdesátiletý Rastislav byl však realitou mile překvapen, očkování proti covidu-19 proběhlo v pražské Fakultní Thomayerově nemocnici naprosto v klidu. „Vše bylo skvěle zorganizované. Zdravotní personál byl profesionální, empatický. Měl jsem zbytečný strach. Očkování je nutností a dezinformace na mě neplatí,“ říká senior, který se s webem EuroZprávy.cz podělil o zážitky s první dávkou vakcinace.