Všechny aktuality :: Novinky / Avíza a pozvánky / Napsali o nás

Novinky a aktuality

07.04.2021

Celkem 12 značkových kávovarů darovali zástupci jedné vietnamské společnosti zdravotníkům z tzv. I. linie ve FTN jako poděkování za jejich náročnou a zodpovědnou práci během současné koronavirové pandemie. Součástí daru byla i značková a lahodná káva od tradiční rakouské rodinné pražírny, která se zpracováním kávy zabývá již přes půl století.

07.04.2021

Obezita patří mezi největší rizika pro závažný průběh onemocnění covid-19. V Rozstřelu to řekla pneumoložka prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., přednostka Pneumologické kliniky I. LF UK ve FTN.  V rozhovoru promluvila i o lécích, které pacientům pomáhají. U ambulantní léčby doporučuje aspirin, u vážných případů třeba baricitinib a v rámci prevence rizikových pacientů apeluje na praktické lékaře, aby aplikovali bamlanivimab. Česká republika patří v Evropské unii mezi země, které nejvíce bojují s obezitou. Podle odborných studií trpí v ČR nadváhou více než polovina populace. Postiženo je přes 20 procent dětské populace. Podle Martiny Vašákové tento zásadní problém vynesla na povrch právě koronavirová pandemie. Zejména v souvislosti s šířením tzv. britské mutace a s proočkovaností nejstarších občanů se do nemocnic ve vážném stavu dostávají stále mladší lidé. A jejich společným jmenovatelem je nadváha.

07.04.2021

Ministerstvo zdravotnictví zmírnilo podmínky pro podání monoklonálních protilátek pacientům nakaženým novým typem koronaviru. Nově už nemusí být méně než tři dny po pozitivním testu na covid-19. Léky také budou dostupné pro víc diagnóz, například pro lidi s cukrovkou, kteří jsou obézní nebo mají vysoký tlak. Vyplývá to ze dvou dnes nově vydaných mimořádných opatření, kterými se stanoví nové podmínky pro podání látky bamlanivimab od firmy Eli Lilly a kombinace látek casirivimab a imdevimab od Regeneronu.

07.04.2021

Britští oborníci ze dvou univerzit a statistického ústavu zjistili, že skoro třetina lidí, která byla hospitalizovaná kvůli covidu-19, se do čtyř měsíců od propuštění do domácího léčení vrací zpět do nemocnice. Mají čeští lékaři stejné zkušenosti? „Nejčastěji to jsou dlouhotrvající nebo rozvíjející se plicní postižení,“ popsala pro Radiožurnál přednostka Pneumologické kliniky 1. LF UK a pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D.

01.04.2021

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) byl dne 1.4. 2021 zahájen projekt – „Podpora rozvoje dobrovolnické činnosti a pilotní ověření nově zaváděných prvků Metodiky Programu dobrovolnictví v Thomayerově nemocnici“ č. DOB-00064190, který je financován prostř. Evropského sociálního fondu (ESF) v rámci Operačního programu Zaměstnanost.

01.04.2021

Jen stěží uvěřitelný je příběh 15letého chlapce, který se 4. prosince loňského roku zřítil z 19. patra budovy v pražských Hájích. Padal zhruba z 60metrové výšky, vážně se zranil a jeho šance na život byly mizivé. Přesto ale přežil, měsíc po pádu se již dokázal omezeně pohybovat i plynule komunikovat a přesně po 70 dnech ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) ho lékaři propustili domů bez vážnějších následků. „Člověk tomu skoro až nevěří,“ řekl Blesku jeho ošetřující lékař Martin Prchlík.

31.03.2021

Dárkové tašky plné energetických nápojů a tyčinek putovaly zdravotníkům z tzv. I. linie ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN), a to od zástupců hotelu The President – Hotel Prague. Ti tak poděkovali zdravotníkům z covidových odděleních za jejich náročnou a vyčerpávající práci, kterou denně odvádějí při současné koronavirové pandemii.

30.03.2021

O chutné a milé překvapení pro zdravotníky z tzv. I. linie ve Fakultní Thomayerově nemocnici se tentokrát postarali zástupci Policie ČR. Ti během pondělního odpoledne dovezli do FTN dary v podobě domácích buchet, bábovek či koláčů jako výraz poděkování a podpory vůči našim zdravotníkům, kteří pracují na covidových odděleních.

29.03.2021

Rozhovor s prof. MUDr. Martinou Vašákovou, Ph.D., přednostkou Pneumologické kliniky I. LF UK ve FTN o léku bamlanivimabu a dalších možnostech léčby nemoci covid-19. Máme nadějné léky, Češi by ale jako ochranu před virem měli především zhubnout, říká expertka. Lék bamlanivimab se osvědčil, navíc jsme u pacientů nepozorovali vedlejší účinky, chválí jeden z léků proti koronaviru přednostka Pneumologické kliniky I. LF UK ve Fakultní Thomayerově nemocnici Martina Vašáková.

26.03.2021

Do Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN) dorazil první tzv. lineární urychlovač, který je určen pro léčbu onkologických pacientů.  Ozařovač - TrueBeam (Varian Medical Systems) poskytuje nejmodernější techniky radioterapie. Ozařování lze bezproblémově přizpůsobit dýchání pacienta (tj. DIBH-deep inspiration breathhold, 4D radioterapie). Přesné nastavení pacienta před ozářením je zabezpečeno díky speciálnímu polohovacímu 6D stolu. Lineární ozařovač umožňuje vysoce přesné ozáření zhoubných nádorů s účinným šetřením okolních zdravých orgánů. V nejbližší době dorazí do FTN ještě druhý tento unikátní přístroj.

 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.