- Úřední deska
- Rezidenční místa
- Pacientům a veřejnosti
- O nás
- Centrum pro vzdělávání
- Věda, výzkum a EK
- Sponzoři a dárci
- Kariéra
- Veřejné zakázky
Napsali o nás

Premiér Andrej Babiš o víkendu vyzval nemocnice, aby více používaly experimentální lék bamlanivimab od firmy Eli Lilly, který pomáhá předejít těžkému průběhu nemoci u rizikových pacientů. Zájem lékařů je podle něj zatím malý. Ze sta nemocnic se ozvalo šest desítek, které převzaly šest set balení. Česká republika jich přitom objednala tři tisíce. Více informací o bamlanivimabu na webu FTN.

Reportáž o novém léku proti nemoci covid-19, kterým je bamlanivimab od americké společnosti Eli Lilly. Lék je určen pro rizikové pacienty, kteří mají počáteční průběh nemoci a zabraňuje přechodu do těžkého stádia onemocnění. Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) je centrálním místem pro distribuci léku pro ostatní zdravotnická zařízení, která mají urgentní příjem I. či II. typu. K dnešnímu dni byl lék ve FTN úspěšně aplikován celkem 60 pacientům. Více INFO o bamlanivimabu - na webu FTN.

Dětí s covidem během února prudce přibylo, stejně jako těch, které s ním musely do nemocnice. Počet hospitalizovaných do 19 let v únoru vzrostl o 84 procent, jak ukazuje analýza Pedagogické komory na základě dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Je to nejvyšší počet dětí, které musely být za celou dobu pandemie hospitalizovány, čtyři z nich nemoci podlehly. Protože vzrostl počet infikovaných také ve věkové kategorii od čtyř do osmi let, uzavřela vláda na začátku března mateřské školy a první a druhé třídy základních škol. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného může za rozšíření nákazy i nebezpečného multisystémového zánětlivého syndromu u dětí zejména britská mutace viru.

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) je centrálním výdejovým místem pro lék – bamlanivimab pro ostatní zdravotnická zařízení v ČR. Lék je určen pro rizikové skupiny pacientů, kteří mají spíše lehký či středně lehký průběh nemoci covid-19. Dosud tento lék byl distribuován do více než 60 nemocnic a ve FTN byl úspěšně aplikován již ve 43 případech. Aktuálně o léku hovořil ředitel FTN doc. MUDr. Zdeněk Beneš, CSc. v reportáži ČT. O samotné léčbě pomocí bamlanivimabu, zkušenostech a indikací poskytla rozhovor prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., přednostka Pneumologické kliniky, 1. LF UK ve FTN. Nejvíce léku bylo distribuováno do nemocnice IKEM a dále do Pardubického, Královéhradeckého či Karlovarského kraje, a to přes 560 dávek (stav k 20.3.).

Ve Fakultní nemocnici (FN) Brno lékaři poprvé vyzkoušeli americký lék bamlanivimab od společnosti Eli Lilly. Experimentální léčbu nemoci COVID-19 podstoupil pacient s akutní leukémií. Nyní má průběh nemoci bez příznaků. Do ČR dorazily už tři tisíce dávek léku. V největší nemocnici na Moravě mají lék bamlanivimab k dispozici od letošního března a zatím ho podali jednomu pacientovi. Devětatřicetiletému muži s akutní leukémií odborníci diagnostikovali britskou mutaci COVID-19. Po podání léku zůstává v dobrém stavu a průběh této nemoci má bez příznaků. Lék je k dispozici od konce února ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN), která je centrálním výdejovým místem pro ostatní zdravotnická zařízení v ČR.

Ústav sociálních služeb v Praze 4 (dále jen ÚSS4) se nadále přizpůsobuje novým potřebám vzniklých v souvislosti s pandemií koronaviru. S přispěním MČ Praha 4 a ve spolupráci s lékaři z Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN) zajistil v únoru a březnu v Domech s pečovatelskou službou očkování seniorů proti onemocnění Covid-19. Očkování probíhalo v místě jejich bydliště, senioři tak nemuseli cestovat k lékaři či do zdravotnického zařízení.

Moderátor Petr Vágner si v roli dobrovolníka zkusil v pátek odsloužit den na interně a anesteziologicko-resuscitačním oddělení. „Za pět deset minut je v tom člověk úplně propocený,“ popsal Vágner „skafandr“, který na sobě musí při službě mít. Svěřil se i s dalšími čerstvě nabitými zážitky a prozradil, jestli se jako dobrovolník do nemocnice ještě někdy vrátí. Vedení FTN velice děkuje Petrovi Vágnerovi za jeho pomoc, nadšení pro věc a zároveň podporu vůči našim zdravotníkům.

Zatímco vakcíny proti nemoci covid-19 již existují, preparátů, kterými by lékaři mohli nemoc léčit, není mnoho. „Je jich méně než deset a nesplňují kritéria testování, která jsou normální v době míru,“ říká přednostka pneumologické kliniky pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D. „Nechci říct, že ty léky jsou špatné, to vůbec ne. Ale ne vždy je vhodné je podat, je to vždy indikováno pro konkrétního pacienta a jen v určitém časovém úseku od začátku onemocnění.“

Covid-19 se v Česku nevyhýbá žádné věkové skupině, ani nejmladším. Asi čtrnáct procent všech nakažených od začátku pandemie byli děti a mladiství. Po posledním zastavení prezenční výuky u prvňáků a druháků a také v mateřských školách začala nákaza v této věkové skupině mírně polevovat. Naopak u dětí z vyšších ročníků, které jsou doma delší dobu, pozitivních případů stále přibývá. Například v Thomayerově nemocnici v Praze (FTN) léčili od začátku pandemie přes osmdesát dětí v souvislosti s koronavirem. S multisystémovým zánětlivým syndromem (PIMS), který se rozvíjí po prodělání covidu, bylo jedenáct z nich.

Minulý týden se do České republiky dostala první várka bamlanivimabu, mimořádně účinného léku na covid-19. Centrálním výdejním místem léku se stala pražská Thomayerova nemocnice. Na možnosti léků proti covidu jsme se ptali profesorky Martiny Vašákové, přednostky Pneumologické kliniky 1. LF UK a Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN).