- Úřední deska
- Rezidenční místa
- Pacientům a veřejnosti
- O nás
- Centrum pro vzdělávání
- Věda, výzkum a EK
- Sponzoři a dárci
- Kariéra
- Veřejné zakázky
Napsali o nás

Ministerstvo zdravotnictví zmírnilo podmínky pro podání monoklonálních protilátek pacientům nakaženým novým typem koronaviru. Nově už nemusí být méně než tři dny po pozitivním testu na covid-19. Léky také budou dostupné pro víc diagnóz, například pro lidi s cukrovkou, kteří jsou obézní nebo mají vysoký tlak. Vyplývá to ze dvou dnes nově vydaných mimořádných opatření, kterými se stanoví nové podmínky pro podání látky bamlanivimab od firmy Eli Lilly a kombinace látek casirivimab a imdevimab od Regeneronu.

Jen stěží uvěřitelný je příběh 15letého chlapce, který se 4. prosince loňského roku zřítil z 19. patra budovy v pražských Hájích. Padal zhruba z 60metrové výšky, vážně se zranil a jeho šance na život byly mizivé. Přesto ale přežil, měsíc po pádu se již dokázal omezeně pohybovat i plynule komunikovat a přesně po 70 dnech ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) ho lékaři propustili domů bez vážnějších následků. „Člověk tomu skoro až nevěří,“ řekl Blesku jeho ošetřující lékař Martin Prchlík.

Rozhovor s prof. MUDr. Martinou Vašákovou, Ph.D., přednostkou Pneumologické kliniky I. LF UK ve FTN o léku bamlanivimabu a dalších možnostech léčby nemoci covid-19. Máme nadějné léky, Češi by ale jako ochranu před virem měli především zhubnout, říká expertka. Lék bamlanivimab se osvědčil, navíc jsme u pacientů nepozorovali vedlejší účinky, chválí jeden z léků proti koronaviru přednostka Pneumologické kliniky I. LF UK ve Fakultní Thomayerově nemocnici Martina Vašáková.

O možnostech léčby nemoci covid-19 a o různých přístupech k ní, o očkování či o novém bamlanivimabu, který je určen pro léčbu rizikových pacientů s mírným průběhem nemoci, poskytla rozhovor prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., přednostka Pneumologické kliniky I. LF UK ve FTN pro redakci DVTV. Tématem rozhovoru byl i lék – Ivermektin a postoji k němu ze strany Plicní kliniky ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN).

Reportáž o novém léku proti nemoci covid-19, kterým je bamlanivimab od americké společnosti Eli Lilly. Lék je určen pro rizikové pacienty, kteří mají počáteční průběh nemoci a zabraňuje přechodu do těžkého stádia onemocnění. Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) je centrálním místem pro distribuci léku pro ostatní zdravotnická zařízení, která mají urgentní příjem I. či II. typu. K dnešnímu dni byl lék ve FTN úspěšně aplikován celkem 60 pacientům. Více INFO o bamlanivimabu - na webu FTN.

Premiér Andrej Babiš o víkendu vyzval nemocnice, aby více používaly experimentální lék bamlanivimab od firmy Eli Lilly, který pomáhá předejít těžkému průběhu nemoci u rizikových pacientů. Zájem lékařů je podle něj zatím malý. Ze sta nemocnic se ozvalo šest desítek, které převzaly šest set balení. Česká republika jich přitom objednala tři tisíce. Více informací o bamlanivimabu na webu FTN.

Dětí s covidem během února prudce přibylo, stejně jako těch, které s ním musely do nemocnice. Počet hospitalizovaných do 19 let v únoru vzrostl o 84 procent, jak ukazuje analýza Pedagogické komory na základě dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Je to nejvyšší počet dětí, které musely být za celou dobu pandemie hospitalizovány, čtyři z nich nemoci podlehly. Protože vzrostl počet infikovaných také ve věkové kategorii od čtyř do osmi let, uzavřela vláda na začátku března mateřské školy a první a druhé třídy základních škol. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného může za rozšíření nákazy i nebezpečného multisystémového zánětlivého syndromu u dětí zejména britská mutace viru.

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) je centrálním výdejovým místem pro lék – bamlanivimab pro ostatní zdravotnická zařízení v ČR. Lék je určen pro rizikové skupiny pacientů, kteří mají spíše lehký či středně lehký průběh nemoci covid-19. Dosud tento lék byl distribuován do více než 60 nemocnic a ve FTN byl úspěšně aplikován již ve 43 případech. Aktuálně o léku hovořil ředitel FTN doc. MUDr. Zdeněk Beneš, CSc. v reportáži ČT. O samotné léčbě pomocí bamlanivimabu, zkušenostech a indikací poskytla rozhovor prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., přednostka Pneumologické kliniky, 1. LF UK ve FTN. Nejvíce léku bylo distribuováno do nemocnice IKEM a dále do Pardubického, Královéhradeckého či Karlovarského kraje, a to přes 560 dávek (stav k 20.3.).

Ve Fakultní nemocnici (FN) Brno lékaři poprvé vyzkoušeli americký lék bamlanivimab od společnosti Eli Lilly. Experimentální léčbu nemoci COVID-19 podstoupil pacient s akutní leukémií. Nyní má průběh nemoci bez příznaků. Do ČR dorazily už tři tisíce dávek léku. V největší nemocnici na Moravě mají lék bamlanivimab k dispozici od letošního března a zatím ho podali jednomu pacientovi. Devětatřicetiletému muži s akutní leukémií odborníci diagnostikovali britskou mutaci COVID-19. Po podání léku zůstává v dobrém stavu a průběh této nemoci má bez příznaků. Lék je k dispozici od konce února ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN), která je centrálním výdejovým místem pro ostatní zdravotnická zařízení v ČR.

Ústav sociálních služeb v Praze 4 (dále jen ÚSS4) se nadále přizpůsobuje novým potřebám vzniklých v souvislosti s pandemií koronaviru. S přispěním MČ Praha 4 a ve spolupráci s lékaři z Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN) zajistil v únoru a březnu v Domech s pečovatelskou službou očkování seniorů proti onemocnění Covid-19. Očkování probíhalo v místě jejich bydliště, senioři tak nemuseli cestovat k lékaři či do zdravotnického zařízení.