Napsali o nás: Roman Zachoval - Je zdravotnictví k mužům nefér? V ČR si musí platit screening rakoviny prostaty (vitalia.cz)

09.06.2021

Počet mužů s diagnózou rakoviny prostaty v České republice stále narůstá. Každoročně si nepříjemnou zprávu vyslechne 8000 mužů, pětina z nich přichází k lékaři pozdě. Kdo chce situaci řešit preventivně, musí často platit ze svého, a to i když je v rizikové skupině. Celoplošný program časného záchytu totiž zatím nefunguje. Čeští urologové volají po změně už dlouho, protože vědí, že screening rakoviny prostaty má smysl. V zemích, kde ho zavedli, se totiž úmrtnost na tento karcinom snížila až o 20 %. Slibná jednání ale prozatím přerušila pandemie koronaviru.

O rakovině prostaty, léčbě a prevenci hovořil prof. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D., MBA, přednosta Urologické kliniky 3. LF UK ve FTN.

Pacient: Jsem riziková skupina, test musím zaplatit

Jiřímu je 43 let, jeho otec zemřel nedávno na rakovinu prostaty. Jiří je zodpovědný a ví, že je v rizikové skupině tohoto onemocnění, které je většinou dobře řešitelné – ale včas. Pátrá proto po možnosti, jak se chovat obezřetně. Na klasické preventivní prohlídce u praktické lékařky dostává žádanku na krevní odběry, které stanoví hladinu cukru, cholesterolu a další hodnoty. Ptá se na možnost odběru tzv. PSA testu, který může k rakovině prostaty hodně napovědět. Není problém. Ale bude ho to stát zhruba 800 korun. To není zrovna málo.

„Ano, i takto to může v praxi vypadat,“ potvrzuje Roman Zachoval, předseda České urologické společnosti ČLS JEP. „Pravidla totiž nejsou přesně daná. Preventivní prohlídky urologové doporučují, ale postup na úhradu takové prohlídky není.“ Jinak řečeno – panu Jiřímu nezbývá, než si testy zaplatit, nebo to „zkusit jinde“ – třeba přímo u urologa – zda by to nešlo zařídit „na pojišťovnu“.

Přijít včas – ale kdy a kam?

O prevenci by se měl zajímat každý muž, ale Jiří a všichni ostatní, kteří mají riziko v rodině, ještě více. Čeští muži ale podle slov Romana Zachovala příliš zodpovědní ke svému zdraví nejsou a obvykle je k prevenci spíš popostrčí ženy (samy zvyklé třeba na screening rakoviny prsu, který nezanedbají tři čtvrtiny z nich). „Muži by měli prozatím o vyšetření žádat sami, ať už u praktického lékaře, nebo u urologa,“ zdůrazňuje Roman Zachoval. „I program časného záchytu, určitá forma screeningu, o který usilujeme, má smysl v případě, že se ho bude účastnit co nejvíce mužů.“ Zatím se ale všichni musí spolehnout na svou vlastní aktivitu.

„Ke zjištění toho, zda jedinec nádor má, přitom stačí PSA test, který mapuje hladinu tzv. prostatického specifického antigenu, a vyšetření prostaty konečníkem. Takto s nejvyšší pravděpodobností odhalíme, zda v těle nebují nádor,“ upozorňuje Roman Zachoval, že základní informace je snadno odhalitelná.

U koho je větší riziko vzniku nádoru

Jiří je spíš netypickým příkladem muže, který chce situaci řešit včas. Pokud je totiž nádor prostaty v rodině, doporučují lékaři chodit na preventivní prohlídky od 40. roku věku. Pravděpodobnost onemocnění je totiž dvakrát vyšší než u ostatních. Ani když se ale rakovina prostaty v rodině nevyskytuje, neměli by muži po padesátce s návštěvou lékaře váhat. „Přibližně 70 % nádorů tohoto typu sice roste pomalu, ale když už se ohlásí obtížemi, může být na kompletní odstranění pozdě. To se týká asi 20 % pacientů,“ připomíná Roman Zachoval.

VÍCE v článku

Zdroj: vitalia.cz
Datum vydání: 8. 7. 2021
Autor: Tereza Víchová

Vaše FTN


Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.