Napsali o nás: PŘIROZENÝ POROD BEZ ZÁSAHU MŮŽE PROBÍHAT I V NEMOCNICI (doktorka.cz)

26.05.2021

I v porodnici může podle primáře Gynekologicko-porodnického oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze MUDr. Petra Kolka být porod, do kterého není nijak zasahováno. Nemocnice na zájem o přirozené porody reagují úpravou prostor na přívětivější. Přirozený porod vyžaduje zpravidla více času. Krčská nemocnice za 1,4 milionu korun upravila čtyři porodní pokoje tak, aby tam rodička a její doprovod měli víc soukromí.

"Naším cílem v rámci porodů je udělat rovnováhu mezi odborností a bezpečností pro rodičku a také tím, aby se tam cítila dobře rodička, ale i partner, který ji doprovází," uvedl Kolek. Porodnictví se v současné době soustředí na to, aby se rodička cítila pokud možno jako doma. Nemocniční zařízení tak reagují na stále větší zájem o domácí a alternativní porody.

"Ženy mají tendenci k tomu rodit doma, protože je to podle nich jediné přirozené. Ale i za zdmi porodnice může proběhnout fyziologický porod, do kterého není zasahováno, s minimální přítomností personálu," dodal. V krčské porodnici podle něj vedou už teď porody především porodní asistentky, lékaři přicházejí jen v případě komplikací. Stále se podle něj ale každé čtvrté miminko rodí císařským řezem.

Nový přístup podle Kolka nevyžaduje víc personálu. "Je to více času stráveného s pacientkami. Porod vyžaduje svůj čas. Pokud chceme, aby ženy skutečně rodily přirozeně, tak jim musíme dát čas. A to jsme se museli naučit," doplnil primář.

V nově upraveném porodním pokoji má žena vlastní sociální zařízení a zázemí pro doprovod včetně kuchyňského koutu. Podle vrchní sestry Lenky Cejpkové v nich mají k dispozici například gymnastické míče, ale také led nebo ohřívací polštářky k úlevě od bolesti.

"Na jednu stranu se snažíme, aby ženy rodily přirozeně nebo spontánně, ale na druhou stranu, pokud se ukáže, že porod je pro ženu náročnější, než čekala, nebo vyčerpávající, tak tu máme i prostředky, které jí mohou od porodu ulevit," vysvětlila. Přímo na pokoji je tak k dispozici rajský plyn či epidurální anestezie. Porodní pokoje i většinou jednolůžkové pokoje na poporodním oddělení jsou standard, bez další úhrady. V Thomayerově nemocnici rodí průměrně sedm žen za den.

VÍCE v článku

VÍCE na webu FTN

Zdroj: doktorka.cz
Datum vydání: 26. 5. 2021
Autor: doktorka.cz

Vaše FTN

 

Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.