- Úřední deska
- Rezidenční místa
- Pacientům a veřejnosti
- O nás
- Centrum pro vzdělávání
- Věda, výzkum a EK
- Sponzoři a dárci
- Kariéra
- Veřejné zakázky
Napsali o nás
Nejčastější zdravotní komplikací, která Čechy postihne přimo na dovolené, nebo po návratu, je průjem. Podle MUDr. Stanislavy Šimkové, primářky Infekčního oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN), by cestovatelský průjem neměli podceňovat senioři, děti a imunitně oslabení jedinci. Zároveň uvedla, že na cestovatelský průjem většinou nezaberou léky, ale přísná dieta a zavodňování. Proč nepomůže kola nebo piškoty? A kdy se vydat s průjmem k lékaři?
Dárcovství krve, to bylo tématem reportáže v Krimi zprávách na CNN Prima News, a to u příležitosti zahájení II. ročníku výzvy „I tobě v žilách koluje naše krev!“, která odstartovala na Transfuzním oddělení ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) a pokračuje dál. Kampaň na podporu dárcovství krve potrvá dva měsíce a tradičně ji vyhlásili složky IZS (Police ČR, HZS Praha a ZZS) s cílem zapojit veřejnost do této akce.
Policie ČR společně s hasičským sborem Prahy a Zdravotnickou záchrannou službou v úterý odstartovala kampaň vyzývající k dárcovství krve. Kampaň začala jako první ve Fakultní Thomayerově nemocnici. Navazuje tak na loňský první ročník, během kterého se podařilo zaznamenat skoro 16 tisíc odběrů. Kampaň probíhá od 1. srpna do 30. září a cílem je rozšířit povědomí o bezpříspěvkovém darování krve a tím pomoci transfuzním stanicím najít nové dárce.
Renáta Svobodová se jako první v Česku podrobila náročné bronchiální rheoplastice, která jí přinesla úlevu. Zákrok provedli experti ve Fakultní Thomayerově nemocnici. Procedura, která probíhá v celkové anestezii, zahrnuje použití elektrody pro odumírání buněk sliznice a následné obnovení dýchacích cest. Jak na nemoc, zákrok i rekonvalescenci vzpomíná sama Renáta?
Pacientům s chronickou bronchitidou mohou pomoci operace, při nichž lékaři elektrickým pulzem zničí část buněk produkujících hlen. Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze, kde takto začali léčit nemocné s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN), o tom v úterý informovala v tiskové zprávě. CHOPN může v Česku trpět podle odhadů odborníků asi 700 tisíc lidí, léčí se však jen asi čtvrt milionu pacientů.
Zánětlivé onemocnění střeva, které je vyvolané nepřiměřenou imunitní reakcí na lepek, to je stručný popis onemocnění, které se nazývá celiakie. Tato nemoc byla tématem pořadu Sama doma na ČT, ve kterém byla hostem přednostka Pediatrické kliniky 1. LF UK ve FTN paní MUDr. Lucie Gonsorčíková, Ph.D.
Pacienti s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) mají šanci na zlepšení svého stavu a kvalitnější život. V pražské Fakultní Thomayerově nemocnici provedli minulý týden jako první v Česku unikátní zákrok, při kterém pomocí elektrických pulzů šetrně zničili vadné buňky v průduškách zodpovědné za nadměrnou produkci hlenů. Efekt vypadá podle lékařů velmi slibně. Pacientům se po zákroku zlepší plicní funkce a méně kašlou. V Česku je asi 250 tisíc lidí s CHOPN a dalšího půl milionu o ní podle odhadů vůbec neví.
„Mám radost, jak se naše pracoviště rozvíjí. Před čtyřiceti lety jsem začal zkypřovat záhon, pak se objevily sazeničky, vzešly a já už jen s velkým uspokojením sleduji, do jaké mohutnosti vyrostly a jak rostou další,“ říká MUDr. František Koukolík, DrSc., o svém působení na patologii pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice.
O modernizaci a investic do českých státních nemocnic a probíhajícím velkém Projektu energetických úsporných opatření a stavební rekonstrukce několika pavilonů ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) vč. generální rekonstrukce budovy Plicní kliniky 1. LF UK ve FTN byla reportáž ČT. Rozhovor v ní poskytl Ing. Jan Halíř, náměstek pro ekonomiku, techniku a provoz z FTN, který hovořil o projektu nemocnice a jeho financování.
Rakovinou plic u nás každý rok onemocní přes 6000 pacientů a donedávna na ni většina z nich umírala. Zhruba před deseti lety se ale začaly objevovat možnosti léčby. Jak je možné, že dříve beznadějné případy dnes přežívají řadu let? A proč ani čtyřcentimetrový nádor v plicích nemusí vždy znamenat úplnou katastrofu? O tom a mnohem více jsme si povídali s naším předním pneumologem MUDr. Liborem Havlem z Plicní kliniky 1. LF UK z FTN.