Napsali o nás: Rakovina prostaty jako tichý zabiják: Případů v Česku přibývá! Jaké jsou hlavní příznaky? (Blesk.cz)

08.11.2023

Říká se, že rakovina nebolí. Jak ale upozornil v pořadu Epicentrum prof. MUDr. Roman Zachoval, rakovina prostaty nebolí jen na začátku. Navíc se jedná o nejčastější karcinom u mužů, jehož výskyt v Česku stoupá. Jedním z důvodů je i životní styl. Proč se rakovině prostaty říká tichý zabiják? A hrozí po operaci prostaty erektilní dysfuknce?

Důvody, proč výskyt rakoviny prostaty v Česku stoupá, je zvyšující se věk populace, kvalitnější diagnostika, ale také styl života. „Vliv na vznik karcinomu prostaty má životní prostředí, životní styl, stravovací návyky, velký vliv má také kouření. Naopak vliv sedavého zaměstnání nebyl prokázán,“ uvedl v Epicentru předseda České urologické společnosti a přednosta Urologické kliniky 3. LF UK ve FTN prof. Roman Zachoval. Vliv má také samozřejmě genetická zátěž v rodině.

Při objevení příznaků bývá už pozdě

Rakovina prostaty je podle lékařů zákeřná v tom, že dlouhou dobu nemá žádná viditelné příznaky. Proto se jí občas říká „tichý zabiják“. „Když už se příznaky objeví, může být už pozdě,“ varuje urolog a dodává: „Mezi příznaky patří velmi často obtíže s močením nebo přítomnost krve v moči.“  Na druhou stranu se muži nemusí hned obávat, že pokud se u nich tyto příznaky objeví, že se jedná o zhoubný karcinom. „Často se jedná o nezhoubné zvětšení prostaty, přesto by muži, kteří podobné příznaky pozorují, měli urychleně vyhledat urologa,“ upozornil Zachoval. Na otázku, zda je pravda, že rakovina nebolí, zda to platí o rakovině prostaty, lékař odpovídá: „Nebolí jen zpočátku. Pak ale bolí hodně.“

Problémy s erekcí po operaci?

Pokud je rakovina prostaty zachycena včas, jsou pacientovi nabídnuty dvě léčebné metody - operace či ozáření. „Obojí má svoje pozitiva, negativa, my pacienty s nimi seznámíme a a oni si vyberou, která modalita je pro ně v dané životní situaci výhodnější,“ popisuje prof. Zachoval.

VÍCE v článku

Zdroj: Blesk.cz
Datum vydání: 2. 11. 2023
Autor: ula

Vaše FTN


Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.