Napsali o nás: Thomayerka dokončila náročný energetický EPC projekt (Zdravezpravy.cz)

26.10.2023

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici [FTN] tento týden oficiálně skončila modernizace osvětlení a vytápění ve dvaceti pavilonech včetně zateplení sedmi z nich. Modernizaci FTN realizovala jako EPC projekt. Modernizace, která ve FTN začala loni na jaře, proběhla za plného provozu. Jenom tím výjimečná ale není. Energetické úspory nemocnici po dobu pěti let smluvně garantují dodavatelé EPC projektu [Energy Performance Contracting]. Jde o konsorcium společností Enesa z holdingu ČEZ Esco a Metrostav. Roční výše úspor energií odpovídá 2 500 tunám oxidu uhličitého. Každoročně nemocnice sníží náklady na energie o sedm milionů korun.

„Dnes máme úspěšně dokončenou největší modernizaci naší nemocnice za poslední půl století. Velmi mě těší, že od našich zaměstnanců, ale i pacientů, máme pozitivní zpětnou vazbu, že je to krok správným směrem,“ řekl ředitel FTN Zdeněk Beneš.

Krčská nemocnice je tak vůbec první fakultní nemocnicí, která pro rekonstrukci zvolila EPC projekt. A výsledky jsou, jak říká její ředitel, zřejmé. Podle jeho slov například už jen nové osvětlení přispívá k větší bezpečnosti práce. Což je další bonus ke smluvně garantovanému snížení nákladů za elektřinu a plyn nejméně o 30 procent každý rok.

„Jsme rádi, že provoz naší nemocnice je nyní energeticky úspornější, a hlavně šetrnější k životnímu prostředí. Úspora představuje snížení emisí CO2 o 2 500 tun ročně, na jehož pohlcení by byl třeba například les o velikosti 300 hektarů,“ vysvětluje Beneš.

Zadarmo to ale nebylo. Opatření na vylepšení energetického chodu nemocnici vyšla na 54 milionů korun. Ta přitom byla jen jednou ze součástí celkové rekonstrukce starších pavilonů FTN za téměř 400 milionů korun bez daně z přidané hodnoty [DPH]. Náklady nemocnice zčásti hradila z vlastních zdrojů, dále k jejich pokrytí posloužily dotace z Operačního programu Životní prostředí [OPŽP] a státního rozpočtu.

EPC projekt naplánovala společnost Enesa

Nemocniční areály, stejně jako objekty v majetku měst a krajů se často modernizují formou EPC projektů. Projekt EPC ve FTN patřil podle generálního ředitele Enesa Pavola Fraňa k těm náročnějším. „Naším úkolem bylo vymyslet komplex energeticky úsporných opatření, která se zaplatí z dotací a z úspor, a zároveň budou přínosem ke zkvalitnění vnitřního prostředí pro pacienty a zaměstnance,“ říká.

VÍCE v článku

VÍCE v TZ

Zdroj: Zdravezpravy.cz
Datum vydání: 26.10.2023
Autor: Zdravezpravy.cz

Vaše FTN

 

Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.