• Komplexní léčba děložních myomů

Kromě již dříve nabízených, dělohu šetřících postupů, jako je laparoskopická myomektomie (LM), laparoskopické přerušení děložních tepen (LUAO) a embolizace děložních tepen (UAE).

Nejčastějším nádorovým onemocněním u žen v reprodukčním věku jsou děložní myomy. Podle různých autorů je lze diagnostikovat u 20-40% žen, přičemž četnost jejich výskytu stoupá s věkem.

Normální nález na vnitřním pohlavním ústrojí


Protože se však věková hranice žen, které ještě plánují graviditu posouvá až do 5. decenia, setkáváme se stále častěji s požadavkem konzervativních přístupů při léčbě tohoto onemocnění. Konzervativní přístup navíc, kromě zachování reprodukčních schopností, nevyřadí ženu dlouhodobě z jejích zaběhnutých socioekonomických stereotypů.

Příčina vzniku myomů dosud není úplně známá, i když v poslední době byla učiněna poznání, že na vzniku myomů se podílí faktory genetické, hormonální a také faktory růstové. Jednu z rozhodujících rolí zde hraje věk – nejčastěji jsou myomy diagnostikovány kolem 40 let. Větší riziko tohoto onemocnění se vyskytuje i u žen, které začaly menstruovat před 10 rokem věku, což ukazuje na významnou roli pohlavních hormonů.

Častěji se také vyskytne toto onemocnění tam, kde v rodině již několik příbuzných myomy mělo.
Roli zde hraje zřejmě i etnický původ, výskyt myomů je častější u afroameričanek. Také obezita je rizikovým faktorem.

Naproti tomu kouření má zřejmě protektivní účinek, stejně jako počet porozených dětí. Čím více porodů, tím menší pravděpodobnost vzniku myomů.


Různé typy děložních myomů


Příznaky děložní myomatózy

  • silná a prodloužená menstruace
  • nepravidelné děložní krvácení
  • bolesti a pocit plnosti v podbřišku
  • bolesti při styku
  • časté nucení na močení
  • nemožnost otěhotnět či donosit
  • ženy, které nemají žádný z příznaků a jejich myom < 4 cm je možné jen sledovat

Cíl konzervativní léčby

Zachovat dělohu, zvláště tehdy, nemá- li žena splněny své reprodukční plány. V případě žen v období klimakteria či menopauzy je pacientce navržena hysterektomie (odstranění dělohy), čímž je problém vyřešen definitivně.

 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.