- Gynekologicko-porodnické oddělení
- • Komplexní léčba děložních myomů
- Myomektomie
- Hysteroskopie
- Embolizace
Embolizace
EMBOLIZACE DĚLOŽNÍCH TEPEN (UAE)
UAE je prováděna zkušeným invazivním radiologem. Jedná se o metodu, kdy je pod rentgenovou kontrolou zaveden pravým tříslem přes pravou stehenní tepnu katetr (hadička) postupně do obou děložních tepen a tímto katetrem jsou aplikovány mikroskopické částice, které zneprůchodní oba hlavní kmeny děložních tepen. Dělohu, která má cévní zásobení i z dalších tepen, tento postup neohrozí, ale výrazným způsobem se omezí průtok krve myomy, což vede k jejich postupnému zmenšování, někdy i na polovinu. Efekt se v plné míře projeví za 3-6 měsíců. Přestože nedojde k úplnému vymizení myomu/ů, je v 80 – 90% výrazným způsobem zredukována intenzita nepříjemných příznaků (silné či nepravidelné krvácení, bolesti v podbřišku, časté nucení na močení apod.).
Postup
Pacientka je hospitalizována 1 – 3 dny na gynekologicko porodnickém oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice. K vlastnímu výkonu je sanitou převezena na radiologické oddělení IKEMu, odkud je po zembolizování vrácena zpět. První den je pacientka sledována na jednotce intenzivní péče, po té na standardním lůžkovém oddělení.
Nasondování a zavedení katetru do hlavních kmenů děložních tepen se provádí v místním znecitlivění. Protože embolizace je obvykle provázena tzv. postembolizačním syndromem (nevolnost, zvracení, bolesti v podbřišku, zvýšená teplota), má pacientka zavedenu i epidurální či nitrožilní analgézii, která tyto příznaky, trvající obvykle 1-2 dny, tlumí.
UAE představuje alternativu k chirurgickému řešení tam, kde je vysoké operační riziko dané ať už předchozími operacemi nebo větším počtem myomů.
Abychom posoudili stav dutiny děložní a sliznice, která ji vystýlá, navrhujeme ženě 2-3 měsíce po embolizaci kontrolní hysteroskopii. Zároveň kontrolujeme hormonální hladiny, abychom vyloučili nechtěnou embolizaci cév, které zásobují hormonálně aktivní vaječníky.
Pooperační kontroly probíhají za 1, 6 a 12 měsíců po výkonu v endoskopické ambulanci gynekologicko porodnického oddělení.
Zlatým standardem, u žen plánujících těhotenství, však zůstává stále myomektomie.