- Úřední deska
- Rezidenční místa
- Pacientům a veřejnosti
- O nás
- Centrum pro vzdělávání
- Věda, výzkum a EK
- Sponzoři a dárci
- Kariéra
- Veřejné zakázky
Novinky a aktuality

Kromě vakcíny, která pomůže ve vítězném boji s novým koronavirem, se medicínský svět intenzivně zabývá i hledáním vhodné léčby nemoci COVID - 19, kterou tento vir způsobuje. Jednou z možností, která se ukazuje jako účinná, je použití krevní plazmy těch, kteří mají nákazu již za sebou. Rozhovor na téma krevní plazmy od vyléčených pacientů z nemoci Covid-19, která může pomoci v léčbě této virové infekce, mluvil v rozhovoru pro server – G.cz MUDr. Petr Turek, CSc., primář Transfuzního oddělení TN.

O příznacích chřipky anebo rýmy či obyčejném nachlazení v souvislosti s onemocněním Covid-19 hovořil MUDr. Jan Paska, MBA, primář z ORL v rozhovoru pro aktualne.cz. Poznat rozdíl mezi příznaky chřipky a onemocněním Covid-19 není jednoduché a prakticky jediným vodítkem je testování s potvrzeným a jednoznačným výsledkem.

V TN přibývá stále více pacientů s onemocněním Covid-19 (k 5. 10. – 41 pacientů) a tento růst si vyžaduje i vyšší nároky na uvolnění lůžkových kapacit v nemocnici na úkor ostatní zdravotní péče. Jak náročná je práce zdravotníka při péči o Covid+ pacienty a jaká pracoviště se musela během krátké doby přetransformovat na speciální covidová oddělení s JIP, tak na tyto a další otázky odpovídali zdravotníci z TN v reportáži pořadu Události na ČT.

Lékaři v pondělí přinesli lidem s idiopatickou plicní fibrózou pozitivní zprávu. Pacientům už nově nehrozí, že by v případě snížení funkce plic přišli o moderní léky, které jim mohou prodloužit život o více než dva a půl roku. Bez léčby se jejich doba dožití krátila na týdny, maximálně měsíce. Nemoc, která poškozuje plicní sklípky, postupně pacientovi ztěžuje dýchání. Komentář pro server iDnes.cz k tomuto tématu poskytla prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., přednostka Pneumologické kliniky 1. LF UK a TN. V Česku se nyní s nemocí léčí 624 pacientů.

Jak náročná je péče o pacienty s onemocněním Covid-19 a co všechno si musí zdravotník na sebe obléci, pokud pracuje na izolovaném oddělení s těmito nemocnými? O jaké zdravotnické ochranné pomůcky se jedná a jak se v nich zdravotníci cítí, tak na tyto a další otázky odpovídala zdravotní sestra z plicní kliniky v rozhovoru pro CNN Prima News.

Jaká hygienická a protiepidemická opatření zavedla porodnice v Thomayerově nemocnici v souvislosti s koronavirovou pandemií, aby se budoucí maminky a jejich novorozeňata cítila v bezpečí? Jaká platí pravidla pro otce při porodu a jaké ochranné pomůcky je nutné použít či jak dlouho může být přítomen při porodu, to vše se dozvíte v reportáži na CNN Prima News.

Počet hospitalizovaných pacientů s onemocněním Covid-19 se neustále zvyšuje a ne jinak tomu je i v Thomayerově nemocnici. Od začátku vypuknutí koronavirové pandemie bylo v TN s tímto onemocněním léčeno více než 170 pacientů. S nárůstem počtu těchto pacientů přirozeně rostou i nároky na další lůžka, kterých je čím dál více zapotřebí. Jen za poslední dobu TN pro tyto účely vytvořila více než 18 speciálních lůžek v rámci plicní kliniky. Pacienti jsou zde převážně léčeni lékem remdesivir či krevní plazmou.

Čeští pneumologové doporučují preventivní kontrolní plicní vyšetření pacientům, kteří prodělali covid-19. U části vyléčených totiž nemoc zřejmě zanechává stopy, a to na plicích nebo srdci.

Česká společnost pro akreditaci ve zdravotnictví uděluje ceny každý rok. V několika kategoriích vyhrávají ty nemocnice, které podle poroty udělaly v minulém roce největší pokrok. Letos uspěla Thomayerova nemocnice i LDN v Hradci Králové. Hlavní cenu v kategorii nejlepší fakultní nemocnice si odnesla Thomayerova nemocnice v Praze.

Thomayerova nemocnice získala ocenění absolutního vítěze projektu – Kvalitní a bezpečná nemocnice 2020. Stalo se tak u příležitosti vyhlášení výsledků již 8. ročníku zmínění ankety, kterou tradičně vyhlašuje Česká společnost pro akreditaci ve zdravotnictví. Za TN si ocenění přišli převzít ředitel nemocnice doc. MUDr. Zdeněk Beneš, CSc., náměstkyně pro nelékařská zdravotnická povolání Mgr. Jaroslava Mrkvičková, MBA a Mgr. Pavla Jamrichová, manažerka kvality.