Robotické centrum

Robotické centrum

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) bylo v únoru 2024 slavnostně otevřeno robotické multioborové centrum. Centrum bylo financováno díky dotačnímu programu REACT-EU, za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR a Centra pro regionální rozvoj ČR. Celkové investice na vytvoření robotického centra vč. samotného robotického systému, dalšího přístrojového zdravotnického vybavení (RTG, sono aj.), IT a stavby centra byly ve výši 190,7 mil. korun. Z vlastních zdrojů FTN částečně hradila výdaje spojené se zajištěním IT sítí a techniky, a to částkou ve výši 12,9 mil. korun.


Projekt centra vznikl na konci roku 2023 jako moderní robotické centrum, které nabízí zdravotní péči na nejvyšší špičkové úrovni, a to pro obory:

  • urologie
  • hrudní chirurgie
  • chirurgie
  • gynekologie

Od září 2023 k dnešnímu dni se na robotickém systému – daVinci úspěšně realizovalo celkem přes 135 robotických výkonů v uvedených oborech (údaj k únoru 2024).

Umístění centra: pavilon B4 – přízemí, operační trakt (boční vchod ze strany urologické ambulance)

Kliniky a pracoviště, které jsou zapojeny do činnosti robotické operativy:

Více o projektu vzniku robotického centra
Více o slavnostním otevření robotického centra


Více o miniinvazivních chirurgických přístupech:

Miniinvazivní chirurgické přístupy se již od roku 2010 staly zlatým standardem a přinášejí snížení krevní ztráty, kratší dobu pobytu v nemocnici, urychlení samotné rekonvalescence a snížení pooperační bolesti ve srovnání s běžnou otevřenou operací. A současný rozvoj robotické chirurgie posunuje tyto hranice ještě dále a výhody, které přináší jsou mnohačetné vč. 3D vidění, artikulace nástrojů, které napodobují lidské zápěstí, zvětšení obrazu, filtrace třesu a poskytnutí další „ruky“. K dispozici jsou také chirurgické pomůcky, jako jsou pokročilé energie (bipolární impedance a harmonické kleště), použití fluorescence atd. Odborné s0tudie navíc potvrzují zásadní ergonomické zlepšení pro chirurga při použití robotické asistence, a to zvláště při složitém chirurgickém výkonu ve srovnání se standardní laparoskopií, což je vzhledem k časové a fyzické náročnosti těchto výkonů velmi významné.

Vaše FTN

 
 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.