- Kdo jsme
- Informace
- Management nemocnice
- Ochrana osobních údajů (GDPR)
- Robotické centrum
- Čistírna odpadních vod
- Edukační činnost
- Jesle a Mateřská školka při FTN
- Historie a fotogalerie FTN
- Fotogalerie – současnost
- Chráněný kryt – KO 17
- Oddělení kvality
- Sledování kvality
- Plán genderové rovnosti ve FTN
- Výroční zprávy FTN
- Obchodní podmínky
- Mapa a doprava
Robotické centrum
Ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) bylo v únoru 2024 slavnostně otevřeno robotické multioborové centrum. Centrum bylo financováno díky dotačnímu programu REACT-EU, za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR a Centra pro regionální rozvoj ČR. Celkové investice na vytvoření robotického centra vč. samotného robotického systému, dalšího přístrojového zdravotnického vybavení (RTG, sono aj.), IT a stavby centra byly ve výši 190,7 mil. korun. Z vlastních zdrojů FTN částečně hradila výdaje spojené se zajištěním IT sítí a techniky, a to částkou ve výši 12,9 mil. korun.
Projekt centra vznikl na konci roku 2023 jako moderní robotické centrum, které nabízí zdravotní péči na nejvyšší špičkové úrovni, a to pro obory:
- urologie
- hrudní chirurgie
- chirurgie
- gynekologie
Umístění centra: pavilon B4 – přízemí, operační trakt (boční vchod ze strany urologické ambulance)
Kliniky a pracoviště, které jsou zapojeny do činnosti robotické operativy:
- Více o Urologické klinice 3. LF UK a FTN.
- Více o Klinice hrudní chirurgie 3. LF UK a FTN
- Více o Chirurgické klinice 1. LF UK a FTN
- Více o Gynekologicko-porodnickém oddělení
Více o projektu vzniku robotického centra
Více o slavnostním otevření robotického centra
Více o miniinvazivních chirurgických přístupech:
Miniinvazivní chirurgické přístupy se již od roku 2010 staly zlatým standardem a přinášejí snížení krevní ztráty, kratší dobu pobytu v nemocnici, urychlení samotné rekonvalescence a snížení pooperační bolesti ve srovnání s běžnou otevřenou operací. A současný rozvoj robotické chirurgie posunuje tyto hranice ještě dále a výhody, které přináší jsou mnohačetné vč. 3D vidění, artikulace nástrojů, které napodobují lidské zápěstí, zvětšení obrazu, filtrace třesu a poskytnutí další „ruky“. K dispozici jsou také chirurgické pomůcky, jako jsou pokročilé energie (bipolární impedance a harmonické kleště), použití fluorescence atd. Odborné s0tudie navíc potvrzují zásadní ergonomické zlepšení pro chirurga při použití robotické asistence, a to zvláště při složitém chirurgickém výkonu ve srovnání se standardní laparoskopií, což je vzhledem k časové a fyzické náročnosti těchto výkonů velmi významné.