- Úřední deska
- Rezidenční místa
- Pacientům a veřejnosti
- O nás
- Centrum pro vzdělávání
- Věda, výzkum a EK
- Sponzoři a dárci
- Kariéra
- Veřejné zakázky
Napsali o nás
„Moderní přehnaný pitný režim považuji za nesmysl. Měli bychom se řídit barvou moči,“ říká lékař Pavel Kohout.
Hostem pátečního pokecu na Frekvenci 1 byl doc. MUDr. Pavel Kohout, Ph.D., vedoucí Centra výživy ve Fakultní Thomayerově nemocnici a přednosta tamní Interní kliniky 3. LF UK a FTN. S moderátorem pořadu Ondrou Kubalou si povídali o vlivu toho, co jíme, na naše tělo, o různých formách diet, o půstech, o střevním mikrobiomu a také o tom, jak poznat kvalitního výživového specialistu.
Těžký covidový průběh se nevyhýbá nikomu, ani dětem. Adámek na začátku února zle onemocněl, v nemocnici mu diagnostikovali covid a o 24 hodin později byl uveden do umělého spánku, napojen na přístroje s diagnózou pneumokokové meningitidy, třebaže byl proti pneumokokovi očkován. Po pár dnech se přidal covidový zápal plic. Doktoři z Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN) mu zachránili život, nyní se léčí v Olomouci.
Jaké možnosti léčby nabízí současná medicína? Existuje souvislost mezi tinnitem a naším životním stylem? Jak je možné si na ušní šelesty zvyknout a jaká režimová opatření mohou ovlivnit jejich intenzitu, tak na tyto a další otázky odpovídal primář ORL MUDr. Jan Paska z FTN v pořadu Káva o čtvrté na Českém rozhlasu.
Rozhovor s MUDr. Martinem Prchlíkem, primářem z Oddělení dětské intenzivní medicíny – Kliniky dětské chirurgie a traumatologie 3. LF UK, o komplikovaném případu tříletého chlapce s těžkým průběhem nemoci Covid-19, kterému lékaři zachránili život. U malého Adama se objevil těžký covidový zápal plic a následně také pneumokoková nákaza, která ještě více zkomplikovala jeho zdravotní stav.
TV Nova v pátek spustila sbírku „Krabice od srdce“. Společně s Diakonií tak pomáhá dětem, které se svými rodinami prchají před válkou. Zapojit se mohl kdokoliv a usnadnit tak dětem náročné válečné období. Fakultní Thomayerova nemocnice byla jedna z mála nemocnic, která se aktivně do této humanitární sbírky zapojila. Dobročinná sbírka začala v pátek 18. března a skončila v neděli 20. března, přispět mohli lidé ve větších městech po celé zemi vždy u vybraných poboček sítě hypermarketů Albert.
Rakovinou v Česku onemocní téměř každých osm minut jeden člověk. A každý den na ni u nás zemře 74 lidí, tedy v průměru každých 20 minut jeden. „I když je rakovina u nás až druhou nejčastější příčinou úmrtí po kardiovaskulárních chorobách, jde o největší zdravotní strašák současnosti,“ podotýká Tomáš Büchler, přednosta Onkologické kliniky 1. LF UK a FTN v Praze.
Smysluplnost prevence potvrdily Dny otevřených urologických ambulancí v posledním lednovém týdnu. Lékaři při nich odhalili nádory prostaty, varlat, ledvin i močového měchýře. V diskuzi je nyní plošný screening rakoviny prostaty. Do preventivní akce, v níž specialisté bez žádanky a zdarma vyšetřili mužům prostatu, se zapojilo 37 urologických ambulancí po celém Česku. A první zprávy od lékařů potvrzují nejen zájem o prevenci, ale i její smysluplnost.
Zrušené koníčky, návrat do školy nebo problémy v rodině třeba kvůli ztrátě zaměstnání rodičů. To jsou jen některé důvody psychických problémů dětí a mladistvých, které přinesla pandemie. Dětští psychologové tak mají v poslední době plné ruce práce. A bohužel čím dál častěji končí tyhle případy i tragicky. Za poslední dva měsíce jen v Praze ukončilo svůj život osm mladých lidí.
Káva obzvlášť po ránu dokáže člověka nabudit. Funguje ale také jako významný antioxidant s prokázaným pozitivním účinkem na lidské zdraví. Přednosta Interní kliniky 3. LF UK a FTN a současně spoluzakladatel Institutu kávy doc. MUDr. Pavel Kohout, Ph.D. pro TN.cz popsal, jak tento celosvětově oblíbený nápoj na lidské tělo působí, i co se stane, pokud budete pít kávu nalačno.
Poslední dva roky žijeme covidem-19. Zatímco ale pandemie této infekční nemoci pomalu opadá, pandemie civilizačních chorob bude v dalších letech a desetiletích narůstat. Platí to i o demencích a Alzheimerově chorobě, které zřejmě bude v České republice v roce 2050 mít až 290 tisíc lidí. Zajistit pacientům kvalitní a včasnou péči má za cíl Národní akční plán pro Alzheimerovu nemoc, který byl schválen na jaře loňského roku. Ten by se měl zasadit o to, abychom měli po celé republice dostupnou péči, a zároveň by v jeho rámci měly vzniknout doporučené postupy, díky nimž by měla být zajištěna péče o pacienta i jeho rodinu po celou dobu onemocnění.