Napsali o nás: Reportáž - Lékaři monitorují silné kuřáky kvůli rakovině plic, polovina jich screening odmítla (ČT24)

16.11.2022

U pěti procent lidí, kteří se zapojili do preventivního programu, odhalili lékaři rakovinu plic. Čtvrtinu budou kvůli nejednoznačnému nálezu zvát častěji na kontroly. Takzvaný screening karcinomu pojišťovny proplácejí silným kuřákům nad 55 let. Pacient se do screeningu karcinomu plic dostane tak, že mu na pravidelné prohlídce pneumolog nabídne zařazení do programu. Pokud souhlasí, tak se dostane na vstupní vyšetření, případně ho lékaři budou dál indikovat k nízkodávkovému vyšetření CT hrudníku.

Až na CT vyšetření došlo v prvním pololetí roku 2022 devět set pacientů. Lékaři u pěti procent z nich našli rakovinu v raném stadiu. „Když máme rakovinu v prvním nebo druhém stadiu, šance na vyléčení je 50 až 60 procent. Když je to čtvrté stadium, je šance na vyléčení nula,“ zdůrazňuje důležitost prevence předsedkyně České pneumologické společnosti prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková, Ph.D. Profesorka Vašáková je zároveň přednostkou Pneumologické kliniky 1. LF UK ve FTN.

VÍCE v článku

VÍCE o Programu časného záchytu karcinomu plic

Zdroj: ČT24
Datum vysílání: 16.11.2022
Autor: ČT24

Vaše FTN


Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.