- Úřední deska
- Rezidenční místa
- Pacientům a veřejnosti
- O nás
- Centrum pro vzdělávání
- Věda, výzkum a EK
- Sponzoři a dárci
- Kariéra
- Veřejné zakázky
Novinky a aktuality

Česká republika má svou první mozkovou banku, kterou slavnostně otevřela Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) společně s 3. lékařskou fakultou UK v Praze. Co to mozková banka je, zjišťovala reportérka Petra Staňová. Rozhovor poskytli doc. MUDr. Robert Rusina, Ph.D., přednosta Neurologické kliniky 3. LF UK ve FTN a také prof. MUDr. Radoslav Matěj, Ph.D., přednosta Ústavu patologie a molekulární medicíny 3. LF UK ve FTN.

Od 1. července 2021 nabízí Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) očkování proti Covid-19 pro tzv. SAMOPLTÁCE, kteří nejsou pojištěni u veřejné zdravotní pojišťovny! Očkování probíhá vždy v úterý a ve čtvrtek od 12.00 do 18.00 hod. v očkovacím centrum (pavilon F) ve FTN. K očkování je nutná nejdříve registrace v centrálním rezervačním systému!

Česká republika má svou první MOZKOVOU BANKU (BrainBank), kterou slavnostně otevřela Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) společně s 3. lékařskou fakultou UK v Praze, a to za účasti ředitele FTN doc. MUDr. Zdeňka Beneše, CSc., děkana fakulty prof. MUDr. Petra Widimského, DrSc, a přednostů Neurologické kliniky 3. LF UK ve FTN doc. MUDr. Roberta Rusiny, Ph.D. a Ústavu patologie a molekulární medicíny FTN a 3. LF UK prof. MUDr. Radoslava Matěje, Ph.D.

Slavnostním přestřižením pásky se v pátek (18.6.) v jednom z pavilonů Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN) otevřela první mozková banka v Česku. Ukládají se sem vzorky mozkové tkáně i celé mozky pacientů, kteří zemřeli například na Parkinsonovu nebo Alzheimerovu chorobu. Motto banky zní „Zkoumání mozkové tkáně je naděje pro nemocné s demencí.“ Sloužit má právě výzkumu a hledání léčby na tyto závažná onemocnění, kterými v Česku trpí kolem 150 tisíc lidí.

V pražské Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) otevřeli banku mozkových tkání, je jediná na východ od Mnichova. Bude uchovávat vzorky mozků pacientů s neurodegenerativními nemocemi, jako je Parkinsonova choroba nebo Alzheimerova demence. Má jako instituce pomoci s jejich výzkumem a vývojem nových léků. U příležitosti otevření banky to řekl přednosta Neurologické kliniky 3. LF UK ve FTN doc. Robert Rusina.

Poděkovat za nasazení během covidové pandemie a zároveň udělat radost zdravotníkům z Kliniky revmatologie a rehabilitace 3. LF UK ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) se rozhodli žáci ze ZŠ Nedvědovo náměstí z Prahy 4, a to svými barevnými obrázky, nápaditými vzkazy od ostatních dětí a spoustou zdravých a domácích dobrot. Děti, jejich rodiče a zaměstnanci ZŠ upekli pro zdravotníky nejrůznější cukrovinky v podobě cukroví, cereálních cookies a dalších mléčných pamlsků.

K dnešnímu dni jsme ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) podali již přes 100 000 vakcín. V našem očkovacím centru (pavilon F, za jídelnou) očkujeme každý den (vč. víkendů), a to od 7.00 do 19.00 hod. Očkování proti nemoci covid-19 bylo ve FTN zahájeno na konci prosince v roce 2020.

Téměř 2800 kusů nejrůznějších kosmetických produktů či výrobků kvalitní osobní hygieny darovala společnost YVES ROCHER zdravotníkům z Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN) jako poděkování za jejich náročnou práci a nasazení během covidové pandemie. Společnost darovala zdravotníkům také dárkové vouchery na nákup zboží uvedené značky. Zdravotníci dostali různé produkty tělové a vlasové kosmetiky, krémů či ostatních produktů značky YVES ROCHER.

Povzbudit a zároveň poděkovat zdravotníkům za jejich nasazení během covidové pandemie přišel do Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN) populární zpěvák a kytarista Láska. Zdravotníkům věnoval svou novou píseň „Dík že vás máme“ jako poděkování za jejich náročnou a zodpovědnou práci. Kromě nové písně zazpíval Láska i další skladby, které byly zárukou dobré nálady a radosti. Ta byla slyšet doslova na každém kroku a zdravotníci nejen z Pediatrické kliniky mu děkují za vytvoření příjemné atmosféry a vyjádření podpory.

Počet mužů s diagnózou rakoviny prostaty v České republice stále narůstá. Každoročně si nepříjemnou zprávu vyslechne 8000 mužů, pětina z nich přichází k lékaři pozdě. Kdo chce situaci řešit preventivně, musí často platit ze svého, a to i když je v rizikové skupině. Celoplošný program časného záchytu totiž zatím nefunguje. Čeští urologové volají po změně už dlouho, protože vědí, že screening rakoviny prostaty má smysl. V zemích, kde ho zavedli, se totiž úmrtnost na tento karcinom snížila až o 20 %. Slibná jednání ale prozatím přerušila pandemie koronaviru.
O rakovině prostaty, léčbě a prevenci hovořil prof. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D., MBA, přednosta Urologické kliniky 3. LF UK ve FTN.