- Úřední deska
- Rezidenční místa
- Pacientům a veřejnosti
- O nás
- Centrum pro vzdělávání
- Věda, výzkum a EK
- Sponzoři a dárci
- Kariéra
- Veřejné zakázky
Napsali o nás

Na Novorozeneckém oddělení v Thomayerově nemocnici se před časem rozdávaly, resp. darovaly tzv. KUFŘÍKY VZPOMÍNEK pro odložené děti, a to díky Nadačnímu fondu LA VIDA LOCA. Ten je autorem projektu Život v kufříku, do kterého je vč. TN zapojeno celkem 45 porodnic v ČR. A právě TN byla teprve druhou nemocnicí, která se do tohoto projektu v roce 2016 zapojila a podpořila ho. V roce 2019 se v TN narodilo celkem 14 odložených dětí, které posléze byly předány do pěstounské či adoptivní péče.

Dětské pacienty v Thomayerově nemocnici navštívil Mikuláš s čertem, andělem i vodníkem. V čele této předvánoční delegace byl známý režisér Zdeněk Troška, který s sebou na dětskou chirurgii přivedl herečky a herce ze své nové pohádky – Zakleté pírko.

O tzv. chronické plicní obstrukční nemoci (CHOPN), co tato nemoc znamená, koho se týká či jaké jsou její příčiny a následky pro zdraví člověka – kuřáka a jaké jsou možnosti její léčby, o tom všem hovořila prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., přednostka Pneumologické kliniky I. LF UK a Thomayerovy nemocnice v reportáži na čt.24.cz. V Česku se s touto nemocí léčí přibližně 300 tisíc pacientů a stejné množství lidí o nemoci vůbec neví. Diagnóza je přitom jednoduchá: Funkci plic lékaři poznají ze spirometrie – neboli vyšetření přístrojem, který zaznamenává pacientovo dýchání. Pomoci by mohla moderní léčba, ale důležitá je spolupráce pacienta s lékaři a jeho ochoty se postupně vzdát své závislosti na cigaretě.

Co to je celiakie, jaké jsou její příznaky a co nejčastěji způsobuje, koho postihuje a jaká je její léčba, to byly otázky, kterým se věnoval v rozhovoru pro blesk.cz uznávaný gastroenterolog doc. MUDr. Pavel Kohout, Ph.D., přednosta Interní kliniky 3. LF UK a TN. Celiakie je tzv. autoimunitním onemocněním, při kterém dochází k chronickému zánětu tenkého střeva. V ČR tímto onemocněním trpí přibližně 60 tisíc lidí. Správnou diagnózu ale uslyší jen 20 % nemocných.

O rakovině varlat či prostaty poskytl rozhovor doc. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D., přednosta Urologické kliniky 3. LF UK a TN pro Pražský deník extra. V rozhovoru hovořil o tolik důležité prevenci, koho se tato onemocnění nejvíce týkají či o léčbě samotné. Doc. Zachoval hovořil také o nedávné kampani „nechsevysetrit“, kterou spustil Nadační fond Muži proti rakovině – parentera největšího celosvětového hnutí za mužské zdraví Movember.

Migréna je nepříjemná a velmi často dlouhotrvající bolest hlavy, která postihuje čím dál více lidí a nevyhýbá se ani mladším ročníkům. O možnostech a typech léčby vč. biologické se vyjádřila v článku pro Lidové noviny také MUDr. Jolana Marková, FEAN, primářka z Neurologické kliniky 3. LF UK a TN.

O onemocnění tuberkulózou (TBC) a co vše je s tím spojeno pro pacienty, ale i pro samotné lékaře se vyjádřila prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., přednostka Pneumologické kliniky 1. LF UK a TN v článku novinky.cz. Prof. Vašáková je zároveň předsedkyní České pneumologické a ftizeologické společnosti a v Thomayerově nemocnici pracuje již radu let. Patří mezi přední plicní lékaře v ČR a je respektována i v zahraničí.

Je kouření e-cigaret škodlivější než běžná cigareta anebo ne či jaký je vliv e-cigarety na zdraví člověka a máme se čeho obávat nebo co způsobuje kouření cigaret dýchacímu systému? Na tyto a podobné otázky k tématu e-cigaret poskytl rozhovor primář MUDr. Luděk Stehlík z Pneumologické kliniky 1. LF UK z Thomayerovy nemocnice pro blesk.cz.

Nejen v pražských nonstop lékárnách dochází k problémům. Zejména v období chřipek a nachlazení tyto provozovny berou nemocní lidé nárazově útokem. Vznikají tak situace, při kterých lidé musejí čekat v dlouhých nedůstojných frontách, které připomínají doby dávno minulé. Své o tom ví i v Thomayerově nemocnici, jejíž spádová oblast kromě metropole zasahuje i do Středočeského kraje. Ten v současnosti žádnou nonstop lékárnou nedisponuje, podle vyjádření úřadu ji však ani nepotřebuje.

Rakovina varlat nebo prostaty jsou závažná onemocnění, ale dají se léčit, pokud se nezanedbá prevence a včas přijde člověk na kontrolu. Rakovina varlat se vyskytuje nejen u mužů staršího věku, ale nejčastěji mezi 20. a 40. rokem života. V pořadu Epicentrum Blesk Zpráv to řekl přednosta Urologické kliniky 3. LF UK a Thomayerovy nemocnice doc. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D.