- Úřední deska
- Rezidenční místa
- Pacientům a veřejnosti
- O nás
- Centrum pro vzdělávání
- Věda, výzkum a EK
- Sponzoři a dárci
- Kariéra
- Veřejné zakázky
Napsali o nás
Zastupitelstvo Prahy 4 ve středu chválilo poskytnutí dotace ve výši 180 000 korun pro Fakultní Thomayerovu nemocnici (FTN). Z dotace bude pořízena unikátní jemná chirurgická technika nezbytná k ošetření komplikovaných zlomenin prstů u malých pacientů. FTN tak ročně ošetří více než 100 dětí.
Městská část Praha 4 uspořádala již tradiční Den zdraví. Ten se konal před obchodním centrem DBK Budějovická a nabízel návštěvníkům například možnost si nechat zdarma vyšetřit zrak či změřit krevní tlak. Věnujte 10 minut svému zdraví. To byl podtitul 5. ročníku osvětové akce Den zdraví v Praze 4. Návštěvníkům i letos nabídl řadu bezplatných vyšetření.
Mozek je řídicím centrem lidského organismu. Jeho porucha mívá nejen zdravotní, ale často i sociální a společenské důsledky. Lékaři se přesto znovu a znovu setkávají s tím, že pacienti při potížích s návštěvou lékaře otálejí, protože doufají, že „to přejde“. „Jenže když ne, bývá už pozdě,“ říká o cévních mozkových příhodách přednosta Neurologické kliniky 3. LF UK ve Fakultní Thomayerově nemocnici doc. MUDr. Robert Rusina, Ph.D. A o čas se hraje i v léčbě demencí, zhoubných nádorů, roztroušené sklerózy nebo depresí. Dá se některé z těchto nemocí předejít? A kombinace kterých rizikových faktorů je pro mozek doslova zničující, tak na tyto a další otázky odpovídal doc. Rusina v rozhovoru pro server idnes.cz.
S přicházejícím podzimem tradičně nastává období různých respiračních onemocnění, a kromě chřipky je potřeba se chránit také před nemocí Covid-19. Nejúčinnější ochranou je očkování a podle doporučení ministra zdravotnictví Vlastimila Válka by se měli nechat naočkovat zejména senioři, rizikoví pacienti nebo lidé po transplantacích. Kromě zmíněných skupin by očkování měli zvážit i lidé s nižší imunitou anebo také zdravotnicí či pracovníci v sociálních službách. Více se dozvíte v reportáži ČT v Událostech.
Kubek: Novela o přesčasech dělá z lékařů podlidi. Nikoho k nim nenutí, oponuje Philipp
Novela o zdvojnásobení přesčasů pro lékaře z nich dělá podlidi, řekl v pořadu 360° prezident České lékařské komory Milan Kubek. Unavení doktoři prý chybují stejně jako opilí. Podle místopředsedy Sněmovního výboru pro zdravotnictví Toma Philippa (KDU-ČSL) díky novele zaměstnavatel nebude moci lékaře k přesčasům nutit. Předseda spolku Mladí lékaři Martin Kočí ale uvedl, že jedinou cestou, jak eliminovat přesčasy lékařů, je zrušení některých nemocnic.
Fakultní Thomayerova nemocnice (dříve Masarykovy domovy) slaví v letošním roce 95. výročí. Nemocnice byla slavnostně otevřena k desátému výročí vzniku I. Československé republiky, a to 28. října roku 1928 za přítomnosti prezidenta T.G. Masaryka. Tehdy se jednalo ještě o zařízení sociálního typu, které se zaměřovalo na choré, seniory či pečovalo o děti v rámci tehdejší zotavovny a bylo toho mnohem více. Teprve později byly Masarykovy domovy postupně přetransformovány na nemocnici. V roce 1954 pak došlo k založení Thomayerovy nemocnice. Dnes patří naše nemocnice mezi největší zdravotnická zařízení v ČR, která zajišťuje zdravotní péči nejen pro MČ Prahu 4, ale i pro část Středočeského kraje a spolupracuje s ostatními nemocnicemi napříč republikou.
Reportáž ze slavnostního otevření zrekonstruované Kliniky dětské chirurgie a traumatologie 3. LF UK ve FTN na CNN Prima News, které se konalo 1. září. Lůžkové oddělení kliniky vč. Odd. dětské intenzivní medicíny bylo po delší době opět otevřeno, a to zcela v novém kabátě. Celý projekt byl financován díky EU dotacím z programu REACT-EU a za podpory Ministerstva zdravotnictví.
Fakultní Thomayerova nemocnice v pátek slavnostně otevřela zrekonstruovanou Kliniku dětské chirurgie a traumatologie 3. LF UK. Rekonstrukce mohla proběhnout díky dotačnímu programu REACT-EU. PrahaIN.cz byla u toho. Oddělení dětské chirurgie a traumatologie včetně Oddělení dětské intenzivní medicíny je nyní zcela zmodernizované a přestavěné. Nechybí ani nový výtah a celá řada dalšího důležitého přístrojového vybavení.
Rakovina plic je často dávána do souvislosti s kouřením. I proto byl pro dlouholeté kuřáky v letošním roce spuštěn screening rakoviny plic. Zájem je zatím ale velmi malý. Jak s povzdechem říká vedoucí klinických studií pneumoonkologické ambulance Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze MUDr. Libor Havel, zrovna kuřáci o své zdraví moc nepečují. V posledních letech se ale rakovina plic netýká jen kuřáků. S touto diagnózou se potkávají i lidé, kteří nikdy neměli cigaretu v ústech. Navíc přibývá žen s karcinomem plic, a to i hodně mladých. Co je příčinou? Jaké mohou být rizikové faktory vzniku karcinomu plic? Jak by mohl být screening rakoviny plic úspěšnější? MUDr. Libor Havel odpovídá v rozhovoru.
Svět Džungle, to je název projektu Nadace Archa Chantal, který se před časem realizoval v prostorách Střediska péče o děti s tuberkulózou a mykobakteriózami na Pediatrické klinice 1. LF UK ve FTN. Velká část oddělení byla díky projektu zrekonstruována za téměř 350 tisíc korun. V celém prostoru byla položena nová podlahová krytina vč. výmalby světlými a pestrými barvami v duchu džungle a tím se celý prostor opticky projasnil a zvětšil.