- Úřední deska
- Rezidenční místa
- Pacientům a veřejnosti
- O nás
- Centrum pro vzdělávání
- Věda, výzkum a EK
- Sponzoři a dárci
- Kariéra
- Veřejné zakázky
Napsali o nás
Prevence, léčba, nový screeningový program a osvěta v oblasti nejen rakoviny prostaty, to bylo předmětem diskuse v pořadu Sama doma na ČT, kde hostem byl prof. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D., přednosta Urologické kliniky 3. LF UK z Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN).
17. říjen tradičně připadá na připomenutí Světového dne úrazů a s tím spojené důležité prevence. V ČT byl hostem doc. MUDr. Tomáš Pešl, Ph.D., přednosta Kliniky dětské chirurgie a traumatologie 3. LF UK a FTN, který hovořil o dětských úrazech, zranění a pádech. Jaké úrazy či zlomeniny jsou nejčastější a jaký je jejich současný trend oproti minulosti či jak vážná jsou tato zranění a kdy se nejvíce stávají, tak na tyto a další otázky odpovídal pan doc. Pešl v pořadu Sama doma.
Říká se, že kam nechodí slunce, tam chodí lékař. U Čechů to ale ani není tak o nedostatku slunce, jako spíš o neochotě lékaře vůbec navštěvovat, a to na základní preventivní vyšetření, která by pomohla odhalit mnohem závažnější onemocnění. Pak už je totiž léčba dlouhá, problematická a v krajních případě není možná vůbec. Městská část Praha 4 proto tradičně pořádá akci s názvem Den zdraví, kde se mohou lidé zdarma a na jednom místě nechat vyšetřit na různé typy onemocnění. Může se stát, že nějaký problém odhalí včas a díky tomu jim lékaři dokáží rychle pomoci. Partnerem Dne zdraví se opět stala Fakultní Thomayerova nemocnice, kterou zastupoval její ředitel doc. MUDr. Zdeněk Beneš, CSc.
Tetování není jen věcí estetiky, promlouvá i do medicíny. Při odběrech krve nebo jejím dárcovství. Od července se zkrátila přestávka, kterou si tetovaný od darování musí dát. Tetování je důvodem k dočasnému vyřazení nejen z dárcovství krve, ale i krevních složek, mezi které patří třeba plazma.
Sestup dělohy a defekt pánevního dna. Takové potíže může způsobit nejenom stárnutí a menopauza, ale také těhotenství a samotný porod. O tomto tématu hovořil primář MUDr. Petr Kolek z Gynekologicko-porodnického oddělení z Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN) v pořadu Moci bez nemoci na ČRo-Dvojka. Tématem diskuse byly také nové metody operací tohoto zdravotního problému, které vrací ženy zpátky do kvalitního života.
Astma a jeho nová biologická léčba, to bylo tématem dalšího dílu pořadu Moci bez nemoci na ČRo – Dvojka, kde byla hostem pneumoložka prof. Martina Koziar Vašáková, přednostka Pneumologické kliniky 1. LF UK z Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN). Pro jaké pacienty je tato léčba určena, jak probíhá a jaké jsou její benefity pro pacienty trpící těžkým astmatem, to a mnohem více zaznělo na vlnách Českého rozhlasu.
Léky, viry nebo bakterie. Všechny tyto částice se do odpadních vod běžně dostávají po celé Praze. Přirozeně se tak ale ve větší koncentraci děje zejména v případě nemocnic. Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) proto ve spolupráci s městskou společností Pražské vodovody a kanalizace (PVK) vybudovala unikátní čističku odpadních vod.
Fakultní Thomayerova nemocnice společně s Pražskými vodovody a kanalizacemi spustila do ostrého provozu novou čistírnu odpadních vod za využití unikátních technologií. Projekt je zaměřen na ekologii a ochranu životního prostředí. Jeho hlavním cílem je ochrana zdrojů pitné vody. Rekonstrukce zařízení trvala přes dva roky s finanční podporou Státního fondu životního prostředí.
V Praze ve Fakultní Thomayerově nemocnici znovu otevřeli budovu Pneumologické kliniky 1. LF UK a FTN po její generální rekonstrukci, která trvala bezmála rok a půl. Klinika patří mezi největší pracoviště v Praze i v rámci celé ČR a zaměřuje se na ty nejzávažnější plicní nemoci jako jsou nádory plic, tuberkulóza vč. multirezistentní formy TBC, těžká astmata, plicní fibrózy a řada dalších onemocnění. Projekt pod názvem „Energeticky úsporná renovace pavilonu G1 Fakultní Thomayerovy nemocnice“ byl financován díky EU dotacím v rámci Operačního programu Životní prostředí (OP ŽP), ze státního rozpočtu a z vlastních zdrojů FTN. Celkové výdaje byly ve výši 326 mil. Kč, z toho 231 mil. Kč byl podíl ze státního rozpočtu prostř. Min. zdravotnictví a Min. životního prostředí v rámci EU dotací. Celkem 95 mil. Kč činily náklady z rozpočtu FTN.
Pacientům i jejich návštěvám usnadňuje orientaci v areálu Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN) nový interaktivní navigační systém. K orientaci poslouží samoobslužný infokiosek nebo mobilní telefon. Infokiosky jsou v nemocnici k dispozici dva, u hlavního vjezdu do areálu a v přístupové hale porodnice (pavilon U). Projekt nejprve prošel pilotním testováním, do ostrého provozu byl spuštěn na konci května. Systém oceňují i zástupci nemocnice. Že mnohdy může být orientace v areálu pavilonového typu složitá potvrzuje i její ředitel doc. Zdeněk Beneš.