- Úřední deska
- Rezidenční místa
- Pacientům a veřejnosti
- O nás
- Centrum pro vzdělávání
- Věda, výzkum a EK
- Sponzoři a dárci
- Kariéra
- Veřejné zakázky
Novinky a aktuality

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici otevřeli nové robotické multioborové centrum, které se zaměřuje na obory urologie, gynekologie, hrudní chirurgie a obecné chirurgie. Jedná se tak o jedinečné centrum, které jako první v ČR se zaměřuje na několik oborů najednou. Robotické centrum bylo finančně podpořeno díky programu REACT-EU a podpoře ze strany MZ. Denně se v centru vystřídají až tři odborné týmy. Od září 2023 k dnešnímu dni se na robotickém systému – daVinci úspěšně realizovalo celkem přes 135 robotických výkonů v uvedených oborech. Více se dozvíte v reportáži ČT, která se zaměřila např. na robotický výkon v oblasti gynekologie, kdy šlo o odstranění dělohy u pacientky aj.

Trend operování pomocí robotických přístrojů, který je stále patrnější i v českých nemocnicích, potvrzuje i pražská Thomayerova nemocnice, která v loňském roce na svém oddělení urolologie postavila moderní robotické centrum se systémem da Vinci za téměř 80 milionů korun. Veřejnosti ho představila až nyní, v čase, kdy lékaři na novém sále provedli přes 130 operací a mohou tak hodnotit přínosy zmíněného přístroje.

Pro vstup robotických ramen do těla stačí čtyři malé řezy, zákrok chirurg ovládá z druhé strany operačního sálu. Robotický systém představili lékaři Fakultní Thomayerovy nemocnice při čtvrtečním otevření nového robotického centra. Využívají ho čtyři oddělení - urologie, gynekologie a břišní a hrudní chirurgie. Jde o první multioborové centrum tohoto druhu v Česku.

Vzhledem k výraznějšímu poklesu chřipkových a covidových onemocnění ruší FTN od čtvrtka 29. 2. 2024 zákaz návštěv v nemocnici. I přesto však platí respektování základních hygienických pravidel při pobytu v nemocnici. Zejména dezinfekce rukou, doporučení nošení min. roušky, a to v případě, že jde o návštěvu u rizikového pacienta.

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) bylo slavnostně otevřeno robotické multioborové centrum, které bylo financováno díky dotačnímu programu REACT-EU. Projekt centra vznikl na konci minulého roku jako moderní robotické centrum, které nabízí zdravotní péči na nejvyšší špičkové úrovni, a to pro obory urologie, hrudní chirurgie, chirurgie a gynekologie, což je v rámci min. ČR unikátní. Od září 2023 k dnešnímu dni se na robotickém systému – daVinci úspěšně realizovalo celkem přes 135 robotických výkonů v uvedených oborech. Celkové investice na vytvoření robotického centra vč. samotného robotického systému, dalšího přístrojového zdravotnického vybavení (RTG, sono aj.), IT a stavby centra byly ve výši 190,7 mil. korun. Z vlastních zdrojů FTN částečně hradila výdaje spojené se zajištěním IT sítí a techniky, a to částkou ve výši 12,9 mil. korun.

Česko je na vrcholu chřipkové epidemie. Na přelomu roku zároveň čelilo ataku covidu, kterého bylo podle měření z odpadních vod v populaci více než během pandemie. Právě tyto dva faktory a také neochota české populace k očkování způsobilo podle pneumoložky prof. Martiny Koziar Vašákové z Fakultní Thomayerovy nemocnice řadě lidí komplikace spojené s dlouhodobým dusivým kašlem.

Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze 4 využije jako první zdravotnické zařízení v Česku unikátní technologie, které umožňují efektivnější a účinnější odstraňování znečišťujících látek v odpadní vodě. Modernizace čistírny odpadních vod v krčském areálu, jež se denně vypořádá se sto kubíky vody, startuje v těchto dnech. Práce by měly skončit v závěru dubna.

Pražská Fakultní Thomayerova nemocnice se jako první zdravotnické zařízení v České republice dočká vlastní unikátní čistírny nemocničních odpadních vod. Ostatním nemocnicím tak může ukázat, jak důležité je čištění specifických nemocničních vod pro životní prostředí i lidské zdraví. Informace padly na čtvrteční tiskové konference, které se redakce PrahaIN.cz účastnila. Projekt nové čistírny nemocničních vod, která má do tří měsíců vzniknout přímo v areálu nemocnice (FTN), představili na tiskové konferenci zástupci zdravotnického zařízení, Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) a dodavatele technologií, společnosti MEGA.

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) představila spolu s Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK) nový projekt supermoderní čističky odpadních vod (ČOV), která bude schopná zlikvidovat i špatně odstranitelné látky, tzv. mikropolutanty, což jsou stopové zbytky například léčiv. Modernizace ČOV už byla zahájena, předpokládané náklady jsou přes 23 milionů, necelých 19 milionů pak přispějí tzv. Norské fondy.

V areálu Fakultní Thomayerovy nemocnice postaví unikátní čističku specifických nemocničních odpadních vod přímo u jejich zdroje. Tato voda tak už nepoteče přímo do kanalizace. Zástupci nemocnice a společnosti Pražské vodovody a kanalizace o přesných plánech a zahájení stavby informovali na tiskové konferenci v areálu nemocnice.