Všechny aktuality :: Novinky / Avíza a pozvánky / Napsali o nás

Napsali o nás

26.02.2020

Od roku 2010 se v ČR přestali očkovat novorozenci proti tuberkulóze [TBC]. Důvod zrušení vakcinace dětí v zemi byl a podle odborníků stále je příznivá epidemiologická situace. Tuberkulóza je u nás ročně potvrzena zhruba u pěti set případů. I přesto lékaři některým jedincům očkování proti TBC doporučují.

10.02.2020

Již dávno neplatí to, že alkohol je problémem jen dospělých. Bohužel toto návykové pití čím dál častěji vyhledávají děti a jejich věková hranice se nekontrolovaně stále více snižuje. Své o tom ví také MUDr. Pavel Kabíček, CSc., primář Pediatrické kliniky 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice, který je předním českým adiktologem zabývajícím se dětskými závislostmi nejen na alkoholu. V článku serveru G.cz se vyjadřoval k problému alkoholu a jeho vlivu na dětské konzumenty této tekuté drogy.

06.02.2020

Ve zneužívání návykových látek adolescenty je bohužel Česká republika stále na čelných místech evropských statistik. Podle Evropské školní studie pro alkohol a jiné drogy (ESPAD 2015) má v ČR zkušenost s vypitím 5 a více sklenic alkoholu při jednom posezení (půllitrů piva, 2 dcl vína nebo „panáků“ destilátu) 42 % šestnáctiletých, což je vysoko nad evropským průměrem.

05.02.2020

Vláda ČR na svém jednání schválila plán investic do českého zdravotnictví. Informoval o tom ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Ministerstvo zdravotnictví ČR investuje v příštích sedmi letech do sedmi nemocnic 12,25 miliardy korun. Ve vládním plánu je kromě celé řady investičních projektů také výstavba budovy centrálního urgentního příjmu v Thomayerově nemocnici (TN) za miliardu korun. Tu před časem rovněž veřejně podpořil i premiér Andrej Babiš při své nedávné návštěvě TN.

31.01.2020

Česká republika má ve světě bohužel jedno smutné prvenství, a to v oblasti nádorových onemocnění ledvin. Na tiskové konferenci Ligy proti rakovině o tom hovořil doc. MUDr. Tomáš Büchler, Ph.D., přednosta Onkologické kliniky I. LF UK a TN. V rozhovoru pro ČTK mluvil o nádorech močového měchýře, rizikových faktorech a příznacích, které se dají včas odhalit. Bohužel v případě nádorů ledvin je to naopak. Lékaři velice často nevědí, proč vznikají. Rakoviny ledvin lékaři v Česku ročně odhalí až 3000 případů a přibližně tisícovka lidí jí bohužel podlehne. U nádorů močového měchýře je zásadním rizikovým faktorem kouření a časně se projevuje příměsí krve v moči. Nových diagnóz je ročně zhruba 2000 a úmrtí 800.

28.01.2020

Alkohol? Nebezpečná legální droga pro děti a dospívající 

Rozhovor na téma alkohol u dětí poskytl MUDr. Pavel Kabíček, CSc., primář Pediatrické kliniky 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice v Krči a vedoucí Subkatedry dorostového lékařství IPVZ Praha. Pediatrická klinika TN je tvořena dvěma standardními lůžkovými odděleními, jednotkou intenzivní a resuscitační péče (JIP), příjmovou ambulancí a řadou odborných ambulancí. Celkový počet lůžek je 38 včetně 5 lůžek na JIP. Léčíme děti od novorozeneckého věku do 19 let.

09.01.2020

Pražští policisté darovali krev 

Celkem 23 policistů z Prahy 1 darovali krev pro dobrou věc. Zúčastnili se totiž hromadného odboru krve v Thomayerově nemocnici na místním Transfuzním oddělení, které vede primář MUDr. Petr Turek. Dva dny věnovali policisté svůj čas, aby přispěli dobré věci, a to v období, kdy je tradičně nejméně dárců krve. Takové slabé období bývá vždy začátkem nového roku nebo během jarních či letních prázdnin, kdy lidé cestují do zahraničí. Naopak nejvíce dárců bývá vždy před vánočními svátky, kdy lidé možná více myslí na ostatní. Avšak obecně dárců pomalu ubývá, nejde však o žádné dramatické propady.

07.01.2020

Krve není nikdy dost a bude stále zapotřebí. Svým způsobem můžeme mluvit o unikátní „tekutině,“, která nemá konkurenci, pro život člověka je nenahraditelná a zachraňuje lidské životy. To si uvědomili i policisté z Prahy 1, kteří přišli darovat svou krev do Thomayerovy nemocnice, kde se o ně postaral zdravotnický personál místního Transfuzního oddělení. Dva dny za sebou věnovali policisté svůj čas dobré věci. Celkem se jich sešlo přes 20. Vedení Thomayerovy nemocnice jim velice děkuje za pomoc a spolupráci.

03.01.2020

O práci nemocniční kaplanky a co vše obnáší tato specifická profese v prostředí velké pražské nemocnice, hovořila Doubravka Vokáčová z Thomayerovy nemocnice v rozhovoru pro iDnes.cz. V rozhovoru například prozradila to, kolik lidí se na ní obrací se svými problémy, jaká přání či obavy mají nebo jaké nejčastější předsudky mají lidé o práci kaplanky atd. Kaple sv. Václava v TN, kde kaplanka Vokáčová působí, má za sebou velikou historii a je neodmyslitelně spjata se vznikem nemocnice před více než devadesáti lety.

18.12.2019

Praha 4 předala Dětskému centru při Thomayerově nemocnici výnos ze sbírky nazvané Děti dětem. Ta se konala už podeváté na 20 základních a 17 mateřských školách v městské části. Dětem se během týdne podařilo shromáždit potřebné věci v hodnotě více než 300 tisíc korun. I letos v Praze 4 proběhla sbírka pod názvem Děti dětem. Do té se zapojilo celkem 20 základních a 17 mateřských škol.

 
 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.