- Úřední deska
- Rezidenční místa
- Pacientům a veřejnosti
- O nás
- Centrum pro vzdělávání
- Věda, výzkum a EK
- Sponzoři a dárci
- Kariéra
- Veřejné zakázky
Napsali o nás: Rozhovor s Petrem Turkem - Krevní plazmou proti koronaviru: „Jejím darováním zachraňujete životy!“ vybízí primář z Thomayerky (blesk.cz)
Darovat krev je normální. Nebo by přinejmenším mělo být a totéž lze říci o tzv. rekonvalescentní krevní plazmě, která účinně bojuje s následky nemoci covid-19. Jde o plazmu, kterou mohou darovat lidé, kteří se z nemoci vyléčili. Na to, jak působí, zda je jí dostatek a zda je, nebo není třeba se při odběru bát, se Blesk.cz zeptal doktora Petra Turka, který je primářem Transfuzního oddělení Thomayerovy nemocnice v pražské Krči.
Blesk.cz: Vážený pane primáři, jaká je nynější situace ohledně darování krve či krevní plazmy s ohledem na koronavirovou pandemii?
MUDr. Petr Turek, CSc.: „Podle mého názoru je situace stabilizovaná, a to minimálně v rámci naší Thomayerovy nemocnice. Během první jarní vlny koronavirové epidemie došlo k prudkému poklesu počtu dárců, ale naštěstí u nás došlo také k omezení spotřeby transfuzních přípravků (krve a krevní plazmy, pozn. red.). Teď na podzim není pokles tak významný a jejich nedostatek aktuálně nehrozí.“
Chodí oproti předešlým měsícům nebo letům méně dárců?
„Chodí k nám více dárců a také těch, kteří darují svou rekonvalescentní krevní plazmu. Ta je pro nás v této době velice důležitá a potřebná pro naše pacienty s covid-19.“
Čím je tato rekonvalescentní krevní plazma tak prospěšná pro léčbu nemoci covid-19?
„V krevní plazmě jsou obsaženy protilátky, které brání vstupu viru do buněk a jeho množení. Z tohoto důvodu se doporučuje podávat plazmu od vyléčených pacientů z covid-19 nemocným hned na počátku virové infekce.“
Proto se odebírá jen plazma, a ne krev?
„Je možné odebrat tzv. plnou krev (tj. standardní odběr) a plazmu z krve pak oddělit nebo odebrat přístrojovým odběrem pouze plazmu. Volba je na dárci a technických možnostech transfuzního oddělení. My jsme zvolili režim, při kterém napřed odebereme plnou krev a zároveň vyšetříme hladinu anti-covid protilátek. K následnému odběru plazmy pak zveme jen dárce, kteří mají hladinu protilátek dostatečně vysokou.“
Jak dlouho odběr trvá a jak vlastně probíhá?
„Vlastní odběr krve trvá 5 až 10 minut. Odběr plazmy asi 45 minut, během kterých je dárce napojen na separátor. V obou případech je však třeba připočíst cca 30 až 45 minut na administrativu, předodběrové vyšetření atd. Jediným nepříjemným momentem je okamžik vpichu jehly, který bolí stejně jako jakýkoli jiný.“
Jsou i v případě darování krevní plazmy nějaká omezení, činnosti, kterých by se měl člověk před odběrem vyvarovat?
„Před odběrem by se měl dárce vyvarovat enormní fyzické či ,společenské' zátěži, neměl by chodit na lačno a měl by přiměřeně pít. Jinak nejčastějšími komplikacemi jsou modřina v místě vpichu, které je třeba po odběru stlačit, a případné zamotání hlavy, dárce by neměl z odběrového lůžka moc spěchat. Ve většině případů dárci celou proceduru zvládají velice dobře.“
Který člověk může jít darovat krevní plazmu z koronavirových důvodů?
„Dárcem by měl být v každém případě člověk vyléčený z nemoci covid-19. Odstup odběru od uzdravení by měl být minimálně 14 dní!“