Laserové operace prostaty

Naše pracoviště jako jediné v České republice provádí oba dva hlavní typy laserových operací prostaty, jejichž výhodou je větší šetrnost pro pacienta.

Tyto typy operací se v naprosté většině provádí pro poruchy močení při nezhoubném zvětšení prostaty, v některých případech je lze použít i v případě rakoviny prostaty.

Fotoselektivní vaporizace prostaty (PVP) a holmiová laserová enukleace prostaty (HoLEP)

Fakultní Thomayerova nemocnice je jediným pracovištěm v České republice, které disponuje širokým spektrem laserových přístrojů, které lze použít k minimálně invazivní terapie benigní hyperplázie prostaty. Tým lékařů tak není ve svém výběru limitován dostupností laserových přístrojů, což umožňuje pro každého pacienta individuálně vybrat a zvolit nejlepší variantu operační léčby.

Indikace výkonu. (Komu je operace určena?)

Laserovými operacemi lze léčit muže s benigní hyperplázií prostaty (nezhoubným zvětšením prostaty). Benigní hyperplazie prostaty (BHP) je častým onemocněním mužů starších 50 let a vede k potížím s močením projevujícím se slabým močovým proudem, nutností tlačit při močení, častým nucením na močení a nutností močit v noci.

Většina pacientů s BHP je svým lékařem nejprve léčena podáváním léků. Pokud však tato léčba není dostatečně účinná nebo pokud dojde k dalšímu zhoršování příznaků či dokonce zástavě močení, pak je doporučeno provést operaci prostaty.

Předoperační urologické vyšetření a příprava pacienta.

Před provedením operace je nutné pečlivé urologické vyšetření pacienta. V prvé řadě je nutné vyloučit přítomnost zhoubného nádoru prostaty a dále je třeba potvrdit, že obtíže pacienta jsou způsobeny benigní hyperplázií prostaty.

Součástí urologického vyšetření je vyšetření prostaty pohmatem, vyšetření hladiny prostatického specifického antigenu (PSA) v krvi a vyšetření moči k vyloučení infekce. Dále se provádí vyšetření močového proudu, tzv. uroflowmetrie, a ultrazvukové vyšetření prostaty a močového měchýře, které upřesní velikost prostaty a případně nedokonalé vyprazdňování močového měchýře.


Jaké jsou možnosti operační léčby prostaty při benigní hyperplázii

  1. Transuretrální resekce prostaty (TURP) je na většině pracovišť v současnosti nečastěji prováděnou operací prostaty pro benigní hyperplázii.
    Tato operace se provádí celkové či svodné anestezii přístupem přes močovou trubici. Tkáň prostaty se „vykrájí“ a následně odstraní pomocí endoskopického nástroje. Po výkonu má pacient zavedenou močovou cévku, která se odstraňuje po odeznění pooperačního krvácení obvykle za 4 dny po operaci. Doba rekonvalescence je cca 6 týdnů. Mezi největší rizika zákroku patří krvácení jak během operace, tak v pooperačním období.
  2. Transvezikální prostatektomie je na většině pracovišť prováděna v případě velkého zvětšení prostaty (prostata větší než 80-100g). Jedná se o klasický zákrok řezem v podbřišku s otevřením močového měchýře a obvykle s rozsáhlejším krvácením během výkonu a v pooperačním období. Po operaci má pacient zavedenou cévku po dobu 8-10 dnů. Celková doba plné rekonvalescence je cca 3 měsíce.

Minimálně invazivní laserové alternativy dostupné ve Fakultní Thomayerově nemocnici

  1. Fotoselektivní vaporizace prostaty (PVP) pomocí laseru Greenlight je minimálně invazivní zákrok prováděný z přístupu přes močovou trubici. Výkon je možné provést jak v celkové anestezii, tak ve svodné anestezii (pomocí injekce do páteře s umrtvením dolní poloviny těla).
    Pomocí laserové energie je tkáň prostaty odpařena prakticky bez krvácení. Po výkonu má pacient zavedenou močovou cévku obvykle jen 1 den. Doba pobytu v nemocnici jek tak velmi krátká. Běžnou činnost je možné provádět většinou po dvou dnech od výkonu, větší fyzickou námahu je lépe asi o 2 týdny odložit. Sexuální aktivita je možná po cca 2 týdnech od výkonu. Celková doba rekonvalescence je obvykle 2 týdny.
    Největší výhodou zákroku pomocí laseru oproti ostatním operačním metodám je minimální nebo vůbec žádné krvácení během zákroku a po něm. To umožňuje výkon provést i u rizikových pacientů, kteří by krvácením při běžných operačních metodách byli velmi ohroženi.
    Další výhodou pramenící z absence pooperačního krvácení je možnost odstranění močové cévky brzy po operačním výkonu. To významně zkracuje i dobu hospitalizace.

  2. Holmiová laserová enukleace prostaty (HoLEP) je endoskopické laserové odstranění zbytnělé tkáně prostaty. Pomocí endoskopu (nástrojem zavedeným přes močovou trubici bez řezu) a laserového paprsku odstraníme nadbytečnou prostatickou tkáň, kterou následně pomocí tzv. morcelátoru v močovém měchýři rozkrájíme na malé částečky, které jsou odsáty ven z těla pacienta. Tím se odstraní překážka způsobující obtížné močení a průsvit prostatické močové trubice se zvětší.

Jaké jsou výhody HoLEP?

  • Neexistuje žádný horní limit velikosti prostaty, který by znemožňoval provedení operace. Tradičně muži s prostatou o velikosti větší než 100 ml podstupují velkou otevřenou operaci.
  • Menší krvácení, méně častá potřeba krevní transfúze, kratší doba zavedení cévky po operaci a kratší pobyt v nemocnici.
  • Pravděpodobnost potřeby opakovat operaci v budoucnu je velmi nízká.
  • Četnost opakování operace z důvodu opětovného nárůstu prostaty je 0,7 % na rozdíl od TURP, kde je četnost opakování operace v průběhu 10 let 10 až 15%).
  • Na rozdíl od ostatních laserových operací je získáno velké množství prostatické tkáně pro další histologickou analýzu. Případný nádor prostaty, který by jinak zůstala nezjištěn, tak lze odhalit v cca 10%.
  • PSA po operaci HoLEP klesá na velmi nízké úrovně.
  • Průměrné zlepšení obtíží po léčbě HoLEP je 70-80 % a bylo zaznamenáno zlepšení průtoku moče až o 600 %. Nedávné studie ukázaly, že HoLEP je velmi účinný při léčbě mužů se zástavou močení. Až 98% mužů s katétrem před operací je po HoLEP osvobozeno od závislosti na katetru na rozdíl od laseru se zeleným světlem a TURP (70%).

Jaké jsou nevýhody HoLEP?

  • Operace je obvykle o něco delší než TURP.

Prezentace Laserové operace prostaty (.pdf)


Kde je možné se k výkonu objednat?

Minimálně invazivní laserové operace prostaty jsou v současnosti preferovanou bezpečnou alternativou klasických operací prostaty na mnoho světových pracovištích.

Urologická klinika Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze Krči je dalším špičkovým pracovištěm, jejíž služeb mohou pacienti využít k minimálně invazivní léčbě benigní hyperplázie prostaty pomocí laseru.


HoLEP

 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.