- Úřední deska
- Rezidenční místa
- Pacientům a veřejnosti
- O nás
- Centrum pro vzdělávání
- Věda, výzkum a EK
- Sponzoři a dárci
- Kariéra
- Veřejné zakázky
Novinky a aktuality

Hotový zázrak! Tak se dá bez nadsázky nazvat to, co se 4. prosince odpoledne odehrálo v pražských Hájích. Teprve 15letý chlapec se zřítil z 19. patra tamní budovy, pád z obrovské výšky přežil. Velkou měrou se o to zasloužili záchranáři, kteří vážně zraněného chlapce na místě pečlivě a ukázkově ošetřili, a také tým jednotky intenzivní péče Kliniky dětské chirurgie a traumatologie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Thomayerově nemocnici, který se o chlapce nyní stará. O tom, jak se mu daří, pro Blesk.cz promluvil vedoucí lékař MUDr. Martin Prchlík.

Nadace Křižovatka ke konci listopadu předala darem celkem 30 monitorů dechu v celkové hodnotě 60 000,- Kč, které byly určeny pro Novorozenecké oddělení v Thomayerově nemocnici (TN). Za TN monitory převzal primář oddělení MUDr. Jiří Zach. Přístroje byly zakoupeny z finančního daru, který poskytly společnosti CHAPS, NOVATO, PRO.MED.CS., GreenSwan Pharmaceuticals, Společné obalovny (PORR) a LIGHT WORKS v rámci projektu „Maminko, dýchám“.

V našem Centru očkování a cestovní medicíny v Thomayerově nemocnici stále nabízíme mj. i OČKOVÁNÍ PROTI CHŘIPCE, a to až do vyčerpání zásob vakcíny.

Celkem 48 monitorů a PC sestavy získali zdravotníci z I. linie v TN od společnosti Provident Financial (Provident). Zaměstnanci Providentu tímto způsobem poděkovali zdravotním sestrám a lékařům za jejich usilovnou a zodpovědnou práci během koronavirové pandemie. Monitory a dvě PC sestavy jsou postupně distribuovány do několika pracovišť v rámci Thomayerovy nemocnice (TN), a to ve spolupráci s Centrem podpůrné péče při TN.

Spinální svalová atrofie (SMA) je pořádný prevít, který v tělíčkách bezbranných miminek umí nadělat pořádnou paseku. Ročně se s ní v Čechách narodí okolo 10 dětí. Mezi nimi loni byla i teprve třináctiměsíční Lucinka, u níž lékaři toto onemocnění rozpoznali až letos. V pražské Thomayerově nemocnici prodělala unikátní léčbu nejdražším lékem světa – Zolgensmou. A lék již přináší první kýžené výsledky. SMA je závažným onemocněním, s nímž si doposud současná medicína neví tak úplně rady. Dětem, které jsou spinální svalovou atrofií nemocné, schází při narození gen označovaný jako SMN 1, který je nezbytný pro přežití míšních buněk, skrz které člověk ovládá svaly.

Vedení Thomayerovy nemocnice velice děkuje zástupcům společnosti Sense Vital Air, s.r.o. za užitečný dar v podobě výkonných čističek vzduchu, které jsou určené zvláště pro covidová pracoviště. Celkem TN získala 5 takových čističek, které najdou využití všude tam, kde jsou kladeny vysoké nároky na hygienická a protiepidemiologická opatření. Čističky byly speciálně navrženy pro boj proti nemoci covid-19. Jejich funkčnost a účinnost byla prokázána i měřením Chemického ústavu AV ČR.

Celkem 200 kusů vánočních hvězd a dva vzrostlé vánoční stromy putovaly zdravotníkům do Thomayerovy nemocnice (TN), a to díky zaměstnancům ze společnosti Bauhaus. Tímto darem poděkovali zdravotním sestřičkám a lékařům z tzv. I. linie za jejich náročnou a tolik důležitou práci, a to zvláště v této složité době, kdy každá taková veřejná podpora má pro ně veliký význam. Vánoční hvězdy udělaly všem velikou radost. Součástí darů byla i výzdoba vánočních stromků a rovněž potřebné stojany.

V pořadí pátý pacient v Česku trpící spinální svalovou atrofií (SMA) dostal nejdražší lék světa – Zolgensma, a to v Thomayerově nemocnici (TN). Unikátní genovou léčbu nasadili lékaři z Nervosvalového centra TN teprve třináctiměsíční Lucince, které tuto vzácnou nemoc diagnostikovali už začátkem září letošního roku. Je zároveň první dívkou v ČR, která tento lék dostala. Výhodou léčby je jednorázové podání nitrožilní cestou. Samotný lék má pořizovací cenu více než 50 mil. korun. Po genetické stránce byla spinální svalová atrofie (SMA) donedávna nejčastější příčinou úmrtí kojenců. V ČR se každoročně narodí s tímto onemocněním kolem 10 dětí.

První dívka v České republice trpící spinální svalovou atrofií dostala v Thomayerově nemocnici v Praze nejdražší lék na světě. Medikament za více než 50 milionů korun podali třináctiměsíční Lucince a hradila jej zdravotní pojišťovna. Nemoc u holčičky lékaři zjistili začátkem září. V Česku se s onemocněním každoročně narodí kolem deseti dětí. Spinální svalová atrofie je vrozené onemocnění, při kterém postupně ubývá svalstvo, a tím se zhoršuje schopnost pohybu. Postižené bývají především nohy, nemocní ale také hůře polykají a později mají potíže i s dýcháním. Diagnóza byla u Lucinky stanovena v jedenáctém měsíci věku.

Další dětská pacientka, která trpí spinální svalovou atrofií (SMA), je teprve šestiměsíční Barborka. Ta se rovněž začala léčit v Thomayerově nemocnici stejně jako malá Lucinka. Bohužel v tomto případě jde o horší průběh nemoci, protože se diagnostikovala později. Pokud by ale došlo k jejímu dřívějšímu odhalení, a to hned po narození, vše by mohlo dopadnout jinak. U SMA hraje totiž důležitou roli čas a rychlé zahájení genové léčby, která je u tohoto onemocnění velice účinná. K samotné diagnóze nemoci přitom stačí odběr krve.