Napsali o nás: Rozhovor s ředitelem TN Zdeňkem Benešem o aktuální situaci v nemocnici v souvislosti s koronavirovou epidemií (Novinky.cz)

20.10.2020

Navyšování kapacity lůžek, sociální hospitalizace, nedostatek personálu i méně ochoty ze strany veřejnosti. To jsou aktuálně největší obtíže pražské Thomayerovy nemocnice, která se připravuje na nápor nových covid pozitivních pacientů, kterých každým dnem přibývá. Jaký je aktuální stav a co by nemocnici v tuto chvíli nejvíce pomohlo, vysvětlil její ředitel doc. MUDr. Zdeněk Beneš, CSc. 

Ředitel nemocnice: Téměř polovina hospitalizovaných jsou u nás bezpříznakoví pacienti

Nemocnice po celé republice navyšují počet lůžek pro covidové pacienty, hospitalizovaných je totiž aktuálně podle ministerstva zdravotnictví přes 3519. Například pražská Thomayerova nemocnice uvolnila pro nakažené celkem 200 míst. Obsazeno měla v pondělí odpoledne téměř z poloviny.

„V současné době máme 97 covid pozitivních pacientů, bohužel ale ta čísla velmi rychle narůstají. Počet lůžek navyšujeme postupně, podle toho, jak pacienti přijíždějí. Nemůžeme si dovolit luxus, abychom tu měli prázdná lůžka,“ říká ředitel nemocnice Zdeněk Beneš s tím, že do budoucna je nemocnice schopna navýšit kapacitu ještě v řádu desítek lůžek.

Pro zajištění léčby covid pozitivních pacientů už musela nemocnice přetransformovat pracoviště hrudní chirurgie, plicní oddělení, anesteziologicko-resuscitační oddělení (ARO) a oddělení revmatologie. „Museli jsme zredukovat plánované operace, ta oddělení ale dál běží a akutní péče o tyto pacienty je stále zachovaná. Nepřipadá v úvahu, aby pacienti, kterým by hrozilo nebezpečí z prodlení, nebyli odoperováni,“ ujišťuje ředitel.

Nedostatek personálu mohou nahradit medici i veřejnost

Ještě před začátkem pandemie chybělo v Thomayerově nemocnici zhruba 80 zdravotních sester. „Teď v druhé vlně koronaviru ten problém ještě akceleroval, protože máme aktuálně v domácí izolaci 70 sester a doktorů,“ vysvětluje nouzi o zdravotnický personál ředitel. Až 90 procent případů nakažení přitom podle ředitele pocházelo z komunitního přenosu. V jarní vlně dokázali vyplnit mezeru v počtu zdravotníků především medici, kteří chodili pomáhat do českých nemocnic jako dobrovolníci i v rámci pracovní povinnosti. „V jarní vlně jsme tu měli 90 mediků, kteří pracovali skvělým způsobem. Teď jich máme asi 15. Takže z velké části čekáme a těšíme se na ně,“ říká Beneš.

Na lůžkách leží bezpříznakoví pacienti

Podle ředitele komplikuje snahu navýšit lůžka také obrovské množství sociálních hospitalizací. „Máme tu mnoho starších pacientů z různých sociálních domovů, kteří jsou stále ještě pozitivní, ale jinak už jsou vyléčeni a nemají žádné příznaky,“ vysvětluje Beneš. Jen v samotné Thomayerově nemocnici je momentálně počet případů sociální hospitalizace 40, což je téměř polovina ze všech 97 hospitalizovaných. Tito starší, již bezpříznakoví pacienti obsazují až pětinu všech dostupných lůžek pro covid pozitivní pacienty.

VÍCE v rozhovoru Novinky.cz

Zdroj: Novinky.cz
Datum vydání: 19. 10. 2020
Autor: Natálie Lošková 

Vaše TN


Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.