- Úřední deska
- Rezidenční místa
- Pacientům a veřejnosti
- O nás
- Centrum pro vzdělávání
- Věda, výzkum a EK
- Sponzoři a dárci
- Kariéra
- Veřejné zakázky
Novinky a aktuality
Britští oborníci ze dvou univerzit a statistického ústavu zjistili, že skoro třetina lidí, která byla hospitalizovaná kvůli covidu-19, se do čtyř měsíců od propuštění do domácího léčení vrací zpět do nemocnice. Mají čeští lékaři stejné zkušenosti? „Nejčastěji to jsou dlouhotrvající nebo rozvíjející se plicní postižení,“ popsala pro Radiožurnál přednostka Pneumologické kliniky 1. LF UK a pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D.
Obezita patří mezi největší rizika pro závažný průběh onemocnění covid-19. V Rozstřelu to řekla pneumoložka prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., přednostka Pneumologické kliniky I. LF UK ve FTN. V rozhovoru promluvila i o lécích, které pacientům pomáhají. U ambulantní léčby doporučuje aspirin, u vážných případů třeba baricitinib a v rámci prevence rizikových pacientů apeluje na praktické lékaře, aby aplikovali bamlanivimab. Česká republika patří v Evropské unii mezi země, které nejvíce bojují s obezitou. Podle odborných studií trpí v ČR nadváhou více než polovina populace. Postiženo je přes 20 procent dětské populace. Podle Martiny Vašákové tento zásadní problém vynesla na povrch právě koronavirová pandemie. Zejména v souvislosti s šířením tzv. britské mutace a s proočkovaností nejstarších občanů se do nemocnic ve vážném stavu dostávají stále mladší lidé. A jejich společným jmenovatelem je nadváha.
Ministerstvo zdravotnictví zmírnilo podmínky pro podání monoklonálních protilátek pacientům nakaženým novým typem koronaviru. Nově už nemusí být méně než tři dny po pozitivním testu na covid-19. Léky také budou dostupné pro víc diagnóz, například pro lidi s cukrovkou, kteří jsou obézní nebo mají vysoký tlak. Vyplývá to ze dvou dnes nově vydaných mimořádných opatření, kterými se stanoví nové podmínky pro podání látky bamlanivimab od firmy Eli Lilly a kombinace látek casirivimab a imdevimab od Regeneronu.
Ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) byl dne 1.4. 2021 zahájen projekt – „Podpora rozvoje dobrovolnické činnosti a pilotní ověření nově zaváděných prvků Metodiky Programu dobrovolnictví v Thomayerově nemocnici“ č. DOB-00064190, který je financován prostř. Evropského sociálního fondu (ESF) v rámci Operačního programu Zaměstnanost.
Jen stěží uvěřitelný je příběh 15letého chlapce, který se 4. prosince loňského roku zřítil z 19. patra budovy v pražských Hájích. Padal zhruba z 60metrové výšky, vážně se zranil a jeho šance na život byly mizivé. Přesto ale přežil, měsíc po pádu se již dokázal omezeně pohybovat i plynule komunikovat a přesně po 70 dnech ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) ho lékaři propustili domů bez vážnějších následků. „Člověk tomu skoro až nevěří,“ řekl Blesku jeho ošetřující lékař Martin Prchlík.
Dárkové tašky plné energetických nápojů a tyčinek putovaly zdravotníkům z tzv. I. linie ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN), a to od zástupců hotelu The President – Hotel Prague. Ti tak poděkovali zdravotníkům z covidových odděleních za jejich náročnou a vyčerpávající práci, kterou denně odvádějí při současné koronavirové pandemii.
O chutné a milé překvapení pro zdravotníky z tzv. I. linie ve Fakultní Thomayerově nemocnici se tentokrát postarali zástupci Policie ČR. Ti během pondělního odpoledne dovezli do FTN dary v podobě domácích buchet, bábovek či koláčů jako výraz poděkování a podpory vůči našim zdravotníkům, kteří pracují na covidových odděleních.
Rozhovor s prof. MUDr. Martinou Vašákovou, Ph.D., přednostkou Pneumologické kliniky I. LF UK ve FTN o léku bamlanivimabu a dalších možnostech léčby nemoci covid-19. Máme nadějné léky, Češi by ale jako ochranu před virem měli především zhubnout, říká expertka. Lék bamlanivimab se osvědčil, navíc jsme u pacientů nepozorovali vedlejší účinky, chválí jeden z léků proti koronaviru přednostka Pneumologické kliniky I. LF UK ve Fakultní Thomayerově nemocnici Martina Vašáková.
Do Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN) dorazil první tzv. lineární urychlovač, který je určen pro léčbu onkologických pacientů. Ozařovač - TrueBeam (Varian Medical Systems) poskytuje nejmodernější techniky radioterapie. Ozařování lze bezproblémově přizpůsobit dýchání pacienta (tj. DIBH-deep inspiration breathhold, 4D radioterapie). Přesné nastavení pacienta před ozářením je zabezpečeno díky speciálnímu polohovacímu 6D stolu. Lineární ozařovač umožňuje vysoce přesné ozáření zhoubných nádorů s účinným šetřením okolních zdravých orgánů. V nejbližší době dorazí do FTN ještě druhý tento unikátní přístroj.
O možnostech léčby nemoci covid-19 a o různých přístupech k ní, o očkování či o novém bamlanivimabu, který je určen pro léčbu rizikových pacientů s mírným průběhem nemoci, poskytla rozhovor prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., přednostka Pneumologické kliniky I. LF UK ve FTN pro redakci DVTV. Tématem rozhovoru byl i lék – Ivermektin a postoji k němu ze strany Plicní kliniky ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN).