- Úřední deska
- Rezidenční místa
- Pacientům a veřejnosti
- O nás
- Centrum pro vzdělávání
- Věda, výzkum a EK
- Sponzoři a dárci
- Kariéra
- Veřejné zakázky
Novinky a aktuality

Se začátkem listopadu si muži nechávají narůst knír. Startuje totiž charitativní akce s názvem Movember, která má zvýšit povědomí o mužském zdraví, zejména o rakovině prostaty. Tou ročně v Česku onemocní 8 tisíc mužů a 1500 umírá. Předseda České urologické společnosti a přednosta Urologické kliniky 3. LF UK ve FTN prof. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D. v pořadu Epicentrum upozornil, že Movember není o změně vzhledu, ale zejména o motivaci pro muže, aby nezanedbávali prevenci. Ti se ale vyšetření prostaty obávají. Lékař prozradil, zda je tento strach oprávněný.

Říká se, že rakovina nebolí. Jak ale upozornil v pořadu Epicentrum prof. MUDr. Roman Zachoval, rakovina prostaty nebolí jen na začátku. Navíc se jedná o nejčastější karcinom u mužů, jehož výskyt v Česku stoupá. Jedním z důvodů je i životní styl. Proč se rakovině prostaty říká tichý zabiják? A hrozí po operaci prostaty erektilní dysfuknce?

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) je součástí mezinárodního projektu SOLACE (Strengthening the screening of Lung Cancer in Europe). Jeho cílem je zajištění implementace a optimalizace efektivního screeningu karcinomu plic v členských státech Evropské unie. Mezinárodní projekt je spolufinancovaný programem EU4Health a je složen z 8 pracovních balíčků. Jelikož nyní neexistuje žádné univerzální řešení, cílem projektu SOLACE je poskytnout soubor nástrojů pro individualizované přístupy ke screeningu rakoviny plic, a to na národní či globální úrovni. Celkově je do projektu SOLACE zapojeno 33 institucí z 15 členských států EU.

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) oslavila 95. narozeniny a stalo se tak jen pár dní před oslavou významného státního svátku, který se konal 28. října ke Dni vzniku samostatného Československa. To kdysi dostalo ke svým 10. narozeninám v roce 1928 nevšední dárek ve formě tehdy Masarykových domovů, dnešní Fakultní Thomayerovu nemocnici. V letošním roce si tedy nemocnice připomíná 95 let od svého vzniku. V jejím historickém sále, ve kterém dříve působilo divadlo či kino, se konalo slavnostní zahájení oslav, a to za účasti významných hostů v čele s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem a starostou MČ Prahy 4 Ondřejem Kubínem. Mezi dalšími hosty byly například i Radek Lacko, radní pro sociální a zdravotní oblast z MČ Prahy 4, předseda představenstva a generální ředitel společnosti ČEZ ESCO Kamil Čermák či zástupci neziskového sektoru, spolupracujících nadací, pojišťoven, Ministerstva zdravotnictví a další hosté. V rámci oslav bylo také oceněno celkem 18 významných osobností nemocnice, které obdržely pamětní diplom za příkladnou a dlouholetou činnost ve svém oboru.

U příležitosti oslav letošního 95. výročí vzniku Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN) se v Thomayerově kavárně konala vernisáž obrazů pod názvem Toulky přírodou III. S příchodem barevného podzimu tak tato kavárna ožila kolekcí obrazů od autorky Renaty Kocianové, která se věnuje malbě nejen přírody, ale i v tomto případě roztomilým a hravým zvířatům v různých ročních obdobích. Jedná se v pořadí již o třetí výstavu, kterou autorka obrazů věnovala nemocnici a jejím zaměstnancům, aby jim vyjádřila úctu a obdiv za jejich každodenní náročnou práci a obětavost o nemocné. Z vystavených obrazů zároveň vytváří i charitativní kalendář a z jeho prodeje se snaží udělat radost vždy některému z oddělení nemocnice. Což je samo o sobě ušlechtilé a nevšední. V letošním roce přišla na řadu Chirurgická klinika 1. LF UK, která tak darem obdržela lékařskou digitální nášlapnou váhu.

Upozorňujeme na změnu otevírací doby našeho Očkovacího centra (pavilon K, přízemí), která bude nově od 6. listopadu v režimu: PO-PÁ / 8.00-10.30 hod.

Očkovací centrum ve FTN nově nabízí možnost očkování proti tzv. RSV virům. Vakcína je určena především pro osoby starší 60 let a není hrazena z veřejného pojištění, ale jednotlivé pojišťovny na ni přispívají.

V České republice byl v lednu 2022 zaveden pilotní program časného záchytu karcinomu plic. V říjnu byla zahájena pilotní fáze screeningu karcinomu plic pro rizikové pacienty (po prodělaném onkologickém onemocnění, po orgánové transplantaci) a pacienty s chronickým plicním onemocněním v rámci mezinárodního projektu SOLACE, kterého cílem je posílení screeningu rakoviny plic v Evropě. Začátkem října letošního roku se konal na Velvyslanectví Švédska seminář na téma "Evropský plán boje proti rakovině: Český a švédský pohled na včasnou diagnostiku a léčbu rakoviny prsu a plic", kde se svou prezentací vystoupila prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková, Ph.D., přednostka z Plicní kliniky 1. LF UK z FTN.

Ačkoli dnešní Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze byla založena jako nemocnice v květnu 1954, její historie je mnohem starší. Již v roce 1928 zde bylo otevřeno zařízení sociálního typu, které se zaměřovalo na péči o choré, seniory či o děti v rámci tehdejší zotavovny. Ústav, nazvaný Masarykovy domovy, byl slavnostně otevřen k desátému výročí vzniku Československé republiky 28. října 1928, a to za přítomnosti prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Do energetických úspor se vedle domácností pustily i velké státní instituce. Na drahých energiích tak ušetří až desítky procent. Svým rozpočtům modernizací nově uleví třeba některé nemocnice. Například Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze od jara měnila u dvaceti pavilonů okna, světla, ale také topení. „Máme čidlo, které nám zajišťuje snímání teploty v místnosti a na radiátorech máme osazené termostatické hlavice,“ vysvětluje náměstek pro ekonomiku, techniku a provoz z Thomayerovy nemocnice Ing. Jan Halíř.