- Úřední deska
- Rezidenční místa
- Pacientům a veřejnosti
- O nás
- Centrum pro vzdělávání
- Věda, výzkum a EK
- Sponzoři a dárci
- Kariéra
- Veřejné zakázky
Napsali o nás

Český červený kříž eviduje přibližně 230 tis. pravidelných dárců krve, ale podle WHO bych jich mělo být daleko více. O darování krve, její nenahraditelnosti a zvýšené potřebě, a to zvláště v období letních dovolených a prázdnin, hovořil MUDr. Petr Turek, CSc., primář Transfuzního oddělení v Thomayerově nemocnici pro CNN Prima News. Thomayerova nemocnice v současné době eviduje celkem 12 tis. pravidelných dárců krve, ale k ideálnímu stavu bych jich mělo být min. o 3 tisíce více.

Od 1. července mají lidé starší 50 let nárok na kolonoskopické vyšetření pro prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku, které je zcela zdarma. Věková hranice pro nárok na toto preventivní vyšetření tak kleska ze současných 55 let na 50 let věku člověka. Ročně tímto nádorovým onemocněním projde na 7500 pacientů a z toho přibližně 4 tis. bohužel zemře. O prevenci, léčbě a samotném onemocnění poskytl rozhovor doc. MUDr. Tomáš Büchler, Ph.D., přednosta Onkologické kliniky 1. LF UK a TN pro CNN Prima News.

O migréně a její možné léčbě či příznacích poskytla rozhovor MUDr. Jolana Marková, FEAN, primářka z Neurologické kliniky 3. LF UK a TN pro server zdravezpravy.cz. Bolest hlavy nemusí být vždy způsobena pouze změnou počasí nebo deficitem spánku. Může ukazovat i na hlubší zdravotní problém, jako je zánět nosních dutin, mozkových blan či nádor v mozku. Za bolestí hlavy ale často stojí i migréna, která z běžného života vyřazuje více než deset procent naší populace.

O vývoji koronavirové pandemie, zkušenostech během ní v rámci nemocnice a blízké budoucnosti hovořil ředitel Thomayerovy nemocnice doc. MUDr. Zdeněk Beneš, CSc. v rozhovoru pro server G.cz. Ředitel nemocnice Zdeněk Beneš za sebou nemá klidné období. Pražská "Thomayerka" patří mezi zdravotnická zařízení, která rozhodně o pacienty nemá nouzi a jejíž záběr, i co se například spádové oblasti týká, je značný, a to i bez Covidu - 19. I toto zařízení, jeho chod a životy jeho zaměstnanců poslední dobou ovládala epidemie, kterou způsobil nový typ koronaviru. V průběhu uplynulých více než dvou měsíců tak musel její ředitel řešit celou řadu situací, které by ho před pár měsíci nenapadly a bez kterých by se, podle našeho názoru, asi i rád obešel. Ale i on je v zásadě optimista a jak sám deklaruje, nemocnice se vrátila do standardního režimu.

Pražská Thomayerova nemocnice po šesti týdnech zruší od pondělí povinné prohlídky v kontrolním stanu u svého vstupu. Absolvovat je nyní musejí pacienti přicházející na vyšetření, hospitalizaci či zdravotní kontrolu. Od 18. května budou muset už jen vyplnit dotazník s otázkami ke koronavirové infekci, který dostanou na oddělení, kam půjdou. Dotazník museli vyplnit i ve stanu, kde jim navíc zdravotníci v ochranných oblecích měří teplotu. ČTK to sdělil mluvčí Thomayerovy nemocnice Petr Sulek.

Je přední českou specialistkou na léčbu plicních onemocnění. Její klinikou už prošly bezmála čtyři desítky pacientů s onemocněním COVID-19, devět z nich zemřelo. Profesorka Martina Vašáková (56) z Thomayerovy nemocnice přesto nebo právě proto považuje humbuk kolem nového koronaviru za nebezpečnější než virus samotný – na pomyslné stupnici od 1 do 10 mu za sebe dává tak dvojku či trojku. Rozhovor k současné virové epidemii poskytla prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., přednostka Pneumologické kliniky 1. LF UK a TN pro týdeník Reflex.

Na českém trhu pro pacienty nakažené covid-19 ve vážném stavu je další experimentální lék. Po remdesiviru, který pomohl v léčbě například třiapadesátiletému taxikáři hospitalizovanému ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, začali v Thomayerově nemocnici aplikovat japonský lék favipiravir. Lékaři v nemocnici v Krči k léčbě také například použili například plazmu s vytvořenými protilátkami proti covidové infekci či lék Plaquenil.

O nové experimentální léčebné metodě onemocnění Covid-19 formou plazmy od vyléčených pacientů z této koronavirové infekce poskytla rozhovor prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., přednostka Pneumologické kliniky 1. LF UK a TN pro atkualne.cz. V rozhovoru stručně popsala princip léčby a pro koho je v první fázi určena. Prvními pacienty jsou lidé, kteří jsou v těžkém akutním stádiu onemocnění. V TN byla plazma zatím podána třem pacientům a nyní se čeká na výsledky léčby.

Život rodiny v čase pandemie, tak se jmenoval další díl nového diskusního pořadu Linka 1212, který se tentokrát věnoval tématu zdraví člověka v době koronavirové epidemie a jejího vlivu například na plíce člověka. Další tématem pořadu byly rodinné vztahy v době epidemie. Za TN vystoupila v pořadu prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., přednostka Pneumologické kliniky, 1. LF UK a TN.

V Thomayerově nemocnici v Praze začali experimentálně léčit pacienty s těžkým průběhem onemocnění Covid-19 pomocí krevní plazmy, a to od dárců, kteří již tuto virovou infekci úspěšně prodělali. Jak tato léčba probíhá a kdo může být dárcem plazmy či pro jaké pacienty je určena, tak o tom včera mluvili MUDr. Petr Turek, CSc., primář Transfuzního odd. a MUDr. Martin Müller, lékař z odd. ARO v reportáži na TV Prima.