Chirurgie sítnice a sklivce

Operace sítnice a sklivce se na našem oddělení zpravidla provádí za hospitalizace. Operační výkon lze provést v lokálním znecitlivění i celkové narkóze. Během operace používáme operační mikroskop, nejmodernější chirurgický přístroj a vysoce kvalitní mikrochirurgické nástroje. Při pars plana vitrektomii je dnes již standardem bezstehový operační přístup pomocí 23G, 25G či 27G vstupů.


Podrobnosti

Pokud je doporučena operace ve sklivcovém prostoru a na sítnici (tento typ operace se nazývá pars plana vitrektomie, PPV), bude pacient/ka před tímto zákrokem podrobně informován/a ošetřujícím lékařem o tom, proč se výkon bude provádět, o povaze a způsobu jeho provedení, o možných komplikacích a následcích a dále o konkrétním postupu léčby.


Průběh operace

Operace provádíme v celkové narkóze nebo v lokálním znecitlivění. Forma znecitlivění je zpravidla určena na základě pohovoru pacienta s ošetřujícím lékařem v době indikace operace během odborného vyšetření na ambulanci.

Samotná operace probíhá pod mikroskopem a je proto potřebný naprostý klid pacienta. Lékař většinou provede tři operační vstupy do nitra oka a do sklivcového prostoru zavede hadičku s operační tekutinou (infuzním roztokem o přesném složení). Zbylé dva vstupy slouží pro pracovní nástroje. Sklivcový prostor je osvětlen a sklivec postupně odsáván. Jeho objem se vymění za operační roztok. V další fázi zákroku lékař kontroluje sítnici a ošetřuje projevy jejího eventuálního onemocnění. Na konci zákroku se nitrooční prostor ponechává napuštěný operačním roztokem nebo je třeba oko vyplnit (tamponádou) vzduchem, ředěným plynem, či silikonovým olejem (dle závažnosti nálezu během zákroku). Při operaci je někdy nutné také použít pomocná barviva pro lepší zobrazení nitroočních struktur, nebo těžkou vodu k přiložení sítnice. Během výkonu může být nutné provést laserové ošetření sítnice, či zchlazení části oka (kryokoagulace).

Na závěr operace Vám oko zalepíme čtvercovým krytím. Některé typy operací vyžadují v pooperačním období udržování polohy hlavy v určité pozici, obvykle obličejem dolů. Správnou polohu hlavy Vám po operaci určí operatér, nebo propouštějící lékař.


Informované souhlasy

 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.