Glaukomová ambulance

Kontakt k objednání a informacím: tel.: 261 082 270, 261 083 124
Ordinační doba jen objednaných pacientů: Po, Út, St, Čt 
Vyšetřovací metody:

Glaukomová poradna se věnuje diagnostice a léčbě zeleného zákalu (Glaukomu). Glaukom je závažné onemocnění, které obvykle probíhá dlouhou dobu nepozorovaně. Postupně dochází k poškození zrakového nervu, zužování zorného pole a v pokročilém stadiu onemocnění i ke ztrátě zraku. Typickým znakem glaukomu je zvýšený nitrooční tlak, ale jsou pacienti, kde se rozvíjí glaukom i při normálních hodnotáchm nitroočního tlaku. Vedle nitroočního tlaku známe další rizikové faktory, které hrají při rozvoji glaukomu svou roli – dědičnost (glaukom v rodině), vysoký nebo nízký krevní tlak, cukrovka. Prevence. Pokud je glaukom odhalen včas, můžeme zrak zachránit. Proto je potřeba preventivně vyšetřovat rizikové skupiny.

Glaukomová poradna má k dispozici moderní přístroje pro měření nitroočního tlaku (aplanační a bezkontaktní tonometr), zorného pole (statický počítačový perimetr), pro analýzu vláken zrakového nervu (OCT papily), měření množství gangliových buněk v sítnici a  měření tloušťky rohovky - pachymetrie.

Medikace. V současné době je k dispozici velké množství očních kapek, které snižují nitrooční tlak, a můžeme je i kombinovat. Cílem moderní léčby je snížit nitrooční tlak, zachovat zrakovou funkci, a přitom umožnit plnohodnotný život, ve kterém není pacient omezován léčbou jako dříve. Ne každý snáší dobře oční kapky. Pokud se objeví dráždění, nebo alergická reakce, musíme kapky vysadit a dalšímu zhoršování zraku bráníme operací.

Chirurgické řešení provádíme u pacientů, kterým se i při léčbě pomocí očních kapek zhoršují změny v zorném poli, nebo u pacientů se stále zvýšeným nitroočním tlakem. V současné době nám mikrochirurgie umožňuje několik typů operce, při které odvádíme tekutinu z oka pod spojivku a tím snížíme nitrooční tlak. Při operacích máme možnost používat moderní drenážní implantáty. Tyto implantáty jsou hrazené ze zdravotního pojištění.

U některých pacientů volíme laserové ošetření komorového úhlu, kterým často dosáhneme snížení nitroočního tlaku i na několik let.

Akutní glaukomový záchvat. Část našich pacientů se zeleným zákalem je ohrožena akutním bolestivým stavem – akutním glaukomovým záchvatem, u kterého je nitrooční tlak zvýšený na neměřitelnou hodnotu, pacient je schvácený, často zvrací a oko může během několika dnů oslepnout. Tento stav vyžaduje rychlé řešení pomocí léků, infuzí a laserového nebo chirurgického zákroku.

 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.