- Oční oddělení
- Odborné ambulance a poradny
- Vitreoretinální ambulance
- Aplikační centrum biologické léčby
- Sonografická poradna
- Glaukomová ambulance
- Dětská oční ambulance
- Diabetologická poradna
- Endokrinní ambulance
Diabetologická poradna
Lékaři: | MUDr. Kateřina Myslík Manethová, Ph.D., FEBO |
doc. MUDr. Tomáš Sosna, CSc. | |
MUDr. Tomáš Koupa |
|
Ordinační doba: | dle objednání |
Charakteristika
Cukrovka (diabetes mellitus - DM) je závažné, chronické, metabolické onemocnění související zejména se zvýšenou hladinou cukru v krvi. Mezi závažné komplikace cukrovky patří onemocnění sítnice, které může vést až ke slepotě. Diabetická retinopatie (DR) postihuje 80–100 % diabetiků léčených inzulínem a více než 60 % diabetiků neléčených inzulinem při delším než 20-ti letém trvání cukrovky. Je hlavní příčinou slepoty dospělé populace ve věkové kategorii 20–65 let ve vyspělých zemích a nejčastější komplikací cukrovky. Nejčastější příčinou výrazného zhoršení zraku u diabetiků s DR je diabetický makulární edém (DME). U diabetiků se taktéž daleko častěji rozvíjí šedý zákal a angiosklerotické změny na cévách.
Rizikové faktory
Rizikovými faktory pro rozvoj DR a DME jsou trvání a typ cukrovky, dlouhodobě neuspokojivá kompenzace cukrovky, vysoký krevní tlak, přítomnost bílkoviny v moči, zvýšená hladina cholesterolu a těhotenství.
Vyšetření očním lékařem
Vyšetřování nemocných očním lékařem má být pravidelné. První vyšetření je ihned při stanovení diagnózy cukrovky, v případě absence klinických známek a při počínajících známkách onemocnění sítnice je kontrolní vyšetření plánováno jednou za rok, při pokročilejším nálezu se interval zkracuje na 1 x za 2-6 měsíců. Častější vyšetření je u pacientů s postižením makuly, těžkých změnách na sítnici provázených komplikacemi, při předpokládaném zlepšení kompenzace diabetu, v době zahájení dialýzy, u nemocných po transplantaci slinivky břišní a u těhotných.
Léčba diabetické retinopatie
Konzervativní léčba
Farmakologická terapie je cílená zejména na těsnou kompenzaci cukrovky a krevního tlaku, ale také na léčbu dyslipidémie. Léčbu je nutné zahájit včas, kdy je možné očekávat nejlepší terapeutickou odpověď a zabránit progresi postižení a ztrátě zraku.
Základem léčby diabetické retinopatie je laserová koagulace sítnice, která má za cíl ošetřit špatně prokrvené plochy sítnice, místa s poškozenou cévní stěnou a novotvořené cévy. Tato léčba v 90 % stabilizuje nález na sítnici a zrakovou ostrost, pouze však v případě časného zjištění změn na sítnici.
Chirurgická léčba
V případě pokročilého nálezu diabetické retinopatie, který nelze ošetřit laserem, je indikováno chirurgické řešení. Indikací k operaci je nejčastěji odstranění prokrváceného sklivce, odstranění vazivově změněných proliferací a membrán, přiložení odchlípené sítnice s vnitřní tamponádou speciálním plynem nebo silikonovým olejem.
Biologická léčba
Další možností léčby postižené sítnice je použití přímo do oka aplikovaných látek s antiedematózním a antiproliferativním účinkem. V léčbě diabetického makulárního edému – DME se používají blokátory vaskulárního endotelového růstového faktoru a kortikosteroidy. Určitou nevýhodou léčby je nutnost opakované intravitreální aplikace, jejíž potřeba se však v čase postupně snižuje při zachování získaného zlepšení zraku.
K dosažení zachování dobrého vidění u diabetiků je nutná mezioborová spolupráce diabetologa a očního lékaře, správná kompenzace cukrovky a rizikových faktorů, jako jsou vysoký krevní tlak a vysoká hladina tuků v krvi, dále zodpovědný přístup pacienta k léčbě cukrovky a k dodržování dietních opatření a pravidelné kontroly očí se zachycením změn již v počínajících stádiích onemocnění.
Informované souhlasy (.pdf):