Glaukomová ambulance

Lékaři: MUDr. Jitka Kalinová
MUDr. Kateřina Trávová
Ordinační doba: dle objednání

Charakteristika

Glaukomová poradna se věnuje diagnostice a léčbě zeleného zákalu (glaukomu). Glaukom je závažné onemocnění, které obvykle probíhá dlouhou dobu nepozorovaně. Postupně dochází k poškození zrakového nervu, zužování zorného pole a v pokročilém stadiu onemocnění i ke ztrátě zraku. Typickým znakem glaukomu je zvýšený nitrooční tlak, ale jsou pacienti, u nichž se rozvíjí glaukom i při normálních hodnotách nitroočního tlaku. Vedle nitroočního tlaku známe další rizikové faktory, které hrají při rozvoji glaukomu svou roli – dědičnost (glaukom v rodině), vysoký nebo nízký krevní tlak, cukrovka.

Prevence

Pokud je glaukom odhalen včas, můžeme zrak zachránit. Proto je potřeba preventivně vyšetřovat rizikové skupiny.

Diagnostika

Glaukomová poradna má k dispozici moderní přístroje pro měření nitroočního tlaku (aplanační a bezkontaktní tonometr), zorného pole (statický počítačový perimetr), pro analýzu vláken zrakového nervu (spektrálně doménový optický koherentní tomograf - OCT), měření množství gangliových buněk v sítnici a měření tloušťky rohovky (pachymetr).

Konzervativní léčba

V současné době je k dispozici velké množství očních kapek, které snižují nitrooční tlak, a můžeme je i kombinovat. Cílem moderní léčby je snížit nitrooční tlak, zachovat zrakovou funkci, a přitom umožnit plnohodnotný život, ve kterém není pacient omezován léčbou jako dříve.

U některých pacientů volíme laserové ošetření komorového úhlu, kterým často dosáhneme snížení nitroočního tlaku i na několik let.

Chirurgická léčba

Chirurgické řešení provádíme u pacientů, kterým se i při léčbě pomocí očních kapek zhoršují změny v zorném poli, u pacientů se zvýšeným nitroočním tlakem nebo u pacientů, kteří lokální léčbu netolerují. V současné době nám mikrochirurgie umožňuje několik typů operací, při kterých odvádíme tekutinu z nitra oka pod spojivku a tím snížíme nitrooční tlak. Při operacích máme možnost používat moderní drenážní implantáty. Tyto implantáty jsou hrazené ze zdravotního pojištění.

Akutní glaukomový záchvat

Část našich pacientů se zeleným zákalem je ohrožena akutním bolestivým stavem – akutním glaukomovým záchvatem, u kterého je nitrooční tlak zvýšený na neměřitelnou hodnotu, pacient je schvácený, světloplachý, často zvrací a bolí jej oko a hlava. Tento stav může během několika hodin vést k oslepnutí, a proto vyžaduje rychlé řešení pomocí léků, infuzí, laserového nebo chirurgického zákroku.


Informované souhlasy (.pdf):

 
 
 
Pro poskytování služeb a analýzu návštěvnosti používáme soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více o cookies.